• :2,536
 • :4,466,494
دلیل اصلی ریزش مو در زنان چیست؟

دلیل اصلی ریزش مو در زنان چیست؟

اگر بیشتر از میزان طبیعی ریزش مو دارید بهتر است به دنبال دلیل آن باشید تا قبل از اینکه موهایتان کم پشت شود جلوی آنرا بگیرید.

ریزش موی ارثی

شایع ترین علت ریزش مو در دنیا چه در آقایان و چه در خانم ها ژنتیک است. مدل ریزش موی ارثی در خانم ها کمی با آقایان متفاوت است. معمولا خانمی که دچار این مشکل است می تواند ۲ الگو داشته باشد؛ الگوی مردانه و الگوی زنانه. در الگوی مردانه قسمت های جلو و کف سر کم می شود ولی خط رویش مو در جلو باقی می ماند. ولی در الگوی زنانه کل موی سر ریزش پراکنده و منتشر پیدا می کند.

درمان: راه درمان در ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد وجود دارد و در ۳۰ تا ۴۰ درصد ممکن است نتوان برای بیمار کاری کرد و احتمال دارد کارهای جراحی و کاشت مو لازم داشته باشد. هر چقدر شروع درمان سریع تر بوده و وسعت ریزش کمتر باشد به طور حتم نتیجه بهتری خواهد داشت. بیشترین راه درمان در ریزش موهای ارثی داروهای هورمونی و داروهایی است که سطح هورمون مردانه را در کف سر کم می کنند، مانند داروی اسپیرونولاکتون، قرص های ضد بارداری و داروی فیناسترایت که مصرفش در میان خانم ها موارد احتیاط بسیار زیادی دارد. نباید حین مصرف این داروها خانم ها باردار شوند و یکسری محلول های موضعی از جمله ماینوکسیدیل است اما بیشتر داروهای خوراکی آنتی آندروژن یا ضد هورمون مردانه استفاده می شود.

کم خونی با ریزش مو در ارتباط است

کم خونی بعد از ریزش موی ارثی شایع ترین علت ریزش مو است. در خانم ها بیشتر کم خونی فقر آهن مطرح می شود که به دلیل قاعدگی و کم خونی های ناشی از دست دادن خون در دوران قاعدگی است. بیشتر خانم ها درجاتی از ریزش موی ناشی از کم خونی فقر آهن را دارند. جایگزین کردن آهن در این افراد می تواند ریزش مو را اصلاح کند و اگر به این گروه از خانم ها که کم خونی فقر آهن دارند، آهن داده نشود حتی اگر چند سال از داروهای ضد ریزش مو استفاده کنند قطعا درمان نمی شوند و باید حتما آهن بدن شان تامین شود.

درمان: از آنجا که کم خونی انواع مختلف دارد و می تواند به کمبود آهن، اسید فولیک یا ویتامین۱۲ Bمربوط باشد باید براساس نوع کم خونی درمان لازم انجام شود. اگر فردی آهن بدنش کم است باید آهن بخورد و اگر اسید فولیک و ویتامینش کم است باید داروهای مربوط را مصرف کند. در اغلب مواقع آهن و اسید فولیک هر ۲ در بدن کم هستند و داروهایی که هم آهن دارد و هم اسید فولیک می توانند موثر باشند.

ریزش مو به دلیل بارداری و زایمان

علت دیگر ریزش مو در خانم ها مربوط به مشکلات بارداری و زایمان است. بیشتر از ۹۰ درصد خانم ها در دوران بارداری موهای شان پرپشت تر می شود، به این دلیل که استروژن، هورمون زنانه در دوران بارداری افزایش بسیار زیادی پیدا می کند و این افزایش زیاد باعث می شود موها بیشتر در فاز رشد قرار بگیرند؛ بعد از زایمان به دلیل افت شدید این هورمون و کم خونی که به دنبال از دست رفتن خون حین زایمان اتفاق می افتد، باعث می شود فرد دچار ریزش مو شود که ممکن است چند ماهی طول بکشد. معمولا این ریزش مو ۴ تا ۶ ماه طول می کشد اما دوباره کنترل می شود.

درمان: معمولا برای خانم هایی که زایمان کرده و دچار ریزش مو شده اند استفاده از قرص های حاوی آهن، روی و اسید فولیک می تواند ریزش مو را تا حد زیادی برطرف کند. اگر ریزش موی خانمی که به تازگی زایمان کرده بیشتر از ۶ ماه طول بکشد، نیاز به بررسی های جامع تر دارد.

کم کاری تیروئید، دلیل دیگر ریزش مو

ریزش مو بر اثر کم کاری تیروئید معمولا پراکنده است. همچنین جلوی سر و کنار سر به یک اندازه ریزش دارد و نمی توان الگوی خاصی را برایش پیدا کرد.

درمان: راه درمان همان درمان تیروئید بیمار است. اگر تیروئید کم کار باشد باید تیروکسین به بیمار داده شود. بهتر است ابتدا با متخصص غدد در این مورد مشورت کنید.

کیست تخمدان هم ژنتیک است

در میان علل ژنتیک و هورمونی، وجود کیست های تخمدانی در خانم ها می تواند منشایی برای ترشح هورمون باشد که الگوی ریزش آن حالت مردانه پیدا می کند. اکثر خانم هایی که ریزش موی حالت مردانه دارند معمولا بیلان هورمونی شان طبیعی است. ولی درصدی از آن هم می تواند اشکال هورمونی باشد.

درمان: اگر علت هورمونی باشد درمان های آنتی آندروژن در برخی موارد می تواند موثر باشد.

سشوار نیز ممکن است باعث ریزش مو شود

استفاده از سشوار معمولا ریزش مو ایجاد نمی کند ولی می تواند آسیب هایی به تنه مو ایجاد کند، ساختار مو را به هم بزند، مو را بد شکل کند و شادابی آن را از بین ببرد. اما اگر سشوار را خیلی نزدیک استفاده کنید و در دمای زیاد یا درحالی که مو خیس است از آن استفاده کنید، در طولانی مدت می تواند به ریشه مو آسیب بزند و ریزش مو ایجاد کند.

درمان: مراقبت صحیح از مو و اجتناب از به کارگیری حرارت زیاد سشوار برای ریشه مو می تواند از این نوع ریزش جلوگیری کند.


منبع:آلامتو

  *

  • تمرینات پلایومتریک چیست؟

   پلایومتریک که بعنوان تمرینات پرشی هم شناخته می‌شود، یک روش تمرینی است که بمنظور افزایش قدرت عضلانی و توان حرکات انفجاری طراحی شده و در اصل برای ورزشکاران المپیکی بوجود آمده است. تمرینات پلا...

  • قرص دارچین و کاهش وزن

   دارچین یک ادویه معطر است که در پخت و پز و همچنین برای طعم دادن به دسرها، نان‌ها و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ادویه از گیاهی گرفته می‌شود که به خانواده Cinnamomum تعلق دارد و ب...

  • مزایا و معایب قرص های لاغری و ورزش

   حفظ بدنی سالم و قوی، به کار و نظم و انضباط زیادی نیاز دارد. شما باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و چند بار در هفته ورزش کنید. اما بعضی از افراد ترجیح می‌دهند که به جای ورزش، از قرص های ر...

  • بهترین روش ترک سیگار چیست؟

   بهترین روش ترک سیگار برای شما چیست؟ اگر سیگار را ترک کرده اید پس این مقاله را با دوستان سیگاری خود به اشتراک بگذارید و اگر هنوزهم در دام دود سیگار هستید با حوصله این مقاله را مطالعه کنید. ب...

  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir