• امروز:4,602
 • کل:5,192,296
مضرات و تاثیرات الکل بر قدرت تمرکز و تصمیم گیری

مضرات و تاثیرات الکل بر قدرت تمرکز و تصمیم گیری

اگر الکل مصرف میکنید به احتمال زیاد از مضرات آن نیز آگاه هستید اما برای یادآوری هم شده در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا بیشتر در مورد اثرات مصرف الکل آشنا شوید.

به گزارش آلامتو و به نقل از بازده؛ در این مقاله چندین تاثیر مخرب مصرف الکل بر تمرکز و تصمیم گیری را می بینید. الکل به کوته‌بینی منجر می‌شود. مصرف الکل – مست شدن –توجه و افکار را به آشکارترین اطلاعات یا نشانه‌ها در محیط مجاورتان محدود می‌کند. در نتیجه، رفتار بیش از حد تحت تاثیر نشانه‌های قابل توجهی قرار می‌گیرد که دربرگیرنده‌ی محرک‌ها یا پیامدهای دورتر نیست. مثلا فردی که افکار منفی دارد احتمالا بعد از مست شدن احساس غم می‌کند.

۷ نکته‌ای که در ادامه آمده‌است تاثیر مخرب مصرف الکل بر تمرکز و تصمیم گیری شما را نشان می دهد:

۱. الکل و نقصان توجه.

کوته‌بینی ناشی از مصرف الکل میزان اطلاعاتی را که افراد مست می‌توانند پردازش کنند محدود می‌کند. در نتیجه منابع توجه باقی‌مانده فقط به محیط مجاور فرد تخصیص می‌یابد. این کاهش موجودی منابع تاثیری قوی به‌خصوص در اوضاع کشمکش دارد – وقتی با ۲ انگیزه متقابل مواجه هستید، یکی در مجاورت‌تان کاملا آشکار است، و دیگری دور به نظر می‌رسد. این اشتباه‌های مربوط به توجه را که آدم‌ها هنگام مستی مرتکب می‌شوند توضیح می‌دهد، اشتباهاتی از قبیل اختلال در رانندگی.

۲. رفتار آنی با مصرف الکل.

وقتی آدم‌ها مست هستند “نه” واژه‌ای فوق‌العاده پیچیده است. الکل، حداقل در دوزهای بالا، ممکن است توانایی آدم‌ها را در مهار رفتار آنی دچار اختلال کند. افراد مست تمایل دارند به محرکی که لحظه‌ای به آنها لذت می‌دهد پاسخ دهند (مثلا رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده)، حتی به قیمت پذیرفتن ریسک آینده (مثلا احتمال ابتلا به بیماری مقاربتی یا بارداری ناخواسته).

۳. نوشیدن الکل و حالت تهاجم.

الکل به خودی خود سبب تهاجم نمی‌شود. بلکه فقط میزان تهاجم را در واکنش به فتنه‌انگیزی افزایش می‌دهد. در اوضاع دشمنی، الکل به واسطه‌ی محدود کردن توجه به نشانه‌های فتنه‌انگیزی، به جای نشانه‌های غیرفتنه‌انگیزی یا نشانه‌های خویشتن‌داری، رفتار تهاجمی را تقویت می‌کند.

۴. پرخوری در نتیجه مصرف الکل.

نوشیدن بیش از حد پرخوری را تحریک می‌کند. الکل توانایی آدم‌ها را در تنظیم یا کنترل میزان مصرف خوراکی دچار اختلال می‌کند. به همین دلیل، کسانی که مرتب در رژیم هستند و مصرف کالری‌شان را به دقت بررسی می‌کنند، خودشان و اهداف رژیمی‌شام را به‌طور ویژه در معرض خطر پیامدهای منفی مصرف الکل می‌یابند. کاهش مصرف الکل توصیه‌ای رایج به کسانی است که برنامه‌های کاهش وزن را پیگیری می‌کنند.

۵. تاثیر الکل بر خودآگاهی.

افراد مست معمولا نمی‌توانند رفتارشان را بررسی کنند. همان‌طور که شاید متوجه شده‌باشید، آغاز میهمانی‌ای که در آن نوشیدنی الکلی سرو می‌شود عموما آرام است، و مهمانان اکثرا از خودآگاهی برخوردار هستند. اما حدود یک ساعت بعد معمولا ولوم بالا می‌رود. وقتی آگاهی کسانی که الکل مصرف کرده‌اند پایین می‌آید، نگرش‌شان به این سو تغییر می‌کند که “واقعا چه کسی اهمیت می‌دهد؟”

۶. الکل و تسکین اضطراب.

گفته می‌شود الکل استرس و اضطراب را تسکین می‌دهد. ممکن است این تفکر بر پایه‌ی این باور عامه حفظ شده‌باشد که “الکل تاثیر همه‌چیز را کاهش می‌دهد”. الکل توجه را از محرک اضطراب‌آور دور می‌کند. اثرات دارویی اتانول (مشابه بنزودیازپین‌ها و مواد مخدر) می‌تواند موقتا اضطراب را کاهش دهد. اما الکل لزوما اضطراب و ترس را برای درازمدت از بین نمی‌برد، و ممکن است در واقع آن را تشدید کند، در نتیجه ممکن است انگیزه‌تان را برای مصرف بیش‌تر تقویت کند. برای همین اضطراب و الکل برای یک‌دیگر عوامل ریسک هستند.

۷. وعده‌های پوچ.

میزان و قدرت تعهد آدم‌ها به چیزی به بزرگی ارزش آن چیز برایشان و احتمال وقوع آن ارزش بستگی دارد. عموما مطلوبیت یک هدف برای آدم‌ها آشکارتر از امکان‌پذیری آن است. مصرف الکل آدم‌ها را وادار می‌کند به جای تمرکز روی امکان‌پذیری اهداف مهم، روی مطلوبیت آنها تمرکز کنند و از این روی به وعده‌های پوچ متعهد شوند. اما وقتی هوشیار می‌شوند، نمی‌توانند به وعده‌هایشان عمل کنند.


منبع:آلامتو

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • روانشناسی خواب + 6 نوع شخصیت و نحوه خوابیدن آنها

   آیا شما سحرخیز هستید؟ کمال گرایید؟ برونگرایید؟ ” نوع شخصیت” شما می‌تواند در زمان بیداری و هشیاری تاثیر زیادی روی شیوه تعامل شما با دنیا داشته باشد، اما روی عادات خواب شما هم اثرا...

   ادامه
  • تکنیک ها و شیوه های کاهش اضطراب

   اضطراب معمولا نتیجه استرسی است که از تغییرات اساسی مانند جابه‌جا شدن یا شروع یک شغل جدید سرچشمه می‌گیرد. اضطراب می‌تواند نگرانمان کند و احساس عصبی بودن، تنش، تندخویی و تحریک پذیری و واکنش‌پذ...

   ادامه
  • چرا همیشه احساس خستگی و خواب میکنم؟

   دیشب 8 ساعت کامل خوابیده‌اید و صبح زود بیدار شده‌اید، یک صبحانه کامل میل نموده و آماده رفتن به سر کار هستید اما احساس خستگی شدید شما را کلافه کرده است !! اگر نمی‌دانید چرا اینقدر خسته‌اید، ...

   ادامه
  • برای لاغر شدن چه بخوریم؟

   مواد غذایی خیلی خوبی هستند که استخوا‌ن‌ سازی می‌کنند، از ابتلا به بیماری‌های مزمن جلوگیری می‌کند، بینایی شما را تقویت می‌کنند و حتی ذهنتان را نیز تیز و فعال نگه می‌دارد. اما آیا می‌دانستید ...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir