• امروز:3,132
 • کل:5,866,912
وقت شناسی، خصوصیتی که باعث جذابیت می شود / راهکارهایی برای بدقول نبودن

وقت شناسی، خصوصیتی که باعث جذابیت می شود / راهکارهایی برای بدقول نبودن

وقت شناس بودن نه تنها باعث می شود در زندگی روزمره و برنامه ریزی شخصی خود عملکرد بهتری داشته باشید بلکه موجب بالا رفتن سطح اعتماد اطرافیان نسبت به شما و افزایش جایگاه اجتماعی تان می شود.

10 شیوه بسیار مفید و کاربردی برای فرد وقت شناس شدن

به گزارش اقتصاد آنلاین،اهمیت دادن به وقت‌شناسی به معنای استرس داشتن یا قضاوت کردن افراد نیست. در واقع کاملا برعکس، باعث می‌شود در زندگی‌مان و در میان دوستان یا همکاران‌مان، جای بیشتری برای افراد قابل اطمینان، باملاحظه و منطقی باز کنیم. تصور کنید اگر همه‌ی مردم کارهایی که بر عهده‌شان بود را به‌درستی انجام می‌دانند، دنیا چه مکان آرامش‌بخشی می‌شد.

بهترین کار این است که از خودتان شروع کنید و شعاری که از کودکی به من آموخته‌اند را سرلوحه‌ی زندگی‌تان قرار دهید: «به موقع یعنی، ۵ دقیقه زودتر؛ سرِ وقت رسیدن، دیر است و دیر رسیدن قابل قبول نیست.»

وقت شناسی اغلب بین افرادی رایج است که هدفی مشخص دارند یا به وضوح می‌دانند که به دنبال چه هستند و یا به عبارتی چه می‌خواهند؟ زمان‌های زیادی را به دلیل نداشتن برنامه مشخص از دست می‌دهیم و به این ترتیب بیهوده زمان هدر می‌دهیم.

افرادی که می‌دانند از زندگی خود چه می‌خواهند، کارهای خود را برنامه ریزی کرده و برای هرکدام وقت تعیین می‌کنند و این یعنی در قبال زمان خود احساس مسئولیت می‌کنند. ما نه تنها مسئول وقت‌های خودمان هستیم بلکه مسئول زمان‌هایی که دیگران برای ما اختصاص می‌دهندنیز هستیم.

اکثر افراد برای وقت دیگران آگاهانه یا نا آگاهانه ارزش قائل نیستند. گاهی اتفاق می‌افتد که افراد به دلیل وقت نشناس بودن دیگران ضمن اینکه زمان ارزشمند خود را از دست می‌دهند، دچار ضرر و زیان مالی می‌شوند علاوه بر آن درگیری فکری نیز پیدا می‌کنند.

چرا باید وقت شناس باشیم ؟

بی‌احترامی

وقت‌شناس بودن یعنی احترام گذاشتن. نشان می‌دهد که شما برای افراد دیگر ارزش قائل هستید. اگر به کسانی که در جلسه شرکت کرده‌اند احترام نمی‌گذارید، اصلا چرا می‌خواهید آنها را ملاقات کنید؟

بی‌ملاحظگی

دیر رسیدنِ غیرعمد نشان می‌دهد زندگی دیگران برای شما اهمیتی ندارد. خیلی راحت، برای‌تان مهم نیست.

دست‌بالا گرفتن

دیر رسیدنِ عمدی به قدرت مربوط می‌شود. این کار یعنی می‌خواهید به فرد دیگر نشان دهید که آدم مهمی هستید و در رابطه خود را دست‌بالا می‌گیرید.

عدم اعتماد

وقتی به جلسه‌ای دیر می‌رسید یا کارتان را به موقع تحویل نمی‌دهید اعتبارتان زیر سؤال می‌رود. اگر نتوانند روی شما در وقت‌شناسی حساب کنند، چطور می‌توانند در مورد مسائل مهم‌تر به شما اعتماد کنند؟

<a class='tagColor' href='/Tags/Archive/وقت شناسی'>وقت شناسی</a>

زیان‌‌آوری

تصور کنید که ۵ نفر قرار است ساعت ۲ بعداز‌ظهر جلسه داشته باشند. وقتی شما ده دقیقه دیر می‌رسید، ۴۰ دقیقه از وقت دیگران را به هدر می‌دهید. فرض کنید پرداختی سازمان به این افراد ۲۰۰ دلار در ساعت باشد. آیا ۱۳۳ دلار از دست رفته را شما می‌پردازید؟ به هر‌حال یک نفر باید هزینه‌ی این ضرر را جبران کند.

بی‌نظمی

اگر نتوانید از تقویم‌تان به درستی استفاده کنید، چطور می‌توانید به بقیه‌ی قسمت‌های زندگی‌تان سر‌و‌سامان دهید. دیر رسیدن به این معنی است که حساب‌وکتاب زندگی‌تان را ندارید.

پرمشغلگی

همه تمایل دارند پرمشغله بودن را به حساب مهم بودن بگذارند، اما یک فرد موفق می‌داند که پرمشغله بودن به معنای عدم توانایی در اولویت بندی کارها یا ناتوانی در «نه» گفتن است.

بی‌ثباتی

خیلی از افراد در آخرین لحظه تصمیم می‌گیرند از زیر بار کاری که متعهد شده بودند، شانه خالی کنند. واقعا کارشان خنده دار است.

خودبزرگ‌بینی

با اینکه خیلی‌ از فراد از هشت سالگی به بعد این رفتار را ترک می‌کنند، اما هنوز هم خیلی‌ها هستند که خود را در مرکز کائنات می‌بینند. این موضوع جالبی نیست. به آن، سندروم دونالد ترامپ نیز می‌گویند.

قبول کنید که وقت شناس نیستید

تا زمانی که قبول نکنید یک عادت بد دارید، قادر نخواهید بود بر آن غلبه کنید و آن را تغییر دهید. بله، گاهی ممکن است برای فرد اتفاقی بیفتد و نتواند به موقع بر سر قراری که داشته حاضر شود، که این موضوع تا حدودی هم طبیعی است، اما اگر دیر رسیدن عادت همیشگی شماست و همیشه به همه قرارهایتان دیر می رسید، قطعا این یک مشکل و عادت بد است.

وقت شناس نبودن را به عنوان یک عادت بد که می تواند بر زندگی شخصی، شغل و روابط اجتماعی تان تاثیر بگذارد، به رسمیت بشناسید. بعد از پذیرش این موضوع، می توانید به دنبال راهکار برای تغییر آن باشید و کم کم همه تلاش تان را برای تغییر این رویه به کار گیرید.

زودتر بیدار شوید

بسیاری از ما هنگام بیدار شدن و بلند شدن از رختخواب با زمان،درگیر و در حال مبارزه هستیم. اگر صبح ها زودتر بیدار شوید، وقت کافی خواهید داشت تا با خیال راحت آماده شوید و به قرار و کارهایتان به موقع خواهید رسید.

دیر رسیدن مانند یک گرد باد خسته کننده می باشد.برای اجتناب از این چرخش استرس زا و وقفه مزمن، تعیین کنید که چه زمانی باید از خواب بیدار شوید و چه زمانی کار دارید، سپس ساعت زنگ هشدار خود را تنظیم کنید. سعی کنید هر روز پس از زنگ خوردن ساعت بیدار شوید و دوباره نخوابید تا سر وقت به هر کاری برسید.

قبل از خوابیدن برنامه ریزی کنید

اگر شما برنامه ریزی داشته باشید، صبح ها میتوانند حیرت انگیز باشید. قبل از اینکه آماده خواب شبانه شوید، تعیین کنید که چه لباسهایی،لوازم جانبی و کفشهایی را صبح میخواهید، بپوشید.اگر میخواهید کیف دیگری استفاده کنید، آنچه لازم دارید را به کیف مورد نیازتان منتقل کنید.

این کار سبب می شود، در صبح که شما عجله دارید، چیزی را جا نگذارید. اگر این کار را نکنید، ممکن است که به خاطر از دست ندادن زمان، کلیدهای خود و یا موارد دیگر را جا بگذارید و یا به علت فراموشی آنها، زمان بیشتری را از دست بدهید و دیر به محل قرار یا کارتان برسید. بنابراین وقت با ارزش صبحتان را با گشتن دنبال وسایلتان تلف نکنید.

برای انجام هر کاری زمان تعیین کنید

برای اینکه دیر نکنید و خوش قول و وقت شناس باشید برای هر فعالیتی که قبل از خروج از خانه انجام میدهید، زمان در نظر بگیرید مثلا زمانی را برای دوش گرفتن و آرایش و زمانی را برای لباس پوشیدن و… در نظر بگیرید.

هرگز بیش از زمان تعیین شده وقت خود را برای انجام این فعالیت ها تلف نکنید . همچنین اگر بچه دارید ،غذا دادن و لباس پوشاندن او را هم به کارهای دیگر روزانه تان اضافه کنید. سپس کمی زودتر حرکت کنید و زمان اضافی برای ترافیک و… را در نظر بگیرید.

فواید تغییر را به خودتان نشان دهید

تا به حال چند بار به خودتان قول داده اید که وقت شناس باشید؟ چند بار در راه رسیدن به این هدف تغییری صورت گرفته است؟ ممکن است بخشی از این مشکل و نرسیدن به این هدف، این باشد که شما باور ندارید که وقت شناسی می تواند فواید بسیار زیادی برای شما داشته باشد.

ما موجوداتی هستیم که دوست داریم به خاطر تلاش هایمان پاداش بگیریم، به همین خاطر شاید بهترین راه این باشد که فواید وقت شناسی را برای خودتان مشخص کنید، قلم و کاغذی را بردارید و تمام دلایلی که این تغییر عادت می تواند موجب بهبود زندگی شما شود را یادداشت کنید.

وقت شناسی می تواند استرس شما را کاهش دهد، احساس نظم بیشتری در شما ایجاد کند و احساس بدی که موقع منتظر گذاشتن دیگران تجربه می کنید را نیز از بین ببرد.

اولویت بندی کنید

برای اینکه به هر کارتان سر وقت برسید، کارهای روزانه خود را هر روز صبح اولویت بندی کنید. سخت ترین و بزرگترین کارتان که نیاز به زمان بیشتری دارند رابرای زمانی قرار دهید،که در بهترین حالت خود هستید و زمان به اندازه کافی دارید. یک زمان خالی را برای کارهایی بگذارید که ممکن است به صورت غیر منتظره ای رخ دهند.

نه گفتن را بیاموزید

برخی افراد به موقع در محل کار خود حاضر می شوند اما نمی توانند وظایف خود را به موقع انجام دهند زیرا آنها قدرت نه گفتن ندارند و گاهی مجبور می شوند پروژه های خود را عقب انداخته و کار دیگران را انجام دهند . به جای افتادن این اتفاق میتوانید به دوستتان محترمانه بگویید ، اجازه بده برنامه هایم را بررسی کنم تا به شما خبر یا پاسخ دهم.

در برنامه ریزی هایتان منطقی باشید

اگر روز پر مشغله ای در پیش دارید ، هرگز سعی نکنید با حدس و گمان و شاید و احتمال پیش بروید. مثلا اگر دو قرار کاری مهم قبل و بعد از ناهاردارید وباید سر هر دو قرار به موقع حاضر شوید و تنها بین دو قرار شما یک ساعت فاصله است، قرار دیگری تنظیم نکنید و یا به خرید نروید زیرا ممکن است شما گرفتار ترافیک و… شوید و اعتبارتان  از بین برود. منطقی این است که در این یک ساعت ناهارتان را بخورید و مثلا ایمیل های تان را چک کنید.

به خودتان زمان بافر (زمان پشتیبان) بدهید

گاهی وقت شناس نبودن افراد ناشی از نداشتن زمان بافر یا همان زمان پشتیبان در برنامه ریزی آن هاست. نداشتن زمان بافر باعث می شود که هیچوقت هیچ اتفاق ناگهانی را پیش بینی نکنیم و با رخ دادن اتفاقاتی مانند ترافیک و … دیرتر به محلی که قرار داریم می رسیم.

یک بافر 20 دقیقه ای به خودتان بدهید، به این صورت از دیر رسیدن به جلسه یا قرار ملاقات اجتناب خواهد شد و حتی وجود اتفاقاتی که ممکن است ناگهانی رخ بدهند نیز نمی توانند باعث دیر رسیدن شما بشوند.

عوامل حواس پرتی را از اطراف خود دور کنید

برای اینکه بتوانید یک کار طولانی را به موقع کامل کنید و بتوانید سر وقت و به موقع همه کارها را تمام کنید لازم است عوامل حواس پرتی را از اطراف خود دور کنید. هنگام کاردستگاه های ارتباطی خود را خاموش کنید و دائم شبکه های اجتماعی خود را چک نکنید و فقط در مواقع لزوم با تلفن صحبت کنید تا هنگام انجام کارها تمرکز کافی داشته باشید.

زمان خود را در رسانه های اجتماعی مدیریت کنید

احتمالا برایتان پیش آمده بدون اینکه متوجه شوید ، وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی گذرانده و به موقع به کارهایتان نرسیده اید. اگر از رسانه های اجتماعی استفاده میکنید،اغلب میدانید که چقدر آسان میشود که وقت بیشتری را در آن سپری کرد.

رسانه های اجتماعی منبع متنوع و ارزشمندی هستند.با صرف نظر از اینکه ،چه شما از آن به عنوان سرگرمی استفاده کنید ،چه اخبار روزانه را بخوانید، چه با دیگران ارتباط برقرار کنید،میتواند وقفه طولانی مدتی را در زمان و کار شما بیندازد. برای اینکه به موقع به کارهایتان برسید ، زمان خود را در رسانه های اجتماعی مدیریت کنید.

زمانی که قرار ملاقات دارید و یا زمان ترک کار شما میباشد،از چک کردن صندوق های فیس بوک یا توییتر خود اجتناب کنید.زمانی که در حال استراحت هستید،میتوانید کارهای کم اهمیت را انجام دهید و مجاز هستید .اما در مواقع دیگر هرگز.

همواره اتفاقات غیرمنتظره را پیش بینی می کنند

این گروه از افراد همیشه اندکی زودتر یا سروقت در جایی که قرار است حضور پیدا کنند، حاضر می شوند. به عنوان مثال اگر نیم ساعته می توانند به مکانی برسند همواره اتفاقات غیرمنتظره را پیش بینی می کنند و ۴۵ دقیقه زودتر حرکت می کنند.

به خواب شبانه خود اهمیت دهید

این مورد شاید برایتان تعجب آور باشد اما باید بگوییم اگر به خوابتان اهمیت ندهید شما صبح ها خسته و خواب آلودید و نمی توانید به موقع سر کارتان حاضر شده و تمرکز کافی برای انجام کارها را نخواهید داشت .

اهمیت آرامش و خوابیدن در طول شبانه روز بسیار مهم است. نداشتن خواب کافی شبانه مانع عملکرد ذهنی و جسمی شما میشود. قبل از خواب  ایده ها و کارهای خود را تنظیم کنید و زودتر بخوابید تا صبح با انرژی بیشتری از خواب بیدار شوید. حتما بعد از بیدار شدن از خواب صبحانه بخورید زیرا خوردن مواد مغذی کافی در صبحانه باعث افزایش انرژی و بهبود عملکرد شما میشود و به تمرکز روی کار و وظایف شما کمک می کند.

عوامل از دست دادن وقت خود را بیابید

عوامل از دست دادن وقت خود را بیابید. ممکن است شما به دلیل اینکه به انجام چند کار به طور همزمان می پردازید، نمی توانید به موقع کارها را انجام دهید و هر دو کار را ناقص انجام می دهید و یا اینکه شما ممکن است وقت زیادی را صرف فضای مجازی و… می کنید و یا ممکن است این موضوع بخاطر سازمان دهی نشدن کارهای روزانه شما باشد.

تفاوت ساعت مکانیکی و کوارتز چیست ؟ کدام بهتر است ؟

عادت مدیریت زمان به راحتی به دست نمی آید. برای به دست آوردن این عادت، اجتناب از انجام رفتارهایی که برنامه ی زمان بندی را عقب بیندازد و یا مانع انجام کار مهمی شود، ضروری است.

تحقیقات نشان داده است افرادی که همیشه تاخیر دارند، بیشتر دچار اضطراب و استرس یا افسردگی هستند. اگر شما تنها گاهی دیر می کنید، تعیین اینکه چه چیزی باعث این عقب افتادن شده است، مهم و کاربردی می باشد.

زمانی که فردی با آنها تماس می گیرد، ایمیل یا پیامکی را برای شان می فرستد، در اولین فرصت پاسخ می دهند

هرگز نگران بی پاسخ ماندن تماس های تلفنی، ایمیل ها و یا پیامک های خود به افراد وقت شناس نباشید. آنها هرگز افراد را به مدت طولانی منتظر دریافت پاسخ نمی گذارند چرا که از نگاه آنها، دیر پاسخ دادن به چنین مواردی به اندازه حضور بی موقع در محل و بی احترامی به دیگران تلقی می شود.

از پاداش های وقت شناسی لذت ببرید

پس از چند هفته تمرین برای تبدیل شدن به فردی وقت شناس، خواهید دید که وقت شناسی آنقدرها هم دشوار نیست و از اینکه فردی وقت شناس شده اید، لذت خواهید برد. در ادامه به برخی مزایا و فواید وقت شناسی که قطعاً برایتان لذت بخش خواهد بود اشاره می کنیم:

– در طول روز کمتر دچار استرس شده و لازم نیست به خاطر دیر رسیدن از دیگران عذر خواهی کنید.

– ممکن است همین وقت شناسی، در دراز مدت باعث ارتقاء شغلی تان شود.

– در زندگی شخصی، اطرافیانتان شما را به عنوان شخصی قابل اعتماد و اطمینان خواهند شناخت و روی حرفتان حساب می کشند.

– اگر در نزد دیگران انسانی وقت شناس باشید و اصولاً دیگران شما را وقت شناس بدانند، می توانید گاهی اوقات دیر برسید و در این صورت هرگز به شما برچسب وقت نشناسی نخواهند زد زیرا چنین تأخیرهای گاه و بی گاهی کاملاً قابل توجیه بوده و خللی در ویژگیِ وقت شناسی شما ایجاد نخواهند کرد.

 

منبع: کومو لایف

منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  با وجود سالها تجربه بر آن شدیم تا محصولی برای جمع آوری اخبار مهم از موضوع های مهم و مورد دغدغه بازدید کنندگان عزیز مهیا سازیم و همچنین ابزاری جهت اطلاع از آخرین قیمت بازارهای مالی نیز فراهم کرده ایم

  جمعه، 4 خرداد 1403

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم