• امروز:3,729
 • کل:5,724,591
اشتباهات رایج در استفاده از لنزهای چشمی

اشتباهات رایج در استفاده از لنزهای چشمی

سلامت چشم ها مسئله ای بسیار مهم است و جای هیچ گونه اشتباهی برای این مورد وجود ندارد، اگر قرار است از لنز استفاده کنید مراقب بینایی و سلامت چشم های خودتان باشید.

به گزارش آلامتو و به نقل از روزیاتو؛ جالب است بدانیم در میان مردم آمریکا، نزدیک به ۳۰ میلیون نفر از لنز استفاده می کنند. این وسیله به شما اجازه می دهد که برای افزایش قدرت بینایی خود در مواقعی چون ورزش کردن که نمی توانید به خوبی از عینک استفاده کنید، از آن بهره ببرید.

اما بهتر است که این را هم بدانیم که این وسیله بسیار حساس نیاز به مراقبت های خاصی نیز دارد. برخی از اشتباهات رایج در میان استفاده کنندگان از آن سبب می شود که نتوانند دید ۲۰/۲۰ را که همان دید مورد نظر برای خلبان ها و گروه پرواز است را از لنزهای خود به دست آورند.

در این نوشته بر آن هستیم که ۱۱ کاربرد و روش استفاده نا مناسب از این لنزها را برای تان برشماریم که اگر اکنون و یا در آینده بخواهید از این نوع لنزها استفاده کنید، آنها را مد نظر داشته باشید. با ما همراه باشید:

استفاده طولانی از لنزها

«مک هیو هیل» دانشجوی ۲۳ ساله ای که بر اثر استفاده بسیار طولانی از لنزهایش، باعث چسبیدن آنها به عنبیه چشمش شده بود، در این مورد هشدار می دهد. وی با استفاده بسیار طولانی و تلاش در خارج کردن لنزها از چشمانش، سبب ایجاد آسیب و زخم در قرنیه چشم خود شد چرا که در لایه سطحی چشم و در هنگام خارج کردن لنزها، خراشی در آن وارد کرده بود.

وی در مورد دردی که کشیده بود می گوید: “این پدیده با درد فراوانی همراه است. از شدت درد مجبور شدم که به مدت پنج روز و با پرده کشیده در خانه بمانم و استراحت کنم.”

عدم تعویض به موقع لنزها

اینکه حس کنید که لنزها در حال انجام کار خود هستند، برای خوب بودن آنها کافی نیست. انجمن چشم پزشکان آمریکا بر این باور هستند که ۴۱ درصد از این لنزها برای چشم مناسب نیستند.

دکتر «وسلی هامادا» از مرکز «مراقبت های چشم جانسون» در این باره می گوید: “لنزها نوعی وسیله پزشکی تلقی می شوند و به دلایل حساسیت این عضو، اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرند، شما را در معرض عفونت و یا انتقال سایر بیماری های چشمی قرار خواهند داد.”

وی ادامه می دهد: “استفاده صحیح از آنها حتما باید توسط پزشک متخصص یاد داده شود. همچنین مانند لباس زیر هر فردی که نمی توان بدون رعایت بهداشت کامل آن را مورد استفاده مجدد قرار داد، لنزها هم به همین اندازه حساس هستند.”

عدم شستشوی دست های تان پیش از تماس با لنز

پیش از آنکه به لنزها دست بزیند حتما ابتدا به خوبی دست های تان را با آب و صابون بشویید. دکتر هامادا تاکید دارد که پس از شستن دست ها و قبل از تماس آنها با چشم های تان، آنها را با پارچه یا دستمال تمیزی به خوبی خشک کنید.

حمام کردن با لنز

در هنگام حمام کردن خصوصا با آب گرم و همچنین شنا کردن، لنزها را همیشه از چشمان تان خارج کنید.

استفاده نادرست از مایع تمیزکننده لنز

از هر مایع مخصوص تمیز کردن لنزها نمی توان استفاده کرد. دکتر هامادا در این مورد می گوید: “حتما از پزشک خود برای نوع مایع تمیزکننده مخصوص لنزهای خود کمک بگیرید چرا که مواد تشکیل دهنده هر کدام از ضدعفونی کننده ها متفاوت هستند و ترکیبات مختلفی را شامل می شوند. بنابراین تنها کسی که می تواند به شما در صحیح ترین انتخاب کمک کند، پزشک تان است.

عدم مراقبت بهداشتی صحیح از لنزها

پایان روز زمان مناسبی برای تمیز کردن لنزهاست، خصوصا که در طول روز ممکن است آرایش و یا غبار باعث کثیف شدن آنها شده باشد. دکتر هامادا در این باره می گوید: “پس از آنکه دست های تان را به خوبی با آب و صابون شستید و خشک کردید، لنزها را بین انگشتان تان و بر روی کف دست، با مایع مخصوص تمیزکننده آن بمالید. سپس لنزهای تمیز شده را داخل جای مخصوص آن با مایع نگهدارنده تازه قرار دهید.

استفاده چند باره از مایع مخصوص لنز

دکتر هامادا در این باره می گوید: “بسیار اهمیت دارد که مایع مخصوص لنز را دوباره استفاده نکنید. در بسیاری از مواقع، افراد مایع نگهدارنده را برای مدت ها در داخل ظرف های مخصوص لنزها نگه داشته و از آن استفاده مجدد می کنند. همیشه این مایع را با هر بار استفاده خارج و با مایع جدید جایگزین کنید.”

استفاده از چکه های آب برای تمیزکردن لنزها

دکتر هامادا می گوید: “مواقعی پیش می آید که شب را در جای دیگری خارج از منزل تان سپری می کنید و ممکن است لنزها را با آب شیر یا بزاق خود تمیز کنید. به خاطر داشته باشید که هر دوی آنها با دارا بودن باکتری می توانند مضر باشند. بهتر است همیشه و هرجا که می روید برای احتیاط یک جالنزی اضافه که از مایع تازه پرشده را به همراه داشته باشید.

عدم انجام چکاپ سالانه

دکتر هامادا می گوید: “عدم مراجعه سالانه به چشم پزشک از اشتباهات رایجی است که دارندگان لنزهای طبی انجام می دهند. از آنجایی که این لنزها همانند یک وسیله پزشکی همراه شما به کار می روند، نیاز به تعویض دارند تا بتوانند به سلامتی چشم های تان کمک کنند.”

علاوه بر اینها مراجعه مداوم سالانه به چشم پزشک می تواند در تشخیص سایر امراض همچون دیابت و فشار خون بالا هم موثر باشد.

دکتر هامادا اضافه می کند: “بیشتر افراد تنها زمانی که با مشکلی در چشمان شان مواجه می شوند به چشم پزشک مراجعه می کنند اما این کار به صورت سالانه و برای آگاهی از وضعیت سلامت عمومی افراد لازم است.”

عدم ارزیابی مجدد نوع لنزی که استفاده می کنید

همان طور که گفته شد، چکاپ سالانه می تواند در جهت سلامت عمومی بدن و خصوصا چشم ها بسیار مفید باشد. اما برای کسانی که از لنزهای طبی استفاده می کنند نیز می تواند از جهت دیگری هم کاربرد داشته باشد چرا که با این مراجعه و با تغییرات احتمالی که در سبک زندگی آنها انجام پذیرفته ممکن است که به استفاده از نوع دیگری از این لنزها دعوت شوند که این کار توسط پزشک متخصص آنها انجام می پذیرد.

دکتر هامادا در این مورد می گوید: “ممکن است که شغل خود، سبک زندگی یا نوع ورزشی که در گذشته انجام می دادید را تغییر داده باشید، عواملی این چنینی می تواند نوع لنز مورد استفاده شما را نیز تغییر دهد. بسته به تشخیص پزشک تان ممکن است لنزهای دوهفته ای یا یک ماهه یا انواع دیگری توصیه شود و بهتر است که آنها را جایگزین نوع قبلی لنزی که استفاده می کردید کنید.”

استفاده از عینک برای انجام برخی از فعالیت ها، در زمانی که لنز هم دارید

استفاده از عینک در مواقع خاصی مفید است که از آن موارد می توان به زمان خوابیدن و مطالعه پیش از آن اشاره کرد چرا که ممکن است به خواب بروید و حواس تان نباشد که لنزها را از چشم تان خارج کنید.

دکتر «گری هایتینگ» بر این باور است که لنزها زمینه وسیع تری را برای دید شما فراهم می آورند و استفاده از آنها بهتر است. زمانی که هوا سرد است نیز بهتر عمل می کند. لنزها وقتی فرد استفاده کننده بر اثر گرما یا ورزش عرق می کند نیز به خوبی ایفای نقش می کنند و نیازی نیست که فرد دایم آن را روی بینی خود و همانند عینک جابه جا کند.

همچنین عینک به دلیل فاصله ای که از چشم دارد ممکن است به دقت لنزها نباشد. لنزهای طبی قوی و دوربین می توانند اشیاء را بزرگ تر از نوع واقعی آن نشان دهند و همین نوع لنزهای قوی نزدیک بین هم بسیار خوب عمل می کنند. بنابراین نیازی به استفاده از عینک در کنار این لنزها وجود ندارد مگر در مواقعی که به آنها اشاره شد.


منبع:آلامتو

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • درمان خانگی مشکلات گوارشی

   داشتن کوچکترین مشکل گوارشی میتوان کل فعالیت های روزانه شما را مختل کند و البته پیدا کردن راه حل این مشکل نیز به مانند یک معجزه خواهد بود اما چگونه مشکلات گوارشی را به صورت طبیعی و در خانه ح...

   ادامه
  • چگونه صحیح بدویم؟

   چگونه صحیح بدویم؟...

   خستگی بعد از دویدن هرچند ممکن است مقداری آزار دهنده باشد اما واقعاً حس خوبی دارد البته به شرطی که روش صحیح دویدن را بدانید! می خواهید به درستی بدوید؟ نکات زیر را به خاطر بسپارید گاهی از اوق...

   ادامه
  • برای تقویت زانو چه کار کنیم؟

   داشتن زانوهای قدرتمند یکی از مواردی است که می‌تواند به ورزشکاران کمک زیادی کند زیرا زانو مفصل آسیب پذیری است که در صورت ضعیف بودن با انجام هر گونه ورزشی آسیب می‌بیند. به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به...

   ادامه
  • دانستنی های ایدز

   دانستنی های ایدز...

   ویروس HIV و بیماری ایدز از جمله موضوعاتی در دنیای سلامت است که دنبال کردنِ اطلاعات و اخبار آن برای همه ضروری است. به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، پزشکان هشدار می‌دهند که با بی‌توجهی، عدم آ...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir