• امروز:2,539
 • کل:5,925,500
امروز شاهد رشد مداوم روابط آذربایجان و ایران در تمام حوزه‌ها هستیم

امروز شاهد رشد مداوم روابط آذربایجان و ایران در تمام حوزه‌ها هستیم

سفیر آذربایجان در تهران با تاکید بر اینکه کشورش با تمام همسایگان خود روابط همکاری دوستانه دارد، گفت: امروزه شاهد رشد جهشی مداوم در روابط دوجانبه بین آذربایجان و ایران هستیم.


به گزارش ایسنا، حسین بنیاد اف سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در مراسم روز ملی این کشور طی سخنانی اظهار کرد: من و خانواده‌ام در طول اقامتمان در ایران برای چهارمین سال است که مراسم روز ملی آذربایجان را برگزار می‌کنیم. البته این مراسم به مناسبت روز ملی آذربایجان به عنوان روز جمهوری و همچنین صدمین سالگرد تأسیس ارگان‌های دیپلماتیک آذربایجان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه روز جمهوری در آذربایجان در تاریخ ۲۸ می جشن گرفته می‌شود، تصریح کرد: امسال به دلیل مصادف شدن با ماه رمضان و احترام به روزه‌داران این مراسم با تأخیر برگزار شد.

این دیپلمات آذربایجانی در ادامه بیان کرد: در ۲۸ می سال ۱۹۱۸ جمهوری دموکراتیک آذربایجان در قفقاز جنوبی اعلام استقلال کرد و این اولین جمهوری دموکراتیک در شرق بود که برقراری آزادی و حقوق همه هموطنان بدون در نظر گرفتن وابستگی‌های قومی، دینی و سیاسی و همچنین دادن حق رأی به بانوان را به ارمغان آورد.

وی افزود: پذیرفتن زبان آذربایجانی به عنوان زبان رسمی دولتی و تأیید پرچم سه رنگ با نشان ماه و ستاره به عنوان پرچم دولتی، تشکیل نیروی مسلح ملی و نهادهای دولتی از برنامه‌های انجام شده در دوران جمهوری خلق آذربایجان بود. لذا بعد از برپایی مجدد استقلال جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ روز ۲۸ می به عنوان روز جمهوری برگزار می‌شود.

بنیاد اف در ادامه بیان کرد: الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان به نمادهای دولتی جمهوری آذربایجان توجه ویژه‌ای دارد و هر ساله در تاریخ ۲۸ می رئیس‌جمهور به همراه نمایندگان دولتی و حکومتی و شهروندان در مرکز باکو از بنای یادبودی که به افتخار جمهوری آذربایجان ساخته شده، دیدار می‌کنند.

وی همچنین بیان کرد: در تاریخ ۹ ژوئن ۱۹۱۹ اساسنامه دبیرخانه وزارت امور خارجه به تصویب رسیده است و به دلیل این حادثه تاریخی مورخ ۲۴ آگوست سال ۲۰۰۷ بنا به دستور رئیس‌جمهور آذربایجان همان روز به عنوان روز کارکنان ارگان‌های دیپلماتیک جشن گرفته می‌شود.

سفیر آذربایجان در تهران خاطرنشان کرد: آذربایجان با اکثر کشورهای دنیا همکاری موفقیت‌آمیزی دارد. چنانچه مطلع هستید ۲۰ درصد اراضی آذربایجان از سوی ارمنستان اشغال شده و جمهوری آذربایجان با تمام همسایگان خود به استثنای ارمنستان روابط همکاری دوستانه و متقابل را دارد.

این دیپلمات آذربایجانی تاکید کرد: امروز شاهد رشد جهشی مداوم روابط دوجانبه میان جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در تمامی حوزه‌ها هستیم و روابط میان آذربایجان و ایران با تاریخ و فرهنگ مشترک همراه بوده و بر روابط خویشاوندی و دوستی دیرینه استوار است. آذربایجان از نخستین سال‌های استقلال خود شاهد حمایت جمهوری اسلامی ایران بوده است و جمهوری آذربایجان نیز همواره دوستی و حسن همجواری خود را ثابت کرده و در کنار مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و هست.

انتهای پیام


منبع:ایسنا

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • واکنش رسانه‌های جهان به خبر آزادی "گریس 1"

   آزادی ابرنفتکش "گریس 1" در رسانه‌های بین المللی بازتاب گسترده‌ای داشت.به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز با اطلاع‌رسانی اینکه دادگاه جبل‌الطارق به آزادسازی ابرنفتکش گریس 1 رای داده اس...

   ادامه
  • ادامه تلاش‌های ایران‌هراسانه آمریکا در سفر پنس به لندن

   معاون ترامپ و بانوی دوم آمریکا قرار است به لندن سفر کنند تا با مقامات این کشور بر سر مقابله با ایران به بحث و گفت‌وگو بپردازند.به گزارش ایسنا، مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا...

   ادامه
  • آغاز حرکت گریس 1 از جبل الطارق

   نفتکش گریس 1 حامل نفت ایران پس از اخذ مجوز آزادی، حرکت خود را از جبل الطارق آغاز کرده است.به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، ابرنفتکش گریس 1 که توسط دولت جبل‌الطارق توقیف شده بود، حرکت خود را...

   ادامه
  • ادعای واهی سفیر انگلیس در تهران درباره گریس 1

   سفیر انگلیس در تهران در توییت‌هایی با طرح این ادعای واهی که مقصد کشتی گریس 1 سوریه بوده است، مدعی شد که دولت جبل‌الطارق به دلیل اینکه کشتی فاقد پرچم بوده است، حق داشته نفتکش حامل نفت ایران ر...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir