• امروز:4,277
 • کل:6,646,754
۶ باور غلط غذایی که باعث چاقی می شود

۶ باور غلط غذایی که باعث چاقی می شود

با توجه به شیوع بالای اضافه وزن و چاقی در جامعه، نقش باورها و عادت های تغذیه ای اشتباه در فرهنگ غذایی برخی خانواده ها باید مورد توجه ویژه قرار گیرد؛ چرا که با توجه به نهادینه شدن این باورهای غلط تغذیه ای در فرهنگ غذایی، می تواند بدن را به سمت اضافه وزن و چاقی پیش ببرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، یکی از عادت های غلط غذایی، مصرف نوشابه به همراه غذاهای پر چرب است، با این برداشت که باعث جذب کمتر چربی و یا حضم بهتر غذا می شود؛ اما این یک باور نادرست است و تاثیری در کاهش جذب غذای چرب مصرف شده یا کاهش درد معده ندارد و با افزایش کالری دریافتی، احتمال چاقی و اضافه وزن را بیشتر می کند.

مصرف خرما و یا سایر مواد غذایی شیرین بعد از صرف غذا

مصرف خرما یا مواد غذایی شیرین بعد از غذا باعث افزایش دریافت کالری و اضافه وزن می شود و از طرفی به علت تحریک ترشح بیشتر انسولین، احتمال چاقی شکمی نیز افزایش پیدا می کند.

مصرف شیره خرما، شیره انگور یا شیره توت برای رفع کم خونی

افرادی که دچار کم خونی هستند، برای رفع کم خونی باید طبق تجویز پزشک و کارشناس تغذیه از مکمل آهن استفاده کنند و مصرف انواع شیره خرما یا انگور باعث رفع کم خونی نمی شود، اما از سویی دیگر به علت داشتن مقادیر زیاد قند، کالری دریافتی روزانه را بیشتر کرده و مصرف دائم آن باعث اضافه وزن و چاقی می شود.

مصرف کره و خامه به عنوان گروه لبنیات

برخی از افراد با تصور اینکه کره و خامه جزئی از لبنیات محسوب می شود، بدون محدودیت از این مواد غذایی پرچرب استفاده می کنند؛ اما در واقع کره و خامه جزء گروه چربی محسوب می شود و به دلیل دارا بودن مقادیر بالای چربی اشباع و کلسترول، خطر بروز چاقی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد و باید تا حد امکان از مصرف آنها پرهیز کرد.

ممنوعیت خوردن سبزی و سالاد به همراه غذا

توصیه های متخصصان تغذیه برای انتخاب غذا در وعده های غذایی به صورت بشقاب سلامتی، بدین صورت است که نصف بشقاب غذا را سبزی ها؛ یک چهارم آن را غلاتی مانند نان، برنج، سیب زمینی و یا ماکارونی و یک چهارم آن را انواع پروتئین ها مانند گوشت، مرغ، ماهی و یا حبوبات تشکیل دهد؛ بنابراین نه تنها خوردن سالاد و سبزی در وعده های غذایی اشتباه نیست، بلکه بایستی همه افراد از حجم نان و برنج و سایر غلات کم کرده و به حجم سالاد و سبزی اضافه کنند، تا علاوه بر افزایش دریافت ویتامین، املاح و فیبر غذایی، با کاهش دریافت کالری در وعده غذایی، گام بزرگی در مسیر پیشگیری از اضافه وزن و چاقی برداشته شود.

مصرف نبات بعد از خوردن مواد غذایی با طبع سرد

اغلب افرادی که عادت به مصرف نبات بعد غذاهای به اصطلاح عامیانه سرد دارند، دچار اضافه وزن و چاقی هستند؛ چرا که نبات حاوی کالری و قند بسیار زیاد است. به عنوان جایگزین برای این موضوع می توان از ادویه هایی مثل زنجبیل و دارچین استفاده کرد.


منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  با وجود سالها تجربه بر آن شدیم تا محصولی برای جمع آوری اخبار مهم از موضوع های مهم و مورد دغدغه بازدید کنندگان عزیز مهیا سازیم و همچنین ابزاری جهت اطلاع از آخرین قیمت بازارهای مالی نیز فراهم کرده ایم

  پنجشنبه، 4 مرداد 1403

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم