• امروز:3,958
 • کل:6,625,952
بهترین مکمل برای ورزشکاران استقامتی چیست؟

بهترین مکمل برای ورزشکاران استقامتی چیست؟

اگر میخواهید برای تقویت قوای جسمی خود از مکمل های ورزشی استفاده کنید باید بهترین نوع ممکن مخصوص تمرینی که انجام میدهید را انتخاب نمایید.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ ورزش استقامتی شما هر چه باشد، شنا، دوومیدانی یا دوچرخه سواری، انتخاب و مصرف مکمل های ورزشی درست به پیشرفت تمرین و عملکرد شما به سطحی بالاتر کمک می‌کند. اگر به مجلات ورزشی و وب سایت‌های مختلف سری بزنید با تبلیغات گسترده مکمل‌ های ورزشی روبرو می‌شوید اما در نهایت شما در انتخاب مکمل تخصصی خود باز هم دچار سردگمی و اشتباه می‌شوید. برای هر ورزش و تمرینی باید مکمل مناسب آن را انتخاب کنید.

ورزشکاران استقامتی ساعت‌ها زمان صرف تمرینات طولانی می‌کنند مثلاً ۵۰ تا ۶۰ مایل دویدن در یک هفته، بیش از ۲۰۰ مایل دوچرخه سواری در جاده یا صدها دور شنا در استخر، این نوع تمرینات فشار مضاعفی بر بدن وارد میکنند و باید این گروه توجه ویژهای به رژیم غذایی و مکملهای خود داشته باشند.

 ورزش استقامتی نیازهای زیادی بر بدن و ذهن ورزشکار اعمال میکند. خوشبختانه با انتخاب مکمل درست ورزشکار میتواند در زمان صرفه جویی کند، عملکرد کلی بدن و ریکاوری خود را توسعه دهد و به رکوردهای جدید دست پیدا کند. در ادامه با ما همراه شوید تا به مکملهای تخصصی ورزشهای استقامتی نگاهی اندازیم.

۱. کراتین مونوهیدرات

مکمل کراتین و ورزش استقامتی معمولاً به همدیگر مربوط نیستند. ما به کراتین در زمینه قدرت، سرعت و توان فکر میکنیم. تعداد زیادی پژوهشهای تخصصی منتشر شده وجود دارند که اثبات کردهاند کراتین تأثیر انرژی زایی در افزایش قدرت و اندازه عضلات دارد. درحالی که بسیاری در این مورد بحث میکنند که کراتین در ورزشهای استقامتی جایی ندارد.

همچنین بخوانید: عضله سازی و افزایش قدرت در بدنسازی با کراتین

اثر مستقیم کراتین در افزایش ذخایر فسفوکراتین بدن، افزایش سریع تولید ATP و افزایش عملکرد بی هوازی بر کسی پوشیده نیست. پس مشخص است کراتین به طور غیر مستقیم فوائدی برای دوندهها، دوچرخه سواران و ورزشکاران سه گانه دارد و باعث پیشرفت و ارتقای عملکرد ورزشی آن‌ها میشود. کراتین زمان ریکاوری را کاهش داده و باعث افزایش توان هوازی میشود. پیشرفت در سرعت، توان و دویدن در طول جلسات تمرینی موجب اجرای بهتر در روز مسابقه میشود. مصرف ۳ تا ۵ گرم در روز برای این دسته از ورزشکاران مناسب است.

۲. کافئین

کافئین از دیگر مکمل های ورزشی است که مدتهای طولانی توسط ورزشکاران استقامتی برای افزایش عملکرد ورزشی در حال مصرف است. کافئین نه تنها باعث ارتقاء عملکرد در جلسات تمرینی صبحگاهی میشود بلکه باعث تأخیر خستگی در اثر تمرین طولانی مدت میشود.

 تحقیقات زیادی تأثیر مستقیم و مثبت مصرف کافئین در ورزش استقامتی را به اثبات رسانده‌اند.همچنین کافئین موجب افزایش اکسیداسیون چربی و مصرف آن ۶۰ دقیقه قبل از تمرین استقامتی موجب افزایش عملکرد می‌شود. ۱.۳ الی ۲.۷ میلی گرم به ازای هر پوند وزن بدن ۶۰ دقیقه قبل از تمرین توصیه می‌شود.

۳. بتاآلانین

بتاآلانین باعث افزایش عملکرد و تعویق خستگی در طول تمرینات با شدت بالا می‌شود اما آیا به ورزش استقامتی ربطی دارد؟ اما اینکه شما یک ورزشکار استقامتی هستید دلیلی ندارد که تمرینات با شدت بالا را انجام ندهید. درست است؟ چندین تحقیق متعدد اثر مثبت بتاآلانین را بر فعالیت‌های استقامتی از جمله دوچرخه سواری و قایق سواری به اثبات رسانده‌اند.

در طول ورزش‌های با شدت بالا بدن یون‌های هیدروژن را در خود جمع می‌کند. این یون‌ها موجب پایین رفتن PH شده که در نهایت موجب خستگی می‌شود. بتاآلانین موجب افزایش مقدار کارنوزین درون عضلانی شده و توانایی بدن برای مقابله با یون‌های هیدروژن را بالا می‌برد. این امر موجب تعویق خستگی شده و عملکرد کلی بدن و حجم تمرین را بالا برده و خستگی را کاهش می‌دهد. مصرف ۳ تا ۶ گرم در روز در روز توصیه می‌شود.

۴. سدیم فسفات

معمولاً این مکمل به عنوان ماده نگه دارنده گوشت و دیگر غذاها استفاده می‌شود اما باعث افزایش عملکرد بدن نیز می‌شود. بارگیری سدیم فسفات از طریق توسعه توانایی گلوبول‌های قرمز خون برای تحویل اکسیژن به عضلات فعال موجب افزایش ظرفیت هوازی و بهبود زمان رسیدن به واماندگی می‌شود.

همچنین چندین مقاله مختلف تأکید کرده‌اند سدیم فسفات باعث افزایش عملکرد استقامتی از طریق افزایش معنادار مصرف حداکثر اکسیژن و آستانه تهویه شده است. ۳ تا ۵ گرم سدیم فسفات شش روز قبل از تمرین یا مسابقه برای افزایش عملکرد می‌شود.

۵. BCAA

اگر قصد دویدن یا دوچرخه سواری طولانی دارید از اسیدهای آمینه شاخه دار غافل نشوید. مکانیزم خستگی مرکزی در ورزش به دلیل آزاد کردن تریپتوفان در اطراف حامل‌های خونی مغز است. تریپتوفان افزایش ترشح سروتونین را موجب شده که در مقداری مشخص این ماده باعث خواب آلودگی، بی حالی و خستگی می‌شود.

BCAA و تریپتوفان برای یک پروتئین ناقل با هم در جنگ هستند، افزایش غلظت BCAA باعث کاهش تریپتوفان در کنار حامل‌های مغزی می‌شود که در کل موجب کاهش خستگی می‌شود. متابولیسم BCAA تولید لاکتات را کاهش داده و به صورت بالقوه‌ای ظرفیت ورزش استقامتی را بالا می‌برد و کاهش شکست پروتئین، توسعه ریکاوری و پاسخ سیستم ایمنی را موجب می‌شود. مصرف ۳ تا ۶ گرم قبل و حین ورزش برای توسعه عملکرد ورزش مناسب است.

۶. پروتئین

ورزشکاران استقامتی به پروتئین نیاز دارند. پروتئین برای ترمیم، ساخت و حفظ حجم عضلانی ورزشکاران استقامتی ضروری است. مخصوصاً زمانی که ورزش خیلی طولانی شود، بدن از پروتئین موجود در خود به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. همین امر مسئله اهمیت مصرف پروتئین برای این گروه از ورزشکاران را مشخص می‌کند.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیک پروتئین برای عضله سازی بیشتر

برای نتیجه بیشتر، بهتر است پروتئین را با کربوهیدرات مصرف کنید. ۰.۵ تا ۰.۷ گرم پروتئین به ازای هر پوند بدن در طول دوره‌های تمرین توصیه می‌شود. برای ورزش‌های خیلی شدید ۰.۹ گرم به ازای هر وزن بدن برای حفظ و ترمیم بافت عضلانی خالص بدن مفید است.

۷. گلوتامین

گلوتامین بیشترین اسیدآمینه در بدن است. پس چرا به مصرف گلوتامین نیاز دارید؟ فعالیت ورزشی شدید باعث خالی کردن خیلی سریع منابع گلوتامین می‌شوند قبل از اینکه شما بتوانید این ذخایر را دوباره پر کنید. این امر موجب شکست بافت عضلانی و سوزاندن آن‌ها در فرایند کاتابولیک می‌شود.

همچنین سطح پایین گلوتامین موجب تضعیف سیستم ایمنی و افزایش خطر عفونت می‌شود. گلوتامین به ریکاوری بدن کمک می‌کند به علاوه باعث توسعه عملکرد سیستم ایمنی بعد از تمرین خسته کننده می‌شود. مصرف ۲۰ گرم گلوتامین در روز توصیه می‌شود.


منبع:آلامتو

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • مضرات پاستیل

   مضرات پاستیل...

   پاستیل از تنقلاتی است كه با شكل‌های متنوع و رنگ‌های فریبنده، بزرگ و كوچك را به خود جذب كرده و گرچه برخی انواع آن طعم خوبی ندارد، اما بافت كش‌سان منحصربه‌فرد آن در زمان جویدن چنان احساس مطلوب...

   ادامه
  • علت کم پشت شدن موی سر چیست؟

   کم پشت شدن موها به نازک تر شدن رشته های مو اشاره دارد و ممکن است علل متفاوتی داشته باشد. کم پشت شدن مو به تدریج اتفاق می افتد، در صورتی که متوجه شدید به مرور موهایتان در حال کم پشت شدن است؛...

   ادامه
  • کلاژن چیست؟

   کلاژن چیست؟...

   ممکن است شما کلاژن را به عنوان جزئی از لوسیون بدن موردعلاقه تان و یا مکمل خوراکی بشناسید. اما واقعا کلاژن چیست و شما چگونه می ‌توانید آن را در زندگی تان جای دهید؟ کلاژن، مخصوصا کلاژن نوع 1،...

   ادامه
  • بیماری قند را چگونه کنترل کنیم؟

   دیابت یا بیماری قند هنگامی بوجود می‌آید که هورمون انسولین (عامل تنظیم‌کننده قند خون) یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌شود یا سلول های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند (مقاومت به انسولین)....

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir