• امروز:3,940
 • کل:6,793,881


نیوهورایزنز تاریخ‌ساز شد: پرواز از کنار دورترین جرم آسمانی ملاقات‌شده تاکنون

نیوهورایزنز تاریخ‌ساز شد: پرواز از کنار دورترین جرم آسمانی ملاقات‌شده تاکنون

فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا سرانجام امروز صبح با پرواز از کنار آلتیما تولی، این سنگ فضایی را به دورترین جرمی تبدیل کرد که بشریت تاکنون ملاقات کرده است.

در حالی‌که دانشمندان ناسا به مناسبت آغاز سال نو میلادی به‌همراه دیگر مردم دنیا در حال جشن و شادی بودند؛ فضاپیمای نیوهورایزنز با پرواز از کنار آلتیما تولی، جرم اسرارآمیز لبه‌ی منظومه‌ی شمسی تاریخ‌ساز شد. این سنگ یخی که با فاصله‌ی ۶.۶ میلیارد کیلومتر از زمین در کمربند کویپر قرار گرفته، اکنون به دورترین جرمی تبدیل شده که بشریت تاکنون با آن ملاقات کرده است. این رخداد همچنین دومین ملاقات نیوهورایزنز از اجرام آسمانی پس از گذر از کنار پلوتون در سال ۲۰۱۵ محسوب می‌شود.

آلن استرن، پژوهشگر ارشد نیوهورایزنز از موسسه‌ی تحقیقات ساوت‌وست در کلرادو، پس از پرواز امروز صبح این فضاپیما گفت:

ما رکورد زدیم! هیچ فضاپیمایی پیش از این هرگز جرمی با چنین فاصله‌ای را کاوش نکرده بود. ما ۱.۶ میلیارد کیلومتر فراتر از پلوتون هستیم و اکنون می‌خواهیم به پیشروی در کمربند کویپر ادامه دهیم.

نیوهورایزنز امروز صبح در ساعت تقریبا ۹:۰۳ با سرعت سرسام‌آور ۵۱٬۵۰۰ کیلومتربرساعت از کنار آلتیما تولی پرواز کرد و در همان حال، موفق به ثبت نخستین تصاویر نزدیک از این جرم مستقر در کمربند کویپر شد. این ملاقات کیهانی در فاصله‌ای چنان دور از زمین به وقوع پیوست که رسیدن سیگنالی از فضاپیمای ناسا به زمین بیش از ۶ ساعت طول خواهد کشید. ناسا انتظار دارد نخستین سیگنال را در ساعت ۱۹ امروز دریافت کند.

برای جشن گرفتن ملاقات نیوهورایزنز با آلتیما تولی، تیم ماموریت در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز، مهمانی مفصلی برگزار کرد. صدها مهمان از جمله اعضای تیم پژوهشی، مقامات، خبرنگاران و خانواده‌هایشان در تالاری گردهم آمدند تا آغاز ۲۰۱۹ و سپس پرواز تاریخ‌ساز فضاپیمای ناسا را جشن بگیرند.

<a class='tagColor' href='/Tags/Archive/New Horizons'>New Horizons</a> Flybyآلن استرن (در مرکز تصویر)، پژوهشگر ارشد نیوهورایزنز در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز، لحظه‌ای را که نیوهورایزنز به نزدیک‌ترین فاصله‌ی خود با آلتیما تولی رسید، به‌همراه کودکان مدرسه‌ای جشن می‌گیرد.

یکی از اعضای تیم ماموریت نیوهورایزنز پیش از پرواز به خبرنگاران گفت:

این به‌معنای واقعی کلمه، فراتر از هرجایی محسوب می‌شود که قبلا کسی به آن سفر کرده است.

دستاورد تازه‌ی ناسا در میان تعطیلی بخشی از دولت آمریکا به‌دست می‌آید؛ اتفاقی که به‌نوبه‌ی خود موجب تعطیلی خدمت‌رسانی عمومی ناسا برای پرواز از کنار آلتیما تولی شده است. اما ناسا و آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز توانستند تصاویر مهمی به‌صورت زنده پوشش دهند. توماس زوربوچن، سرپرست معاونت علمی ناسا با ارسال ایمیلی گفت:

من تصور می‌کنم این ملاقات با آلتیما تولی در حد فاصل شصتمین سالگرد اکسپلورر ۱ (نخستین ماهواره‌ی آمریکا) در سال ۲۰۱۸ و پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۱ در سال ۲۰۱۹ قرار می‌گیرد. درنظر من، این نقطه‌ی عطف برای نیوهورایزنز مملو از تمام آن مواردی است که به ناسا و علوم ناسا مربوط می‌شود.

<a class='tagColor' href='/Tags/Archive/New Horizons'>New Horizons</a> vs Other Probesاین تصویر مسیر نیوهورایزنز را در مقایسه با دیگر کاوشگرهایی نشان می‌دهد که منظومه‌ی شمسی را ترک کرده‌اند.

پروازی دیگر؟

تقریبا ۲۰ ماه طول خواهد کشید تا نیوهورایزنز تمام تصاویر و دیگر مشاهداتش از آلتیما تولی را به زمین مخابره کند. این بدین دلیل است که فضاپیمای ناسا برای مخابره‌ی حجم گسترد‌ه‌ای از داده، تنها یک فرستنده‌ی کوچک ۱۵ واتی در اختیار دارد. استرن در این‌باره گفت:

من از اینکه ما اصلا می‌توانیم این کار را کنیم، شگفت‌زده هستم. فضاپیما فرستنده‌ای ۱۵واتی در اختیار دارد و این مقدار یک‌چهارم یک لامپ محسوب می‌شود. ما همچنین این داده‌ها را از فاصله‌ی ۶.۶ میلیارد کیلومتری دریافت می‌کنیم.

<a class='tagColor' href='/Tags/Archive/Ultima Thule'>Ultima Thule</a>نیوهورایزنز در تاریخ ۱۰ دی ۹۷ در فاصله‌ی تقریبا ۱.۹ میلیون کیلومتری  این تصویر را از آلتیما تولی ثبت کرد.

با این حال، نیوهورایزنز در جریان مخابره‌ی اطلاعات به زمین بیکار نخواهد بود. دانشمندان برای تعیین مقصد بعدی فضاپیمایشان به‌صورت فعالانه در حال جستجوی سومین جرم مستقر در کمربند کویپر هستند. اگر این مقصد به‌زودی پیدا شود و تاییدیه‌ی بودجه را نیز از ناسا دریافت کند، تیم ماموریت می‌تواند چراغ سبز انجام پرواز کناری دیگری را در سالی به‌دست‌آورد که پنجاهمین سالگرد فرود قمری آپولو ۱۱ را نیز جشن خواهد گرفت. استرن گفت:

۵۰ سال پیش، در نتیجه‌ی تلاش‌های ناسا، نخستین انسان‌ها پا به دنیایی دیگر گذاشتند. ناسا نخستین سازمان فضایی در جهان بود که به تمام سیارات در منظومه‌ی شمسی رسید؛ از نزدیک‌ترین آن‌ها – ناهید و مریخ – تا دورترین یعنی پلوتون و ما اکنون به‌مراتب بیش از این را کاوش می‌کنیم.


منبع:زومیت

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • تویوتا کمری و آوالون AWD رونمایی شدند

   تویوتا نسخه‌های دودیفرانسیل مدل کمری و آوالون را رونمایی کرد. این دو سدان در سیستم چهارچرخ محرک خود از سیستمی مشابه با تویوتا RAV4 استفاده می‌کنند. این روزها بیشتر خریداران خو...

   ادامه
  • اپل اپلیکیشن‌های مرتبط با سیگار الکترونیکی را ممنوع کرد

   کاربران iOS از این به بعد امکان نصب اپلیکیشن‌هایی که به هر شکل با سیگار الکترونیکی مرتبط باشند را نخواهند داشت.اپل تمام ۱۸۱ اپلیکیشنی که به شکل‌های مختلف به سیگار الکترونیکی مرتبط...

   ادامه
  • چرا احساسات منفی به‌کلی بد نیستند؟

    اگرچه ما به‌دنبال رهایی از بند احساساتی مانند ترس، خشم و غم هستیم و آن‌ها را جزء احساسات بد محسوب می‌کنیم، علم به ما می‌گوید احساسات منفی درواقع سالم و مفید هستند.چ...

   ادامه
  • چرا خوردن سبزیجات برای برخی افراد دشوار است؟

   علت اینکه برخی افراد قادر به تحمل طعم انواعی از سبزیجات نیستند، در ژن‌های آن‌ها نهفته است.خلاصهداشتن ژن‌های خاص به این معنا است که طعم سبزیجات برای برخی افراد تلخ‌تر است....

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir