• امروز:4,598
 • کل:6,401,539
راههای سلامت پشت میز کار

راههای سلامت پشت میز کار

کارمند بودن مزایای خاص خودش را دارد اما به این معنی نیست که هیچ مضراتی ندارد مخصوصاً در حوزه سلامت جسمی! اگر شماهم پشت میزنشین هستید بهتر است مقداری درمورد سلامت پشت میز کار اطلاعات کسب کنید.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ به گفته پزشکان خستگی و درد در عضلات و مفاصل ۷۵ در صد به علت حالت نادرست نشستن پشت میز کامپیوتر و ۲۵ در صد به علت عدم ایجاد تعادل بین کار و استراحت است.

در این جا به توصیه هایی که متخصصان برای نحوه صحیح نشستن پشت میز کار آورده اند دقت کنید تا کوچکترین مشکلی در سلامت جسم تان نداشته و مراقب سلامت مان پشت میز کار باشیم.

پا درد

پاها را روی هم نیندازید زیرا گردش خون را بدتر می کند، رگ ها را می فشارد و در نهایت پاها در اثر بی حسی احساس خوبی نخواهند داشت.

اولین کاری که باید بکنید این است که جای صندلی را ثابت کنید. پاها نباید آویزان باشند و لبه های نشیمنگاه صندلی نباید به زیر زانوها فشار وارد کند. پاها را روی زمین یا روی زیرپایی طوری قرار دهید که زاویه پا کمی بیشتر از ۹۰ درجه باشد.

کمر درد

طول نشیمنگاه صندلی باید متناسب با طول مفصل ران ها باشد. اگر روی صندلی خیلی بزرگ نشسته اید یک عدد بالش زیر خودتان قرار دهید زیرا در غیر اینصورت به پایین سر می خورید و این باعث ایجاد کمردرد می شود.

پشتی صندلی باید راحت باشد و تورفتگی های طبیعی داشته باشد به صورتی که پشت تان حالت علامت سوال بگیرد.

اگر احساس راحتی ندارید در تغییر موقعیت بدن عجله نکنید. اجازه دهید ماهیچه ها به حالت صحیح نشستن عادت کنند. حالت درست نشستن پشت میز به شما آرامش می دهد اما خیلی سریع انجام نمی شود.

خستگی دست ها

هنگام کار کردن با کامپیوتر دست ها مدام در تنش هستند. اشتباه نشستن پشت میز باعث ایجاد مشکلاتی چون بی حسی دست ها د راول صبح می شود.

وضعیت شانه ها و جلوی بازو زمانی صحیح است که صفحه کلید و ماوس همسطح با آرنج باشند. مچ دست باید صاف باشد و آرنج در زاویه ۹۰ درجه روی میز قرار بگیرد.

گردن درد

برای جلوگیری از سردرد و گردن درد باید مانیتور را در جای درستی قرار دهید. اگر مانیتور خیلی پایین باشد مجبورید بیشتر به پشتی صندلی تکیه دهید و یا صندلی را پایین ببرید. این وضعیت بار دیسک های بین مهره ای را افزایش می دهد و منجر به فتق می شود.

روی صندلی بنشینید، چشم ها را ببندید و آرام باشید وقتی چشم ها را باز می کنید مرکز صفحه مانیتور باید درست مقابل چشم های تان باشد. اگر لازم بود یک عدد مقوا زیر مانیتور قرار دهید تا درست مقابل چشم های تان قرار بگیرد.

خستگی چشم و چشم درد

وقتی روزانه ساعت ها پشت کامپیوتر می نشینید ممکن است دچار مشکلاتی چون سندروم بینایی کامپیوتر، تاری دید، خشکی و قرمزی چشم ها و در نهایت سر درد و سوزش چشم ها شوید.

جای کامپیوتر را درست کنید. کامپیوتر باید طوری روی میز قرار بگیرد که مرکز آن درست مقابل چشم های تان باشد و به اندازه ۵۰ سانتیمتر با چشم ها فاصله داشته باشد.

نور صفحه را کم کنید. اگر کامپیوتر کنار پنجره قرار دارد یا جای خود را عوض کنید یا پرده ها را بکشید. روشنایی، کنتراست و فونت را تنظیم کنید.

از عینک های مخصوص کامپیوتر استفاده کنید تا چشم ها هم کمتر خسته شوند و هم ضعیف نشوند.

تمرین چشم ها را فراموش نکنید. هر یک ساعت به مدت ۲۰ ثانیه به بیرون پنجره نگاه کنید یا اتاق را با چشم ها اسکن کنید. البته می توانید ورزش مخصوص چشم هم انجام دهید.

کوفتگی

سبک زندگی بی تحرک و خوردن غذاهای چرب باعث تجمع چربی در دیوارهای داخلی رگ ها می شود. بنابراین رگ ها تنگ می شود و دریچه ها به خوبی نمی توانند عملکرد درستی داشته باشند.

بنابراین احساسات ناخوشایندی چون درد و خستگی در پاها، ورم پا و فشار خون بالا در شما ظاهر می شود. این نشانه ها معمولا غروب ها خودشان را بروز می دهند.

هر روز ورزش کنید. به عنوان مثال ورزش های ژیمناستیک ساده انجام دهید که وقتتان را ۱۵ دقیقه بیشتر نمی گیرد. به جای رانندگی پیاده روی کنید یا با وسایل نقلیه به محل کار بروید. و مهم تر از همه سالم غذا بخورید.


منبع:آلامتو

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • غذاهای مناسب برای تقویت حافظه و تمرکز

   مغز مرکز بدن است. این قسمت از بدن تمامی حرکات و در نهایت کل زندگی شما را کنترل می کند. علاوه بر این مغز مسئولیت نگهداری تمام خاطرات شما را بر عهده دارد و در توانایی شما برای تمرکز کردن نقش ...

   ادامه
  • دانستنی های روانشناسی شخصیت

   فرا گرفتن چیزی تازه در مورد خود همیشه می تواند جالب و سرگرم کننده باشد. لذا در این راستا درک حقایق روانشناسی رفتار ما، طرز برخورد با دیگران، و نحوه ی بیان می تواند فوق العاده جذاب تر نیز با...

   ادامه
  • چگونه با یک کمال گرا زندگی کنیم؟

   همسر یا یکی از اعضای خانواده‌تان که ایده آلیست است شما را دیوانه کرده؟ زندگی با این اشخاص می‌تواند سخت باشد. کمال‌گراها می‌توانند انعطاف‌ناپذیر و مهارکننده، پرتوقع، خرده‌گیر و معتاد به پرکا...

   ادامه
  • ترفندهای رنگ کردن مو

   از جایی که سفید ترین موها را دارد شروع کنید . رنگی با یک درجه تیره از رنگ مورد نظر تان استفاده کنید. به خاطر نبود رنگ در تارهای مو رنگی که می گذارید روشن تر به نظر می رسد. رنگ کردن موهای طب...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir