• امروز:3,970
 • کل:6,646,447
اخبار جدید از زلزله در خوی؛ ۲ کشته و ۳۰۷ مصدوم / وضعیت قرمز است

اخبار جدید از زلزله در خوی؛ ۲ کشته و ۳۰۷ مصدوم / وضعیت قرمز است

سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده‌باش امدادگران و اعزام تیم‌های ارزیاب درپی وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در شهرستان خوی خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، صادق محمودی با اشاره به وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در شهرستان خوی گفت: در ساعت ۲۱:۴۴ امروز زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتری شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند. این زلزله در عمق هفت کیلومتری از سطح زمین رخ داده و در مناطق مختلفی از استان‌های آذربایجان غربی و شرقی احساس شده است.

وی با بیان اینکه تیم‌های ارزیاب جمعیت هلال احمر به مناطق متاثر از زلزله اعزام شده‌اند، گفت: بررسی این تیم‌ها آغاز شده و گزارش آن اعلام خواهد شد.

سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ساکنان مناطق متاثر از زلزله خواست که آرامش خود را حفظ کرده و از حضور در مناطق مسقف یا فضاهایی که احتمال ریزش آن وجود دارد تا ساعات آتی پرهیز کنند.

محمودی همچنین از آماده باش کامل امدادگران جمعیت هلال احمر در استان آذربایجان غربی خبر داد و گفت: تمامی امدادگران و نیز تجهیزات و امکانات سازمان امدادونجات به حالت آماده‌باش درآمده است.

احتمال تخریب برخی ساختمان‌ها درخوی

۲۲:۳۵ - مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور از آماده‌باش کامل اورژانس و بیمارستان‌های در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی خبر داد و به ایسنا گفت: درپی زلزله رخ داده در شهرستان خوی که در نقاط مختلفی از شمالغرب کشور نیز احساس شده است، شاهد ترک خوردگی در دیوار بیمارستان خوی بودیم و همین موضوع نیز احتمال وجود خسارت زیاد در سطح شهر را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه در نخستین اقدام سه دستگاه آمبولانس از دانشگاه علوم پزشکی تبریز و چهار دستگاه آمبولانس نیز از ارومیه به مناطق تحت تاثیر زلزله اعزام شده است، گفت: گزارش‌ها و برآوردهای اولیه حاکی از وجود خرابی در نقاط مختلفی از شهر است. تاریکی هوا یکی از مواردی است که اقدامات نیروهای ارزیاب را با سختی روبه رو کرده است.

وقوع پس لرزه‌های متعدد در خوی

۲۲:۴۰ - اطلاعات دریافتی از مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران حاکی از آن است که  تاکنون ۱۲ پس لرزه مناطق تحت تاثیر زلزله ۵.۹ ریشتری را لرزانده که ۳.۷ ریشتر بزرگی داشته است.

تعداد مصدومین زلزله خوی زیاد است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی گفت: مصدومین زلزله خوی زیاد است اما تاکنون مورد فوتی گزارش نشده است.

امیر عباس جعفری با اشاره به وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریشتری شنبه ۸ بهمن ماه که در ساعت ۲۱ و ۴۴ دقیقه در عمق ۷ کیلومتری در خوی به وقوع پیوست، افزود: جلسه مدیریت بحران تشکیل و تیم های ارزیاب به مناطق زلزله زده اعزام شده و به محض کسب اطلاعات تکمیلی، موارد اطلاع رسانی می شود.

گفتنی است این زمین لرزه در ۶ کیلومتری خوی، ۳۰ کیلومتری ایواوغلی و ۳۵ کیلومترب قره ضیا الدین به وقوع پیوسته است.

از ساعاتی پیش بارش برف در مناطق زلزله‌زده آغاز شده است

مدیرکل بحران استان آذربایجان غربی اعلام کرد:

بعد از وقوع زلزله تمام تیم‌های امداد و نجات و ارزیاب هلال احمر به محل اعزام شده و در حال فعالیت هستند؛ تیم‌های اورژانس هم به محل زلزله اعزام شده‌اند.

اکنون دمای هوا پایین است و از ساعاتی پیش بارش برف نیز آغاز شده است.

همشهریان خونسردی خود را حفظ کنند؛ در بحث انرژی مشکلی نداریم اما بخشی از برق شهرستان و روستاهای اطراف قطع شده است.

راه‌های ارتباطی مشکلی ندارند.

زلزله ۵.۹ ریشتری در خوی

نخستین تصاویر از خسارات زلزله خوی

 هشدار پلیس فتا به شایعه‌سازان

۲۳:۰۰ - سرهنگ رامین پاشایی، معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس فتای فراجا با اشاره وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در شهرستان خوی اظهارکرد: پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فراجا نسبت به رصد اخبار و جریانات در فضای مجازی اقدام کرده و در صورت مشاهده هرگونه اخبار جعلی و شایعات با شایعه سازان برخوردهای قانونی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه شایعات بی‌اساس منجر به تشویش اذهان عمومی می‌شود، گفت: لازم است مردم عزیز اخبار را فقط از طریق منابع رسمی و خبرگزاری‌های معتبر پیگیری کنند و به شایعات منتشر شده در فضای مجازی که پشتوانه صحیح، علمی و منطقی هم ندارد توجهی نکنند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتای فراجا با تاکید بر اینکه پلیس فتا با افرادی که با سوءاستفاده از زلزله رخ داده اقدام به تشویش اذهان عمومی کنند، برخورد خواهد کرد، گفت: تیم‌های رصد پلیس فتا به طور شبانه‌روزی فعال است.

چند نفر تحت تاثیر زلزله خوی قرار گرفتند؟

۲۳:۲۰ - مرتضی مرادی‌پور، معاون عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر به تشریح وضعیت جمعیتی شهرستان خوی و مناطق تحت تاثیر از زلزله امشب پرداخت و گفت: در مجموع ۲۶۱ هزار و ۳۸۷ نفر در پوشش ۷۷ هزار و ۹۲۰ خانواده تحت تاثیر این زلزله قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه دو شهر و ۸۶ روستا متاثر از زلزله ۵.۹ ریشتری خوی بودند، گفت: ۲۳ تیم عملیاتی از همان دقایق نخست وقوع زلزله به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند.

خسارات <a class='tagColor' href='/Tags/Archive/زلزله در خوی'>زلزله در خوی</a>

خسارات زلزله در خوی

اعلام وضعیت قرمز در آذربایجان غربی

۲۳:۳۰ - صادق محمودی، سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر نیز درباره آخرین تمهیدات اتخاذ شده درباره این زلزله به ایسنا گفت: جمعیت هلال احمر در استان آذربایجان غربی وضعیت قرمز اعلام کرده است. در همین راستا نیز تیم‌های واکنش سریع از استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، قزوین و زنجان به مناطق متاثر از زلزله اعزام شده‌اند.

وی با بیان اینکه اقلام امدادی نیز از سه استان آذربایجان شرقی، اردبیل و کردستان بارگیری شده است، گفت: به زودی این اقلام در میان زلزله زدگان توزیع خواهدشد.

آب و هوای مناطق زلزله خوی چگونه است؟

۲۳:۳۵ - حسین درخشان، مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز درباره وضعیت آب و هوای مناطق متاثر از زلزله گفت: پیش بینی وضعیت آب و هوای منطقه خوی از سوی هواشناسی نیمه ابری و از دوشنبه همراه با بارش پراکنده باران و برف بوده است. بیشینه دما در این مناطق شش درجه بالای صفر و  کمینه دما نیز چهار درجه سانتی گراد است.

درخشان افزود: همچنین تاکنون بیشترین تعداد تماس با خط ١١٢ از منطقه شهرک صفا در ده کیلومتری خوی به سمت سلماس بوده است.

اعلام اولین آمار از مصدومان زلزله؛ ۷ تن

۲۳:۴۵- سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر در اولین گزارش اعلامی خود از مناطق زلزله شده از مصدومیت هفت تن درپی زلزله ۵.۹ ریشتری خوی خبر داد.

افزایش شمار مصدومان به ۲۹ تن

۰۰:۰۵ - پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر تازه‌ترین آمار مصدومان ناشی از زلزله را ۲۹ تن اعلام کرد و به ایسنا گفت: برابر ارزیابی‌های انجام شده در حدود ۲۶ روستا خساراتی نظیر ترک خوردگی دیوارها را شاهد هستیم. آماده باش امدادگران هلال احمر و جستجوها همچنان ادامه خواهد داشت.

تامین چادر و وسایل گرمایشی برای زلزله‌زدگان

۰۰:۱۵ - محمدحسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز با بیان اینکه این سازمان به محض وقوع زلزله تمامی دستگاه‌های امدادی در استان آذربایجان غربی و سه استان معین را حالت آماده‌باش درآورد، به ایسنا گفت: یکی از مشکلات جدی در مناطق متاثر از زلزله سرمای هوا و بارش برف است که در این خصوص تاکید شد تا تمهیدات لازم اندیشیده شود. در همن راستا نیز چادر و وسایل گرمایشی از جمله اولویت‌هاست که به یاری خدا تا فردا در میان مردم توزیع شود.

وی ادامه داد: فضاهایی برای اسکان اضطراری زلزله‌زدگان در نظر گرفته شده است و امکانات و اقلام در حال گسیل شدن به سمت مناطق متاثر از زلزله است.  همچنین با توجه به شلوغی بیمارستان‌ها احتمال برپایی بیمارستان صحرایی نیز وجود دارد.

۰۰:۲۰ - پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر درباره آخرین آمار مصدومان زلزله به ایسنا گفت: آخرین آمارها حاکی از مصدومیت ۷۰ تن در زلزله است که این افراد به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

۲ کشته و ۱۲۲ مصدوم؛ آخرین آمار خسارات جانی زلزله خوی

۰۰:۲۵ - مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور نیز با بیان اینکه مراجعات به مراکز درمانی بسیار زیاد است، گفت: در همین راستا نیز ۱۰۰ تخت در ارومیه، ۴۲۰ تخت در تبریز و ۶۵ تخت در شبستر را برای پذیرش مصدومان آماده کردیم. همچنین دو بیمارستان صحرایی از تبریز و سنندج نیز آماده ارسال است.

وی درباره خسارات جانی این زلزله تا کنون نیز گفت: ۱۲۲ نفر شامل ۱۱۵ نفر در خوی و هفت نفر در سلماس مصدوم شده‌اند. متاسفانه گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که تاکنون دو تن درپی این زلزله جان خود را از دست داده‌اند.

مصدومیت ۳۰۷ تن تاکنون

۰۰:۳۸ - سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در تازه‌ترین گزارش خود از مصدومیت ۳۰۷ تن شامل ۳۰۰ تن در شهرستان خوی و هفت تن در شهرستان سلماس درپی وقوع این زلزله خبر داد. این سازمان همچنین اعلام کرد که تاکنون ۲۶ روستا تحت ارزیابی میدانی تیم‌های اعزامی از سوی جمعیت هلال احمر به مناطق زلزله زده قرار گرفته است.

۰۰:۴۰ - پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال‌احمر عازم مناطق زلزله‌زده خوی شد. او  دقایقی پیش به همراه تیم واکنش سریع از سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر، برای حضور و فرماندهی میدانی در عملیات امدادرسانی، عازم مناطق زلزله‌زده خوی شد.

بسیج امکانات هلال احمر برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان

تامین فوری چادر، موکت و پتو

۰۰:۵۶ - یعقوب سلیمانی، دبیرکل جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین وضعیت مناطق زلزله زده خوی در استان آذربایجان غربی گزارشی از اقدامات انجام شده برای امدادرسانی به زلزله زدگان را ارائه کرد و به ایسنا گفت: دقایقی پس از این زلزله تیم‌های ارزیاب سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به مناطق تحت تاثیر زلزله اعزام شده و اقدامات خود را آغاز کردند. همزمان امدادگران در سطح استان آذربایجان غربی و استان‌های اطراف نیز به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.

وی با بیان اینکه هماهنگی برای ارسال فوری اقلام امدادی انجام شده است، گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده بنا شد تا ٣٦٠٠ چادر امدادی از استان‌های آذربایجان شرقی، قزوین، زنجان، تهران، گیلان، گلستان، ایلام و انبار مرکزی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به مناطق زلزله زده خوی ارسال شود. همچنین ٩٠٠٠ تخته پتو از استان‌های همدان، قم و آذربایجان شرقی و ٥٠٠٠ تخته موکت نیز از استان های اردبیل و مازندران بارگیری خواهد شد. ۲۰ تن نایلون نیز از سوی استان تهران تامین خواهد شد.

سلیمانی با تاکید بر اینکه تمامی امکانات جمعیت هلال احمر برای کمک به زلزله‌زدگان مورد استفاده قرار خواهد گرفت، گفت: ساکنان مناطق زلزله زده و افرادی که اقوام و آشنایشان در این مناطق ساکن اند، باید آرامش خود را حفظ کنند. اقدامات برای امدادرسانی و اسکان اضطراری در حال انجام است و امدادگران نیز در آماده باش کامل قرار دارند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه هماهنگی برای اعزام تیم‌های سحر نیز به این مناطق انجام شده است، گفت: به زودی سفیران حمایت از سلامت روان که با نام سحر شناخته شده و تحت نظارت سازمان جوانان جمعیت هلال احمر فعالیت دارند نیز به این مناطق اعزام خواهند شد.

منبع: ايسنا

منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  با وجود سالها تجربه بر آن شدیم تا محصولی برای جمع آوری اخبار مهم از موضوع های مهم و مورد دغدغه بازدید کنندگان عزیز مهیا سازیم و همچنین ابزاری جهت اطلاع از آخرین قیمت بازارهای مالی نیز فراهم کرده ایم

  پنجشنبه، 4 مرداد 1403

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم