• امروز:3,935
 • کل:6,625,929
آشنایی با انواع خطرات محیط کار

آشنایی با انواع خطرات محیط کار

اگر قرار است سلامت را در اولویت اول قرار دهید پس بهتر است بیشتر از پیش به رویه های کاری خود توجه کنید و علائم خطر را جدی بگیرید.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ دفعه بعد که روی میز کارتان ولو شدید، به فضای محیط اطراف دقت کنید، و بیاندیشید که مکانی که بیش از ۸ ساعت یا بیشتر از روز خود را در آن سپری می‌کنید، شاید تاثیراتی در سلامت شما داشته باشد.

کارولین ریکارد- بریدو، مهندس معمار در ارلینگتون که به مطالعه ارتباط بین طراحی و سلامت افراد می‌پردازد، معتقد است هنگامی که به آن می‌اندیشید، درک اینکه چقدر اطلاعات ما درباره محیط کار و تاثیری که بر ما می‌گذارد اندک است، می‌تواند ترسناک باشد. هر چیزی، از نوری که انرژی‌بخش است تا طراحی کف این قابلیت را دارند که سلامت شما را به مخاطره بیاندازند. در اینجا، متخصصان شش مورد از برجسته‌ترین خطراتی که در قرن ۲۱ سلامت افراد را تهدید می‌کند و نکاتی که کمک می‌کند تا هوشمندانه‌تر کار کنید و در انتهای یک روز طولانی احساس بهتری داشته باشید را با ما در میان می‌گذارند.

خطر: نورهای فلورسنت

مادامی که لامپ‌های رشته‌ایی از ماشین‌های فکس حذف شدند، لامپ‌های مهتابی جمع و جور پای ثابت اداره‌ها شده‌اند. اگرچه و قطعاً زنده‌تر هستند، اما هنگامی که روی پوست می‌نشینند، بدجنس می‌شوند: طبق مطالعه‌ایی که در دانشگاه ملی نیویورک انجام شد، مشخص شد که شکاف‌های ریزی که روی لامپ‌های مهتابی جمع و جور را پوشانده، اجازه می‌دهد که اشعه ماورأ بنفش مضر از آن ساطع شود، و چنانچه در فاصله نزدیک با پوست قرار گیرد، می‌تواند به سلول‌های پوست بیرونی آسیب برساند. به عبارت دیگر، فلورسنت‌های سقفی بی‌ضررند اما درباره لامپ رومیزی خود تجدید نظر کنید. دکتر میریام رافیلویچ، سرپرست تیم تحقیقاتی پیشنهاد می‌کند، حداقل ۶۰ سانت دورتر از این لامپ‌ها بنشینید، زیرا در دراز مدت آسیب‌رسان خواهند بود.

رفع خطر: رافیلویچ می‌گوید، فضای اطراف را با لامپ‌های ال‌ایی‌دی روشن کنید، که خطری برای سلامت شما ندارند.

خطر: کار بی‌وقفه

گرچه تلاش برای کاهش هزینه‌ها بیش از حد به کارفرمایان فشار می‌آورد، اما تعجبی ندارد که کارمندان نیز استرس زیادی را در این بین متحمل می‌شوند. اما شرایط زنان در این میان حادتر است. طبق اعلان انجمن روانشناسی امریکا، سطح استرس زنان در مقایسه با مردان که ۱۶٪ است، ۲۰٪ است، و سطح آن از ۱۰ در سطح ۸ قرار دارد. و ۴۳٪ از زنان اذعان داشتند که سطح استرس آن‌ها در حال افزایش است. دکتر سوزان استین‌بوم متخصص بیماری‌های قلبی زنان در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می‌گوید، این استرس مزمن موجب افزایش ضربان قلب، فشار خون و سطح التهابات، تمام فاکتورهای موثر در بیماری قلبی، است.

رفع خطر: از آب سردکن آب بخورید. یک دور در واحد خود بزنید. دستشویی بروید! طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۵ که در دانشگاه بایلور، تگزاس انجام شد، مشخص شد کارمندانی که هر از گاهی استراحت کوتاهی می‌کنند، خستگی مفرط کمتری را تجربه می‌کنند، از شغل خود رضایت بیشتری دارند و درد یا تیرکشیدن‌های کمتری را نسبت به افرادی که این کارها را انجام نمی‌دهند، در اندام‌های خود احساس می‌کنند. زمانی برای استراحت و وقفه در بین کار ندارید؟ ترتیبی دهید که یکی از جلسات شما بیرون از محل کار برگزار شود. مطالعات حاکی از آن است که در فضای باز بودن فشار خون را پایین آورده و سطح هورمون‌ها را تنظیم می‌کند.

خطر: فقدان حریم‌خصوصی

سیلیکون ولی برای تشویق بیشتر کارمندان به همکاری، طرح فضای باز را اجرا نموده است. اما در همین طرح نیز زمزمه‌هایی از حواس‌پرتی، در قالب پچ‌پچ، صدای تلفن و صدای غژغژ عبور وسایط نقلیه هوایی که آزادانه پرواز می‌کنند به گوش می‌رسد. طبق مطالعه‌‌ایی در سال ۲۰۱۴، روزانه کارمندان ۸۶ دقیقه کارایی خود را به دلیل وقفه‌های مختلف از دست می‌دهند. دکتر جان ویوو، روانشناس در مرکز وکشا ویس معتقد است، هر زمان که عاملی موجب حواس‌پرتی گردد، نه تنها باید منتظر ماند تا حواس‌پرتی از بین برود، بلکه باید دوباره با موضوع اصلی مورد توجه ارتباط برقرار نمود. این فرایند استرس بیشتری بر روز شما تحمیل می‌کند.

رفع خطر: در صورت امکان برای خرید یک هدفن ضد صدا هزینه کنید. از این طریق بخشی از حواس‌پرتی‌ها کاهش می‌یابد. نشد؟ ریچارد بریدو پیشنهاد می‌کند که در نقطه‌ایی آرام که نمای زیبایی دارد، استراحت کنید. به لطف پدیده‌ایی موسوم به فرایند ناخودآگاه، مغز حتی در مواقعی که مشکل در مقابل نباشد روی آن کار می‌کند.

خطر: خیرگی بیش از حد به صفحه نمایش

به طور متوسط، ما پس از بیداری نصف بیشتر روز خود را با خیره شدن به صفحات الکترونیکی سپری می‌کنیم، عادتی که بیش از هر چیز بر گردن فشار وارد می‌کند. مطالعه‌ایی در سال ۲۰۱۴ در ژاپن انجام شد که نشان داد، کارمندانی که تمام ساعات اداری خود را در مقابل کامپیوتر سپری می‌کنند، علائم اختصاصی خشکی چشم که کاهش ترشح غدد اشکی است را تجربه می‌کنند. بخشی از این امر ناشی از کم شدن دفعات پلک‌زدن در هنگام خیره شدن به صفحه نمایش است. عدم روان شدن غدد اشکی منجر به کشیدگی عضلات چشم، حساسیت و تیرگی در دید می‌شود.

رفع خطر: اپتومتریست‌ها پیشنهاد می‌کنند که هر از گاهی به چشمان خود استراحت دهید، همین امر منجر به عدم خشک شدن پلک‌ها و روان شدن غدد اشکی می‌گردد. از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ هم پیروی کنید، هر ۲۰ دقیقه یکبار، به چیزی که در فاصله‌ی ۲۰ سانتی شما قرار دارد به مدت ۲۰ ثانیه خیره شوید.

خطر: قوز کردن

مطالعات دال بر آن است که کارمندان امریکایی در بیش از یک سوم ساعات کاری خود در وضعیت بدنی درستی می‌نشینند. در مابقی ساعات، باید گفت که کاملاً نمی‌نشینند. دکتر برد توماس از دانشگاه منهتن می‌گوید، قوز کردن علاو بر کمردرد، موجب عدم هضم غذا و اختلال در گردش خون می‌شود. قوز کردن حتی بر شرایط روحی افراد نیز تاثیر مخرب دارد. مطالعه‌ایی در مرکز روانشناسی و سلامت نشان داد که هجوم افکار منفی به افرادی که در حال کار کردن‌ خود را خمیده می‌کنند، بیش از افرادیست که صاف می‌نشینند.

رفع خطر: به خودتان رسیدگی کنید. پشتی صندلی شما برآمدگی دارد؟ پاهایتان روی زمین قرار می‌گیرد؟ آیا بدون تغییر وضعیت بدنی قادر به تایپ هستید؟ بسیار خوب. شاید به ابزار هشدار دهنده نیاز دارید، وسیله‌ایی که هر گاه قوز کردید، می‌لرزد.

خطر: آشپزخانه

هنگامی که آب‌میوه‌ایی از آبدارخانه می‌گیرید، احتمالاً کلم یا چغندر هم برمی‌دارید. محققان دانشگاه آریزونا دریافتند اگر کارمندی به سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت معده مبتلا باشد، ظرف مدت ۲ ساعت در یخچال، مایکروفر یا قهوه‌ساز را آلوده می‌کند!

رفع خطر: استریل کننده‌های حاوی الکل ظرف مدت کوتاهی باکتری‌ها را از بین می‌برند، اما هنگامی که پای ویروس‌ها در میان است به اندازه‌ صابون و آب موثر نیستند. و هنگامی که می‌خواهید دستان خود را بشوئید، عجله نکنید. زیرا شستن دست‌ها یک کار کامل است، که شامل مالیدن کامل دست‌ها به هم تا از بین رفتن جرم‌هاست و حداقل باید ۲۰ تا ۳۰ ثانیه طول به طول انجامد.


منبع:آلامتو

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • مضرات پاستیل

   مضرات پاستیل...

   پاستیل از تنقلاتی است كه با شكل‌های متنوع و رنگ‌های فریبنده، بزرگ و كوچك را به خود جذب كرده و گرچه برخی انواع آن طعم خوبی ندارد، اما بافت كش‌سان منحصربه‌فرد آن در زمان جویدن چنان احساس مطلوب...

   ادامه
  • علت کم پشت شدن موی سر چیست؟

   کم پشت شدن موها به نازک تر شدن رشته های مو اشاره دارد و ممکن است علل متفاوتی داشته باشد. کم پشت شدن مو به تدریج اتفاق می افتد، در صورتی که متوجه شدید به مرور موهایتان در حال کم پشت شدن است؛...

   ادامه
  • کلاژن چیست؟

   کلاژن چیست؟...

   ممکن است شما کلاژن را به عنوان جزئی از لوسیون بدن موردعلاقه تان و یا مکمل خوراکی بشناسید. اما واقعا کلاژن چیست و شما چگونه می ‌توانید آن را در زندگی تان جای دهید؟ کلاژن، مخصوصا کلاژن نوع 1،...

   ادامه
  • بیماری قند را چگونه کنترل کنیم؟

   دیابت یا بیماری قند هنگامی بوجود می‌آید که هورمون انسولین (عامل تنظیم‌کننده قند خون) یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌شود یا سلول های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند (مقاومت به انسولین)....

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir