• امروز:7,227
 • کل:12,179,759
سه راهکاری که دولت بایدن باید در قبال برجام مد نظر قرار دهد

سه راهکاری که دولت بایدن باید در قبال برجام مد نظر قرار دهد

یک شبکه آمریکایی در گزارشی درباره بن‌بست کنونی پیرامون برجام و سیاست بایدن درقبال ایران تاکید کرد که دولت جو بایدن برای رفع این مسئله باید گام اول را بردارد و آمریکا را به بازی بازگرداند.


به گزارش ایسنا، شبکه ام.اس.ان.بی.سی با اشاره به خروج یک جانبه دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا از توافق هسته ای در سال ٢٠١٨ گزارش داد: رئیس جمهور ترامپ با این تصور که با کنار گذاشتن برجام و اعمال فشار بیشتر بر ایران از طریق بازگرداندن تحریم ها می تواند حتی به توافقی سختگیرانه‌تر با تهران دست یابد، دست به چنین کاری زد اما واضح است که چنین اتفاقی روی نداد.

اکنون دولت جو بایدن و تیم امنیت ملی او با یک ایران جسورتر مواجه هستند که برای دفاع از خود در برابر خصومت دونالد ترامپ برنامه هسته ای اش را در طول این سال ها گسترش داده است. بنابراین، با بررسی برنامه هسته ای ایران از زمان خروج از برجام به روشنی می توان دریافت که "فشار حداکثری" شکست خورده است.

این شبکه در ادامه با اشاره به برگزاری نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین افزود: اگرچه نمایندگان ایران و آمریکا گفت‌وگوی مستقیمی با یکدیگر نخواهند داشت اما اگر مذاکره کنندگان آمریکایی به دنبال موفقیت رایزنی ها هستند باید سه چیز را مد نظر داشته باشند: 

١- اگر آمریکا خواهان ارتقاء سطح اخلاقی اش است، باید کشور بزرگتر باشد. این، بدان معنی است که دیپلمات های آمریکایی باید بدانند وضعیت کنونی نتیجه اشتباه واشنگتن است. ما کسی بودیم که توافق را کنار گذاشتیم، بنابراین باید اول به آن بازگردیم. دولت بایدن می بایست هرچه فوری تحریم هایی را که در ١٨ ماه گذشته وضع شده است، لغو کند. از طرف دیگر، ایران نیز  باید گام های هسته ای خود را به عقب بازگرداند.


٢- روی مشکل کنونی تمرکز کنید. هدف برجام محدود کردن برنامه هسته ای ایران در ازای رفع تحریم ها بود اما مننقدان این توافق بر این باور بودند که برجام می بایست موجب تغییر رفتار ایران شود. این استراتژی نیز شکست خورده است و طرح دوباره آن، در بهترین حالت موجب سردرگمی و در بدترین حالت، سمی برای مذاکرات خواهد بود.

٣- هیچ زمانی برای تلافی کردن وجود ندارد. نه آمریکا و نه ایران، هیچ کدام نمی خواهند که ضعیف تر از طرف مقابل باشند. کنگره آمریکا پیشتر از بازگرداندن تحریم ها علیه ایران حمایت کرده و پارلمان ایران نیز قانونی را به تصویب رسانده است که به واسطه آن فعالیت های هسته ای این کشور گسترش می یابد. 

باید در نظر داشت که اگرچه برجام توافق کاملی نیست اما جایگزین آن، ایرانی خواهد بود که دیگر پشتیبانی بین المللی برای مقابله با آن وجود ندارد و حمایت از مردم این کشور نیز کمتر خواهد بود. تنها راه حل دولت بایدن این است که آمریکا را به بازی بازگرداند.

انتهای پیام


منبع:برجام-مد-نظر-قرار-دهد'>ایسنا

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • اولیانوف خبر داد: برگزاری جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام در چند ساعت آتی

   نماینده روسیه در وین با اشاره به پیشرفت در مذاکرات احیای توافق هسته ای، از برگزاری جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام در چند ساعت آینده خبر داد.به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در س...

   ادامه
  • تیک تاک ساعت برای بایدن؛ زمان به سرعت از دست می‌رود

   یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره مذاکرات بر سر بازگشت واشنگتن به برجام با هشدار نسبت به شکست دیپلماسی تاکید کرد: آمریکا باید هرچه سریع تر درخصوص برداشتن تحریم ها و ارائه یک نقشه راه معتب...

   ادامه
  • برگزاری مجدد جلسه کمیسیون مشترک برجام ساعت ۱۵:۳۰ امروز

   کمیسیون مشترک برجام امروز با هدف بررسی روند و نتایج گفت‌وگوهای فنی کارشناسان، با شرکت هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ و در سطح معاونین کار خود را در گرندهتل وین از سر می‌گیرد.به گزارش ایسن...

   ادامه
  • دستورکار نشست ظهر امروز کمیسیون مشترک برجام‌ از زبان عراقچی

   رئیس تیم مذاکره کننده ایران در گفتگوهای وین، اظهار کرد: امروز بعد از ظهر جلسه کمیسیون مشترک برجام به منظور بررسی گزارش کارگروه ها و مروری بر آخرین وضعیت برگزار می شود.به گزارش ایسنا، سید عبا...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir