• امروز:8,860
 • کل:5,448,902
امروز شاهد رشد مداوم روابط آذربایجان و ایران در تمام حوزه‌ها هستیم

امروز شاهد رشد مداوم روابط آذربایجان و ایران در تمام حوزه‌ها هستیم

سفیر آذربایجان در تهران با تاکید بر اینکه کشورش با تمام همسایگان خود روابط همکاری دوستانه دارد، گفت: امروزه شاهد رشد جهشی مداوم در روابط دوجانبه بین آذربایجان و ایران هستیم.


به گزارش ایسنا، حسین بنیاد اف سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در مراسم روز ملی این کشور طی سخنانی اظهار کرد: من و خانواده‌ام در طول اقامتمان در ایران برای چهارمین سال است که مراسم روز ملی آذربایجان را برگزار می‌کنیم. البته این مراسم به مناسبت روز ملی آذربایجان به عنوان روز جمهوری و همچنین صدمین سالگرد تأسیس ارگان‌های دیپلماتیک آذربایجان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه روز جمهوری در آذربایجان در تاریخ ۲۸ می جشن گرفته می‌شود، تصریح کرد: امسال به دلیل مصادف شدن با ماه رمضان و احترام به روزه‌داران این مراسم با تأخیر برگزار شد.

این دیپلمات آذربایجانی در ادامه بیان کرد: در ۲۸ می سال ۱۹۱۸ جمهوری دموکراتیک آذربایجان در قفقاز جنوبی اعلام استقلال کرد و این اولین جمهوری دموکراتیک در شرق بود که برقراری آزادی و حقوق همه هموطنان بدون در نظر گرفتن وابستگی‌های قومی، دینی و سیاسی و همچنین دادن حق رأی به بانوان را به ارمغان آورد.

وی افزود: پذیرفتن زبان آذربایجانی به عنوان زبان رسمی دولتی و تأیید پرچم سه رنگ با نشان ماه و ستاره به عنوان پرچم دولتی، تشکیل نیروی مسلح ملی و نهادهای دولتی از برنامه‌های انجام شده در دوران جمهوری خلق آذربایجان بود. لذا بعد از برپایی مجدد استقلال جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ روز ۲۸ می به عنوان روز جمهوری برگزار می‌شود.

بنیاد اف در ادامه بیان کرد: الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان به نمادهای دولتی جمهوری آذربایجان توجه ویژه‌ای دارد و هر ساله در تاریخ ۲۸ می رئیس‌جمهور به همراه نمایندگان دولتی و حکومتی و شهروندان در مرکز باکو از بنای یادبودی که به افتخار جمهوری آذربایجان ساخته شده، دیدار می‌کنند.

وی همچنین بیان کرد: در تاریخ ۹ ژوئن ۱۹۱۹ اساسنامه دبیرخانه وزارت امور خارجه به تصویب رسیده است و به دلیل این حادثه تاریخی مورخ ۲۴ آگوست سال ۲۰۰۷ بنا به دستور رئیس‌جمهور آذربایجان همان روز به عنوان روز کارکنان ارگان‌های دیپلماتیک جشن گرفته می‌شود.

سفیر آذربایجان در تهران خاطرنشان کرد: آذربایجان با اکثر کشورهای دنیا همکاری موفقیت‌آمیزی دارد. چنانچه مطلع هستید ۲۰ درصد اراضی آذربایجان از سوی ارمنستان اشغال شده و جمهوری آذربایجان با تمام همسایگان خود به استثنای ارمنستان روابط همکاری دوستانه و متقابل را دارد.

این دیپلمات آذربایجانی تاکید کرد: امروز شاهد رشد جهشی مداوم روابط دوجانبه میان جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در تمامی حوزه‌ها هستیم و روابط میان آذربایجان و ایران با تاریخ و فرهنگ مشترک همراه بوده و بر روابط خویشاوندی و دوستی دیرینه استوار است. آذربایجان از نخستین سال‌های استقلال خود شاهد حمایت جمهوری اسلامی ایران بوده است و جمهوری آذربایجان نیز همواره دوستی و حسن همجواری خود را ثابت کرده و در کنار مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و هست.

انتهای پیام


منبع:ایسنا

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • فراخوان رئیس قوه قضائیه درباره مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی

   فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی منتشر شد.به گزارش ایسنا، متن این فراخوان که در صفحات رئیس قوه قضائیه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، ...

   ادامه
  • دیدار ظریف با وزیر خارجه هند

   وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس سیکا با همتای هندی خود دیدار و تبادل نظر کرد.به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف و جی شکنر، وزیر امور خارجه جدید هند در حاشیه اجلاس سیکا (کنفرانس همکاری و اع...

   ادامه
  • دیدار هلگا اشمید با دستیار وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی

   هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی که به منظور دیدار با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است با علی اصغر خاجی، دستیار وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار کرد.به گزارش ا...

   ادامه
  • دیپلماسی فعال ایران ادامه دارد

   وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار تصاویری از دیدارهای رئیس جمهوری با سران دیگر کشورها در حاشیه نشست سیکا، تاکید کرد "دیپلماسی فعال ایران ادامه دارد."به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف ...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir