• امروز:9,272
 • کل:9,379,615
رویترز: نفت منفی ۴۰دلار ترسناک است

رویترز: نفت منفی ۴۰دلار ترسناک است

قرارداد اخیر اوپک و سایر تولیدکنندگان بزرگ دنیا برای کاهش عرضه نفت هم نمی تواند با سرعت و به اندازه کافی نفت را از بازارها بیرون بکشد. میلیون ها بشکه نفت در بازار هست که هیچ نیازی به آنها نیست.

 به گزارش رویترز، تاجران در روز دوشنبه از بازارهای نفت فرار کردند و به این ترتیب نفت'>قیمت نفت برای اولین بار در تاریخ به محدوده منفی رسید. شیوع ویروس کرونا تقاضای نفت را کاهش داده و فضای کافی برای ذخیره سازی نفت اضافی در خاک آمریکا وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری به نقل از تسنیم، سرمایه گذاران نفت قراردادهای ماه مه را که مهلت آن امروز پایان می یابد، با نوساناتی فروختند. اول قیمت این نفت به منفی 40 دلار رسید. با توقف تجارت، نفت'>قیمت نفت در پایان روز منفی 37.63 دلار در هر بشکه بود یعنی 305 درصد کاهش معادل 55.90 دلار در هر بشکه.

 ویروس کرونا تقاضای سوخت را در سراسر جهان در اوایل ماه مارس 30 درصد کاهش داد و این کاهش تقاضا هفته ها طول کشید ولی عرضه جهانی نفت تغییری نکرد. قرارداد اخیر اوپک و سایر تولید کنندگان بزرگ دنیا برای کاهش عرضه نفت هم نمی تواند با سرعت و به اندازه کافی نفت را از بازارها بیرون بکشد. میلیون ها بشکه نفت در بازار هست  که هیچ نیازی به آنها نیست.

این نفت ناخواسته وارد ذخایر می شود ولی منابع ذخیره در آمریکا سریع تر از حد انتظار پر میشوند. کاشینگ اکلاهاما یک شهر کوچک با کمتر از 10 هزار نفر جمعیت است که قطب اصلی ذخیره سازی نفت در آمریکاست و منابع آن 70 درصد پر شده اند. به گفته تاجران این ذخایر تا دو هفته دیگر کاملاً پر می‌شوند.

با پایان مهلت قراردادهای ماه مه و نبود خریداران کافی، قیمت این قراردادها از هجده دلار روز جمعه به محدوده منفی سقوط کرد.

تفاوت بین نفت'>قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه مه و قراردادهای ماه ژوئن به بیش از 45 دلار در هر بشکه رسیده است که بیشترین فاصله قیمتی در تاریخ آمریکاست.

 به گفته تحلیلگران، این شکل از دگرگونی بازار در ماههای آینده هم اتفاق می‌افتد چون عرضه سوخت بسیار بیشتر از تقاضای آن خواهد بود. مصرف جهانی نفت به سختی به 100 میلیون بشکه در روز می رسد. مصرف 30 درصد معادل حدود 30 بشکه در روز از اوایل ماه مارس پایین آمده است.

 اگر کاهش تولید نفت به سرعت و با مقدار بالا صورت نگیرد، قراردادهای نفتی ماه ژوئن هم همین سرنوشت را خواهند داشت. این نفت در حال حاضر 20.43 دلار قیمت گذاری شده یعنی 58 دلار بیشتر از قراردادهای ماه مه.


منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • شکست الدحیل به نفع پرسپولیس

   در گروه C رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، تیم الدحیل از شارجه امارات ۴بر دو شکست خورد تا وضعیت رقابت این گروه از حساسیت بیشتری برخوردار شود. به گزارش خبرگزاری  به نقل از ایس...

   ادامه
  • ثبات صادرات فرش دستباف با وجود تحریم‌ها

   رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: با وجود تداوم تحریم‌ها و تاثیرگذاری کرونا'>ویروس کرونا، اما میزان صادرات صنعت فرش دستباف کاهش نیافته، هرچند برخی قوانین سختگیرانه داخلی، دست ‌و پا گیر است. ...

   ادامه
  • عزم مدیران بانکی جهت سرمایه‌گذاری در صنعت حمل‌و‌نقل ریلی

   نشست صمیمانه وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن با مدیران بانک‌های کشور به منظور تقدیر از بانک‌های عامل همکار با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به‌خاطر گسترش همکاری‌ها در صنعت حمل ...

   ادامه
  • آخرین وضعیت شوماخر

   آخرین وضعیت شوماخر...

   یک پزشک سوییسی اعلام کرد راننده آلمانی در وضعیت نباتی قرار دارد. به گزارشخبرگزاری به نقل از ایسنا، وضعیت سلامتی میشائیل شوماخر یکی از ابهام های بزرگ جهان ورزش است. پس از این ک...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir