• امروز:9,979
 • کل:11,358,924
نزدیک شدن عربستان به ایران به سیاست‌های آمریکا بستگی دارد

نزدیک شدن عربستان به ایران به سیاست‌های آمریکا بستگی دارد

یک کارشناس مسائل منطقه با اشاره به این که قطر تلاش می کند تا به سمت کاهش تنش بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس حرکت کند گفت: ایران از محورهای مهم همگرایی منطقه ای و قطر هم چنین ظرفیتی را داراست اما همه این تحولات به رفتار آمریکا با عربستان بستگی دارد.


حسن هانی زاده در گفتوگو با ایسنا، درخصوص درخواست قطر برای برقراری گفت و گوهای منطقهای و استقبال ایران از این پیشنهاد گفت: قطر یکی از کشورهای تاثیرگذار عضو شورای همکاری خلیج فارس است که موجب شده به نوعی در رفتارهای برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و ایران مانند کویت و عمان رابطه متعادلی برقرار باشد.

وی تصریح کرد: اما وجود عربستان به عنوان بزرگترین کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس مانع از ایجاد رابطه متقابل بین ایران و شش کشور عضو این شورا شده است.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: از طرفی رفتارهای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نسبت به ایران و تبعیت مطلق عربستان از سیاست های آمریکا موجب شده تا شکاف میان ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس عمیق شود.

هانی زاده افزود: از سوی دیگر با توجه به تغییرات در کاخ سفید و خروج ترامپ از عرصه ی قدرت و همچنین پیروزی بایدن قطعا این موضوع تاثیر خودش را در منطقه می گذارد. از همین رو عربستان به ویژه شخص محمد بن سلمان احساس می کنند که با رفتن ترامپ چتر حمایتی از عربستان برداشته می شود زیرا بایدن قطعا بررسی پروندههای سنگینی مانند قتل خاشقچی و صدور حکمی علیه بن سلمان را در دستور کار قرار خواهد داد.

وی خاطر نشان کرد: بنابراین بن سلمان تلاش می کند از طریق دروازه های دوحه با تهران، ارتباط برقرار کند. در واقع شاهد خواهیم بود که تغییرات آمریکا تاثیرات خودش را برروی رفتار عربستان می گذارد.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: در حال حاضر شاهد هستیم که امارات و بحرین که به خاطر فشارهای ترامپ با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار کردند تلاش می کنند تا روابط خود را کم رنگ کنند و حتی ممکن است این روابط قطع شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر هر چه چتر حمایتی و پشتیبانی آمریکا از عربستان کمتر شود عربستان به سمت گرایش های منطقه ای سوق پیدا می کند. ایران از مهمترین محورهای همگرایی منطقه ای است و قطر هم چنین ظرفیتی را دارا است. گرچه همه این ها بستگی به رفتار آمریکا با عربستان دارد.

هانی زاده در پایان گفت: قطر با توجه به این که در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس در عربستان شرکت کرد و بدون پذیرش پیش شرط ها ارتباط خودش را با ریاض ترمیم کرد این احتمال وجود دارد که بخواهد به سمت کاهش تنش بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس برود.

انتهای پیام


منبع:ایسنا

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • روابط ایران و غنا باید در عرصه‌های مختلف بیش از پیش گسترش یابد

   رئیس جمهور روابط ایران و غنا را صمیمی و دوستانه توصیف و اظهار امیدواری کرد که در دوره جدید این روابط در عرصه‌های مختلف بیش از پیش گسترش یابد.به گزارش ایسنا،‌ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی...

   ادامه
  • شرکت‌های خصوصی ایران و اسلواکی پیشگام گسترش همکاری‌های مشترک باشند

   رئیس جمهور با استقبال از توسعه همکاری های ایران و اسلواکی، تصریح کرد: تهران و براتیسلاوا ظرفیت‌های فراوانی در عرصه‌های علمی، فرهنگی و اقتصادی برای گسترش روابط با یکدیگر دارند.به گزارش ایسنا،...

   ادامه
  • سنگال می تواند دروازه روابط ایران با کشورهایی آفریقایی باشد

   رئیس جمهور از سنگال به عنوان کشور بسیار مهمی در غرب آفریقا نام برد که می تواند دروازه روابط ایران با کشورهای آفریقایی باشد.به گزارش ایسنا،‌ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه هنگا...

   ادامه
  • ایران آماده تبادل تجربیات با کشور در عرصه مقابله با همه‌گیری کرونا است

   رئیس جمهور با اشاره به اهمیت ضرورت ارتقای سطح همکاری های تهران – بخارست در حوزه های مورد علاقه، تصریح کرد: ایران علاقمند و آماده تبادل تجربیات با کشورهای مختلف در عرصه مقابله با همه‌گیری کرو...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir