• :3,520
 • :4,514,087
چگونه در محل کار غذا بخوریم؟

چگونه در محل کار غذا بخوریم؟

اگر کار شما به صورتی است که شرایط برای غذا خوردن در خانه و یا سر میز غذا فراهم نیست بهتر است این مقاله را با دقت بخوانید تا شیوه صحیح غذا خوردن در محل کار را یاد بگیرید.

به گزارش آلامتو و به نقل از بازده؛ همه‌ی ما حداقل وعده‌ی نهار ۵ روز از هفته را در محل کارمان صرف می‌کنیم. از این رو دانستن شیوه صحیح غذا خوردن در محل کار بسیار برای‌مان ضروری است. در این مقاله ۹ راهکار صحیح غذا خوردن در محل کار به اطلاع‌تان می‌رسد.

امروزه بسیاری از افراد برای چندین بار در هفته غذای خود را پشت میز کارشان میل می‌کنند. ولی در هر حال میز کارتان مکان مناسبی برای غذا خوردن نیست و غذا خوردن سر میز کار و جلوی کامپیوتر مشکلاتی را به همراه دارد. پس بهتر است سعی کینم صحیح غذا خوردن در محل کار را یاد بگیریم.

همچنین بخوانید: انواع خطرات محیط کار

یکی از بزرگ‌ترین عوارض غذا خوردن پشت میز کار آن است که نمی‌توانید بر روی غذای مصرفی خودتان تمرکز و توجه کافی داشته باشید. وقتی شما به جای تمرکز بر غذای مصرفی‌تان سرگرم فرستادن ایمیل و پاسخ به تلفن و مرتب کردن اوراق باشید ممکن است ناخواسته پرخوری کنید در واقع صرف غذا پشت میز کار، باعث عدم تمرکز بر میزان غذای مصرفی در شما می‌شود. وقتی شما در پشت میز کار نشسته‌اید این احتمال زیاد است که چند کار را با هم انجام دهید و به مقدار غذای مصرفی‌تان توجه کافی نداشته باشید. در واقع غذا خوردن پشت میز کار به این معنا است که شما به جای نشستن پشت کامپیوتر برای ۸ ساعت در روز ، در واقع برای ۹ ساعت در روز این کار را می‌کنید. غذا خوردن پشت میز کار از بلند شدن از سر جایتان و فاصله گرفتن از دفتر کار و یا محل کارتان جلوگیری می‌کند ولی شما برای بهبود پمپاژ قلب و جریان خونتان نیازمند قدری استراحت و حرکت هستید. لذا زمان صرف ناهار بسیار مهم است و این فرصت را به شما می‌دهد که این استراحت را در روز تجربه کنید. ولی اگر شما پشت میز کارتان باقی بمانید این فرصت را از خود می‌گیرید.

به غیر از عوارض مذکور، غذا خوردن پشت میز کار یک مکان مناسب روزانه برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها را فراهم می‌کند. در ضمن اگر از جمله افرادی هستید که وسط غذا خوردنتان به دلیل کار از جای خود بلند می‌شوید و برای مثال نیم ساعت از خوردن ناهار باز می‌مانید و مجدداً باز می‌گردید و به دلیل پر مشغله بودن صرف ناهارتان مدت زیادی طول می‌کشد پس جای نگرانی‌هایی از بابت درجه حرارت و ایمنی و رشد میکروب در غذایتان وجود دارد. به عبارت دیگر در درجه حرارت اتاق بسیاری از غذاها می‌توانند محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها شوند.میز غذایی که محل خوردن غذاها و خوراکی‌ها است می‌تواند بسیار آلوده باشد و در واقع صرف غذا و خوراکی پشت میز کار به ویژه وقتی که نظافت و تمیز کردن منظم میز کار رعایت نشود می‌تواند آن را به یک کافه تریا برای باکتری‌ها مبدل کند.

وقتی همزمان با صرف غذا کار کنید گوشی تلفن شما و صفحه کلید کامپیوتر و موس و همه ابزارهای شما آلوده خواهند شد. برای آزمایش کردن میزان آلودگی میز کارتان صفحه کلید (کی برد) را بعد از صرف غذا برعکس کنید و نگاه کنید که چقدر خرده نان و خرده غذا از آن بیرون می‌ریزد هر چقدر که ریزش خرده غذاها بیشتر باشد یعنی شما در آلوده کردن میز کارتان موفق‌تر بوده‌اید.

اگر علی‌رغم همه توضیحات فوق الذکر، بازهم می‌خواهید غذای‌تان را پشت میز کارتان میل کنید و در واقع چاره دیگری ندارید. در اینجا راهکارهایی برای تغذیه سالم در پشت میز کار و روش صحیح غذا خوردن در محل کار بیان می‌شوند:

۱. در هنگام غذا خوردن چشمتان به ظرف غذا و غذایی که می‌خورید باشد و وقتی که پشت میز کار غذا می‌خورید حواستان به غذایی که در دهان می‌گذارید باشد و اجازه ندهید که به خاطر اینکه حواستان معطوف یک ایمیل و یا یک مورد کاری است بیش از حد غذا بخورید. برای غذای ناهار باید یک وعده غذایی با حجم متعادل را مصرف نمایید ولی نه در حدی که احساس سیری بیش از حد و رخوت بعد از صرف غذا را داشته باشید.

۲. ناهارتان را خودتان از منزل بیاورید و از غذاهای با کالری زیاد و فست فود اجتناب کنید. در واقع ناهار فرصت خوبی است برای اینکه غذاهای سالم بخورید لذا با خود غذاهای سالم و سبک و سالاد ( مثل سالاد مرغ و سبزیجات) و آجیل و… بیاورید. اگر با خود غذاهای سالم حاوی سبزیجات را بیاورید مواد مغذی مهم از جمله پروتئین و فیبر را دریافت می‌کنید.

۳. از مصرف ناهارهای گرانقیمت و پر حجم و پرکالری و پر چرب که مواد مغذی چندانی هم ندارند پرهیز نمایید.

۴. برای حفظ ایمنی غذا از ظروف مخصوص غذا که غذا را خنک نگه می‌دارند برای حمل غذا استفاده کنید و سپس آن را به یخچال موجود در محل کارتان منتقل کنید و اجازه ندهید منتقل کردن غذایتان به یخچال بیش از ۲ ساعت به طول انجامد.

۵. هر زمان که فرصت داشتید به قدم زدن و پیاده‌روی بپردازید. ما به طور ژنتیکی برای حرکت خلق شده‌ایم نه سکون، بنابراین صرف غذا پشت میز کار در جایی که روز طولانی‌ای را بدین منوال در پیش رو دارید ایده خوبی نیست. اگر مجبور هستید که پشت میزتان غذایتان را صرف کنید به دنبال راهکارهایی برای حرکت در بقیه اوقات روزتان باشید. سعی کنید در مسیر برگشت به خانه قدری پیاده‌روی داشته باشید. بهتر است برای پیشگیری از یک سبک زندگی ساکن و بدون حرکت در هنگام بیدار شدن از خواب و یا در اواخر روز قدری پیاده روی و ورزش داشته باشید.

۶. میز کار خود را تمیز و ضد عفونی کنید. روزی یکبار تمیز کردن میز کارتان با مواد ضد عفونی کننده کافی است. پاک کردن میز تنها با دستمال کاغذی فایده چندانی ندارد و در از بین بردن آلودگی‌ها مؤثر نیست. از تمیز بودن تلفن و کامپیوتر و موس و صفحه کلیدتان اطمینان حاصل کنید و از لمس کردن آن‌ها در هنگام صرف غذا اجتناب کنید.

۷. همچنین برای جلوگیری از آلوده شدن غذایتان نظافت دستانتان را رعایت کنید و شست و شوی دست‌ها قبل از غذا را انجام دهید و همچنین یک ضدعفونی‌کننده برای دست را همیشه در کشوی محل کارتان داشته باشید.
می‌توانید در هنگام صرف غذا بر روی میز کارتان از یک روکش یا رومیزی کوچک استفاده کنید که مانعی خواهند بود بین میکروب‌ها و غذای شما.

۸. غذایتان را به همراه یک دوست یا همکار صرف کنید تا فرصتی را برای استراحت و تجدید روحیه و تعامل با همکاران به خود بدهید.

۹. غذا خوردن پشت میز کار را تبدیل به یک عادت برای خود نکنید. برخی مواقع برای شما میسر است که غذایتان را پشت میز کارتان نخورید ولی چون تبدیل به عادت شده است ناخواسته پشت میز کار غذا می‌خورید (حتی گاهی در منزل خودتان!) و این رفتار غلط تبدیل به یکی از عادت‌های روزمره‌تان می‌شود. لذا هر زمان که برایتان میسر شد غذایتان را در آرامش و مکان مناسب‌تر میل کنید.


منبع:آلامتو

  *

  • چگونه ژل مانیکور را پاک کنیم؟

   پاک کردن صحیح محصولات آرایشی یکی از نکات بسیار مهم در سلامت و زیبایی شماست که باید آنرا با دقت انجام دهید در این مقاله می‌خواهیم به روش صحیح پاک کردن ژل مانیکور در خانه بپردازیم: در مورد پا...

  • تناسب اندام زنان و نکاتی که باید بدانید

   زنان می‌توانند درست به اندازه مردان متناسب باشند اما آن سطح تناسب اندام، هرگز کاملا شبیه هم نخواهد بود. بدن زن با بدن مرد متفاوت است. مردان و زنان نه تنها سطوح هورمون‌های مختلفی دارند، بل...

  • طناب زدن چه مزایایی دارد؟

   چه برای سلامت و نشاط و تندرستی ورزش کنید و چه برای کاهش وزن سریع و رسیدن به اندام متناسب؛ طناب زدن یکی از بهترین تمرینات ورزشی برای شماست. به گزارش آلامتو به نقل از فیتنس مگزین؛ در طول تمری...

  • فواید انعطاف پذیری در بدن

   آیا می‌دانستید افرادی که ازلحاظ جسمی فعال هستند، معمولا انعطاف پذیرتر از آنهایی هستند که سبک زندگی بی تحرکی دارند؟ شخصی که غیر فعال است، عضلاتی ضعیف‌تر و با انعطاف کمتر دارد و هنگامیکه به ...

  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir