• امروز:4,183
 • کل:6,626,177
عادات اشتباه روزانه برای سلامتی

عادات اشتباه روزانه برای سلامتی

خیلی از کارهایی که میکنیم را کلاً زیر نظر نداریم و به عنوان یک روال روزانه دائماً در حال تکرار هستند در حالی که همین روال روزانه میتواند برای سلامت بدن شما خطرساز باشد.

به گزارش آلامتو و به نقل از بازده؛ ممکن است عادات روزانه شما باعث تقویت یا تضعیف سیستم ایمنی بدن تان شود. بستگی دارد چه عادات روزانه ای را به کار می گیرید.

فصل سرماخوردگی و آنفولانزا از اواخر پاییز به صورت جدی شروع می‌شود و تا اوایل بهار هم ادامه دارد. بسیاری از ما تلاش می‌کنیم با اضافه کردن ویتامین C، زینک و دیگر مواردی که باعث پیشگیری می‌شود بیماری را از خود دور کنیم. با اینکه این اقدامات کمک‌کننده هستند، اما عادات روزانه ای که باعث مریضی می شوند نیز وجود دارند و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند. برای اینکه به‌دست خودتان سیستم ایمنی بدنتان را تخریب نکنید باید از برخی عادات بپرهیزید. در ادامه این موارد را برایتان توضیح خواهیم داد.

۱. استرس

تحقیقات بیشماری تا به حال نشان داده‌اند که استرس می‌تواند تاثیرات منفی روی سیستم ایمنی بدن داشته باشد. استرس از منابع مختلفی نشات می‌گیرد مثلا خانواده یا فشار کاری. اما موردی که بیشترین آسیب را به ایمنی بدن می‌رساند استرس حاصل از تنهایی یا محدودیت حمایت سیستم اجتماعی است. برای جلوگیری از آسیب چنین استرسی برنامه‌ریزی کنید و زمانی را با دوستان خود سپری کنید، و یا سعی کنید عضو یک هیات اجتماعی یا تیم ورزشی شوید. استرس مزمن و حتی استرس غیر بالینی، نیز می‌توانند واکنش سلول‌های T را ضعیف کنند، که نشان می‌دهد بدن چگونه به طور موثر به ویروس‌ها و باکتری‌ها واکنش نشان می‌دهد. اگر بیشتر مواقع حس می‌کنید بی‌حال و پایین هستید شاید فصل سرما بهترین زمان باشد که بالاخره به دنبال درمان این حال گرفته بروید.

۲. تنوع غذایی ندارید

فرای ویتامین C و D، بدن هر روز میزبان مواد مغذی ست تا با کمک آنها عملکرد سیستم ایمنی بدن را به بالا‌ترین حد خود برساند. همینطور که روزها سردتر و تاریک تر می‌شود، ما نیز بیشتر به سمت غذاهای راحت متمایل می‌شویم. این غذاها معمولا مانند سالاد و سبزیجاتی که بهار و تابستان استفاده می‌کردید سرشار از مواد مغذی نیستند. برای مثال ویتامین A، به سلول‌های سفید بدن کمک می‌کند بهتر با عفونت مبارزه کنند. اگر سرما باعث شده میان وعده‌های سرد مانند هویج کمتر دلپذیر شوند، از سبزیجات پخته شده‌ای که برگ سبز تیره دارند و یا سیب زمینی شیرینی برای تامین ویتامین A مورد نیاز بدنتان استفاده کنید. ویتامین E برای مبارزه با عفونت‌های تنفسی بسیار عالی است، و می‌توانید آن را در دانه‌ها و آجیل‌ها پیدا کنید، گردو و دانه‌های کدو را به سادگی می‌توانید در سالاد، سبزیجات پخته و حتی به صورت میان وعده استفاده کنید.

۳. ماندن داخل خانه، اداره و…

برای بسیاری از ما رفتن از خانه یا آپارتمان به پارکینگ و سپس پارکینگ اداره و داخل اداره بدون اینکه لحظه‌ای بیرون باشیم بسیار راحت است. زمستان‌ها به راحتی می‌توان هوای سرد را بهانه کرد و به جای اینکه پیاده به محل کار برویم با ماشین این کار را انجام دهیم. متاسفانه با این کار یکی از مهمترین منابع ویتامین D را از دست می‌دهید: نور طبیعی خورشید. تنها ۱۰ دقیقه زیر نور خورشید می‌تواند تولید ویتامین D را تقویت کند. این ویتامین توانایی بدن برای مبارزه با سرما خوردگی و آنفولانزا را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود روزانه ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ IU ویتامین D دریافت کنید تا به قدرت استخوان‌ها و بهبود سیستم ایمنی بدن کمک شود. کمبود ویتامین D می‌تواند باعث مشکل روماتولوژیک نیز شود، از جمله کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک. همه اینها باعث می‌شود زیر نور آفتاب بودنتان را افزایش دهید.

۴. در کاسه چیپس غوطه ور هستید

چیپس یکی از تنقلات پرطرفدار است، در یک دورهمی و یا تماشای مسابقه‌ای از تلوزیون به سادگی می‌توانید یک کاسه کامل را استفاده کنید. چیپس و به طور کلی تنقلات از آنجا که هیچگونه ماده مغذی در خود ندارند هیچ کمکی به بدنتان نمی‌کنند، البته آنچنان هم بیکار نیستند به کاهش سرعت بهبودتان خوب کمک می‌کنند!

۵. جدا کردن خود

وقتی بیرون هوا سرد است، در لاک خود فرو رفتن و ایزوله شدن هم ساده می‌شود. شاید هم می‌خواهید برای دوری از میکروب‌ها با انسان‌ها کمتر در ارتباط باشید!. در واقع جدا کردن خود از دیگران برای در امان ماندن از سرماخوردگی و آنفولانزا تاثیری معکوس دارد. ایزوله کردن در اصل به معنای جلوگیری از الگوهای نامنظم غذایی و عادات ناسالم است. حتی اگر زیاد هم احساس خوبی ندارید گاهی از لاک خود بیرون بیایید، چون گاهی قسمتی از جمع بودن خوب است.

. توجهی به چیزی که لمس می‌کنید ندارید

به مطب یک پزشک رفته اید، وقتی در اتاق انتظار هستید مواظب تک تک سرفه‌ها و عطسه‌های اطرافتان هستید، بعد از ملاقات نیز به دستشویی می‌روید خوب دستهایتان را می‌شویید و خشک می‌کنید، متاسفانه وقتی به اداره بازمی شد، دستتان را به همه جا می‌زنید، شاید اینها را بدون میکروب می‌دانید! هر سطحی که مرتب توسط افراد مختلف لمس شود می‌تواند حاوی انواع ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا باشد. شستن دست‌ها بعد از لمس هر چیز عمومی می‌تواند یک نوع وسواس به نظر برسد به همین دلیل توصیه می‌کنیم حداقل سرکار و جاهایی که چنین شرایطی دارید صورت خود را با دست لمس نکنید. لمس چشم، لبها و بینی می‌تواند باعث شود ویروس‌ها و باکتری‌ها بتوانند راه به درون سیستم بدنتان پیدا کنند.

۷. خواب ناکافی

مورد بعدی در فهرست عادات روزانه ای که باعث مریضی می شوند نداشتن خواب کافی است. برای پاسخ ایمنی مطلوب بدن باید هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابیم. اما بیشتر مردم متاسفانه این کار را نمی‌کنند. این کار باعث کاهش سطح انرژی و قدرت سلول‌ها برای تجدید می‌شود. همچنین مستعد به بیمار شدن می‌شوید. کلید حل این مشکل کار روی بهداشت عادت خواب است. روتین خوابتان را تبدیل به یک اولویت کنید، زمان به خواب رفتن و بیدار شدن را دقیق مشخص کنید تا بتوانید از مزایای خواب بهره کامل را ببرید.

۸. وسایل باشگاه را تمیز نمی‌کنید

با اینکه هدف از به باشگاه رفتن حفظ سلامت است، اما گاهی هم می‌تواند باعث مریضی شود. شاید در باشگاهی که ورزش می‌کنید تا به حال علامت هایی دیده باشید که از مردم می‌خواهند بعد از استفاده از وسایل آنها را تمیز کنند، اما چند نفر واقعا به این درخواست عمل می‌کنند؟ بیشتر افرادی که از وزنه‌ها و یا ماشین‌های ورزشی استفاده می‌کنند تنها چیزی که پاک می‌کنند عرقشان است! ویروس سرماخوردگی می‌تواند ۲ تا ۸ ساعت بر روی سطوح دوام بیاورد. یک توصیه دیگر: قبل از استفاده ی وسایل آنها را با حوله خود تمیز نکنید، چون پس از آن ممکن است صورت خود را لمس کنید و یا بخواهید چیزی مثل گوشی همراهتان را نگه دارید. از یک حوله جدا و مقداری ضد عفونی‌کننده حاوی الکل برای تمیز کردن وسیله‌ای که قصد استفاده از آن را دارید کمک بگیرید، و اگر می‌خواهید شهروندی نمونه باشید بعد از اینکه کارتان تمام شد وسیله را برای نفر بعد تمیز کنید.


منبع:آلامتو

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • مضرات پاستیل

   مضرات پاستیل...

   پاستیل از تنقلاتی است كه با شكل‌های متنوع و رنگ‌های فریبنده، بزرگ و كوچك را به خود جذب كرده و گرچه برخی انواع آن طعم خوبی ندارد، اما بافت كش‌سان منحصربه‌فرد آن در زمان جویدن چنان احساس مطلوب...

   ادامه
  • علت کم پشت شدن موی سر چیست؟

   کم پشت شدن موها به نازک تر شدن رشته های مو اشاره دارد و ممکن است علل متفاوتی داشته باشد. کم پشت شدن مو به تدریج اتفاق می افتد، در صورتی که متوجه شدید به مرور موهایتان در حال کم پشت شدن است؛...

   ادامه
  • کلاژن چیست؟

   کلاژن چیست؟...

   ممکن است شما کلاژن را به عنوان جزئی از لوسیون بدن موردعلاقه تان و یا مکمل خوراکی بشناسید. اما واقعا کلاژن چیست و شما چگونه می ‌توانید آن را در زندگی تان جای دهید؟ کلاژن، مخصوصا کلاژن نوع 1،...

   ادامه
  • بیماری قند را چگونه کنترل کنیم؟

   دیابت یا بیماری قند هنگامی بوجود می‌آید که هورمون انسولین (عامل تنظیم‌کننده قند خون) یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌شود یا سلول های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند (مقاومت به انسولین)....

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir