• امروز:1,793
 • کل:6,648,282
مراقب بیماری های پوستی محل کار

مراقب بیماری های پوستی محل کار

هرکاری دارای خطراتی است که ممکن است در بلند مدت شما را تحت تاثیر قرار بدهد از جمله این خطرات انواع بیماری های پوستی است که باید مراقب آنها باشید.

به گزارش آلامتو و به نقل از بازده؛ آیا از بیماری‌ پوستی شایع در محل کار اطلاع دارید؟ در این مقاله چند بیماری‌ پوستی شایع در محل کار را به شما معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

بیماری‌ پوستی شایع در محل کار و ناشی از شغل، ممکن است در اثر تماس با عامل شغلی مانند مواد شیمیایی، نور آفتاب یا سرما ایجاد می‌شود و یا این‌که زمینه آن وجود دارد و عامل شغلی به عنوان محرک سبب بروز آن می‌شود.

دکتر صرافی راد عضو انجمن متخصصان پوست ایران گفت: مهمترین اقدام در درمان بیماری‌های پوستی این است که ابتدا مشخص شود بیماری فرد به شغل او وابسته است یا از قبل زمینه آن وجود داشته و عامل شغلی آن را تشدید کرده باشد.

وی افزود: در بسیاری از موارد ثابت شده که مواجهه با مواد شیمیایی سبب بروز بیماری پوستی شده، بنابراین مهم است که مشخص کنیم که مشکل پوستی ایجاد شده وابسته به شغل بوده یا زمینه آن وجود داشته است.

صرافی را توضیح داد: بسیاری از شاغلان مانند آرایشگرها و کارگران ساختمانی به دلیل تماس با مواد مختلف و شاغلینی مانند خلبانان، کشاورزان و دامپروران به دلیل تابش شدید نور آفتاب ممکن است به بیماری‌های پوستی مبتلا شوند.

درماتیت‌ها شایع‌ترین بیماری‌های پوستی

عضو انجمن متخصصان پوست و مو ایران اظهار کرد: شایع‌ترین بیماری‌های پوستی، درماتیت‌ها هستند که در اثر آنها پوست در نتیجه تماس با یک ماده شیمیایی دچار علائم بالینی می‌شود.

صرافی راد افزود: درماتیت‌ها شامل دو نوع درماتیت تماسی تحریکی و درماتیت تماسی آلرژیک است.

وی توضیح داد: علائم بالینی درماتیت‌ها شامل، قرمزی، سوزش، خارش و پوسته پوسته شدن است و در موارد حاد، تاول‌های آب دار و دانه‌های ریز نیز بر روی پوست دیده می‌شود که هرچه به سمت مزمن شدن برود این علائم شدت بیشتری می‌یابد.

درماتیت تماسی تحریکی

وی توضیح داد: شایع‌ترین درماتیت تماسی، نوع تحریکی آن است که ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد را شامل می‌شود.

صرافی راد در مورد درماتیت‌های تماسی گفت: در این بیماری ماده‌ای که با پوست تماس دارد، می‌تواند آسیب سلولی ایجاد کند البته برای ایجاد آسیب سلولی، پوست باید با مواد به مدت طولانی و با غلظت بالا تماس داشته باشد.

وی افزود: همچنین اگر فرد در معرض ترکیبی از چند عامل مانند گرما، خشکی پوست، کاهش رطوبت محیط، استفاده از صابون و مواد پاک‌کننده باشد، از آنجایی که هر کدام از این‌ها به طور جداگانه آسیبی به پوست وارد می‌کنند، تجمع این آسیب‌ها باعث ایجاد التهاب روی پوست می‌شود.

درماتیت تماسی آلرژیک

صرافی راد ادامه داد: نوع دیگری از درماتیت‌های تماسی، آلرژیک هستند که از شیوع کمتری نسبت به نوع تحریکی برخوردارند، اما به دلیل گستردگی بیشتر و دخیل بودن سیستم ایمنی بدن، ممکن است عوارض و علائم شدیدتری داشته باشند.

وی گفت: به طور کلی تماس با برخی فلزات مانند نیکل، کبالت یا کروم که در سیمان، صنعت چاپ، کبریت و رنگ نیز وجود دارد و یا برخی مواد دیگر مانند جیوه که در صنعت شیشه‌سازی به کار می‌رود، می‌توانند سبب ایجاد درماتیت‌های پوستی شوند.

آکنه

متخصص پوست و مو آکنه را دیگر بیماری‌ پوستی شایع در محل کار و از جمله عوارض پوستی ناشی از شغل عنوان کرد و گفت: آکنه بیشتر در اثر تماس پوست با مواد نفتی و مشتقات آن، روغن، ترکیبات کربن و هیدروکربن‌های هالوژنه که در حشره کش‌ها وجود دارد، می‌تواند سبب بروز جوش هایی به صورت آکنه شود.

صرافی راد، اختلالات رنگدانه‌ای یا بافت همبند را نیز از دیگر عوارض پوستی ناشی از تماس با مواد شیمایی دانست و افزود: البته این اختلالات بسیار نادر است اما حتی زنان خانه دار نیز در نتیجه تماس با مواد شوینده ممکن است با این عارضه مواجه شوند.

سرطان

عضو انجمن متخصصان پوست و مو ایران گفت: سرطان هایی، سرطان شغلی محسوب می‌شوند که عوامل شغلی در ایجاد یا پیشرفت آن نقش داشته باشند.

صرافی راد توضیح داد: نخستین سرطان پوستی ناشی از شغل در کارگران لوله بخاری پاک کن در قرن هجدهم گزارش شده است اما امروزه نیز تماس با برخی مواد مانند هیدروکربن‌های موجود در زغال سنگ و ترکیبات نفتی می‌تواند سرطان زا باشد و افرادی که در پالایشگاه‌ها یا پمپ‌های بنزین با این مواد سروکار دارند، در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

وی سرطان‌های پوستی در اثر اشعه UV خورشید را از دیگر سرطان‌های ناشی از شغل عنوان کرد و افزود: این نوع سرطان بیشتر در کشاورزان، دامپروران، خلبانان، راننده ها، ماموران پلیس و کارگران دیده می‌شود البته ابتلا به سرطان‌های پوستی پس از دو تا سه دهه در معرض نور شدید خورشید بودن، بروز می‌یابد.

صرافی راد گفت: البته نوع مواجهه با ملانوم با سایر سرطان‌های پوستی تفاوت دارد و در برخی گزارش‌ها آمده است که برخی از افراد مانند خلبانان که در ارتفاع بالا و با شدت زیاد نور خورشید به مدت طولانی در تماس هستند، میزان ابتلا به ملانوم در آنها حدود یک و نیم تا دو برابر است.

عرق جوش و سرمازدگی

وی اظهار کرد: عرق جوش عارضه دیگری است که در اثر گرمای زیاد در محیط کار بروز می‌کند و در مشاغلی مانند نانوایی دیده می‌شود.

صرافی راد سرمازدگی را نیز از دیگر عوارض شغلی برشمرد و گفت: برخی از افراد نیز که به دلیل شغل خود در معرض سرمای شدید هستند، ممکن است دچار سرمازدگی شوند و یا اینکه ممکن است داشتن یک بیماری زمینه‌ای در کنار سرمای زیاد محیط کار، سبب ایجاد زخم هایی در برخی اندام‌های بدن مانند نوک انگشتان که در تماس مستقیم با سرما هستند، ایجاد شود.

عضو انجمن متخصصان پوست و مو در خصوص درمان عوارض و بیماری‌های پوستی ناشی از مشاغل مختلف گفت: به طور کلی نخستین اقدام در این زمینه قطع تماس با عامل ایجاد‌کننده این بیماری‌ها از طریق پوشیدن دست کش و رعایت اصول ایمنی در کار است و پس از آن از آنجایی که هر یک از این عوارض درمان خاص خود را دارد، باید به پزشکان مربوطه مراجعه و توصیه‌های لازم را دریافت کنند.


منبع:آلامتو

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • مضرات پاستیل

   مضرات پاستیل...

   پاستیل از تنقلاتی است كه با شكل‌های متنوع و رنگ‌های فریبنده، بزرگ و كوچك را به خود جذب كرده و گرچه برخی انواع آن طعم خوبی ندارد، اما بافت كش‌سان منحصربه‌فرد آن در زمان جویدن چنان احساس مطلوب...

   ادامه
  • علت کم پشت شدن موی سر چیست؟

   کم پشت شدن موها به نازک تر شدن رشته های مو اشاره دارد و ممکن است علل متفاوتی داشته باشد. کم پشت شدن مو به تدریج اتفاق می افتد، در صورتی که متوجه شدید به مرور موهایتان در حال کم پشت شدن است؛...

   ادامه
  • کلاژن چیست؟

   کلاژن چیست؟...

   ممکن است شما کلاژن را به عنوان جزئی از لوسیون بدن موردعلاقه تان و یا مکمل خوراکی بشناسید. اما واقعا کلاژن چیست و شما چگونه می ‌توانید آن را در زندگی تان جای دهید؟ کلاژن، مخصوصا کلاژن نوع 1،...

   ادامه
  • بیماری قند را چگونه کنترل کنیم؟

   دیابت یا بیماری قند هنگامی بوجود می‌آید که هورمون انسولین (عامل تنظیم‌کننده قند خون) یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌شود یا سلول های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند (مقاومت به انسولین)....

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir