• امروز:20,519
 • کل:20,867,368
حمایت جامعه جهانی از مبارزه ایران با مواد مخدر قربانی سیاست شده است

حمایت جامعه جهانی از مبارزه ایران با مواد مخدر قربانی سیاست شده است

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در نشست اقدامات و دستاوردهای بین المللی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر به صورت مجازی شرکت و سخنرانی کرد.


به گزارش ایسنا، بخش هایی از اظهارات کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان در این نشست که از سوی مبارزه با مواد مخدر '>ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، در زیر می آید: 
 
۱. طیف گسترده اقدامات انجام شده در سطح بین المللی و توسعه ادبیات بین لمللی مبارزه با مواد مخدر، موید این حقیقت است که مواد مخدر، یک چالش و مشکل پویا و پیچیده جهانی است و برای مبارزه با آن جهت تأمین و تضمین رفاه و سلامت جوامع، گریزی از همکاری و هماهنگی جمعی کشورها در این حوزه نیست. این حقیقت در اسناد بین المللی، با تأکید بر اصل مسئولیت مشترک در مبارزه با این معضل جهانی، مورد شناسایی قرار گرفته است. 
 ۲. جمهوری اسلامی ایران بدلیل همسایگی با بزرگ ترین تولید کننده مواد مخدر سنتی، بیش از هر کشور دیگری متأثر از این معضل جهانی و درگیر ابعاد داخلی و بین المللی مواد مخدر بوده است و به همین دلیل، بر ضرورت تقویت همکاری های منطقه‌ای و بین المللی در این عرصه واقف بوده و بر آن تأکید کرده است. 
۳. طیف گسترده و مستمر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته در مبارزه با قاچاق بین المللی مواد مخدر، مورد اذعان دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم و همچنین هیأت بین المللی کنترل مواد مخدر قرار گرفته است. 
۴. صرف نظر از نقش ایران در ایجاد و شکل گیری برخی ابتکارت همکاری های منطقه ای و بین المللی و میزبانی دفتر منطقه ای مهمترین نهاد بین المللی سازمان ملل متحد در حوزه مقابله با معضل مواد مخدر، جمهوری اسلامی ایران در سال های متوالی با تقدیم بیش از ۳۸۰۰ شهید و هزاران مجروح و جانفشانی نیروهای نظامی و انتظامی و صرف هزینه های بسیار، با توقیف محموله های بزرگ ترانزیتی مواد افیونی، به تنهایی بیش از مجموع کشورهای جهان از ورود مواد مخدر به بازارهای جهانی مواد مخدر جلوگیری کرده است. 
۵. هرچند در طول سال گذشته به دلیل محدودیت‌های همه گیری کرونا، مبارزه با مواد مخدر و روانگردان در سطح جهانی دچار کاهش شده است، لیکن آمار کشفیات مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران نه تنها کاهش نیافته بلکه با رشد بیش از ۴۰ درصد، به رقم بی سابقه ۱۱۴۷ تن در سال ۲۰۲۰ رسیده است. 
۶. مبارزه جمهوری اسلامی ایران با مواد مخدر، یک مبارزه واقعی و مبتنی بر ارزشهای والای اخلاقی و انسانی است. اما مایه تأسف است که سازمان های بین المللی ذیربط و کشورهای مدعی به مسئولیت مشترک خود در رسیدگی به این معضل جهانی عمل نکرده و حمایتهای آنها، قربانی رویکردهای سیاسی شده است. 
۷. در این میان، تحریم های یکجانبه به عنوان یک مانع عمده در تقویت ظرفیت سازی و ارتقاء تلاش‌ها و تدابیر کشور برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر عمل می کنند. جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که در میان تولیدکنندگان عمده مواد مخدر و در مسیر ترانزیت قرار گرفته و خسارات جانی و مالی سنگینی را متحمل شده است، از جامعه جهانی و کشورهای توسعه یافته انتظار جدی دارد تا موضوع مبارزه با مواد مخدر را فارغ از ملاحظات سیاسی، در دستور کار قرار داده و به مسئولیت مشترک خود در ارائه مساعدتهای لازم، عمل نمایند. بدون تردید، منافع حاصل از این همکاری متوجه  تمامی کشورها و نه فقط جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. 
 ۸. سیاست جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به معضل جهانی مواد مخدر، یک سیاست همه جانبه و جامع است که بر پایه های پیشگیری، مقابله و درمان متمرکز شده است. ایران ضمن انجام اقدامات منحصر به فرد در عرصه مبارزه جهانی با قاچاق مواد مخدر و ثبت بالاترین رکوردهای متصور در کشف و توقیف انواع محموله های مواد مخدر در سطح جهانی، در عرصه کاهش تقاضا نیز از جمله در حوزه های درمان، بازپروری و پیشگیری گامهای بلندی برداشته است. 

انتهای پیام


منبع:ایسنا

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • اولیانوف: روسیه حامی برجام است

   نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین اعلام کرد که مسکو حامی بازگشت هرچه سریعتر تمامی طرفین به پایبندی‌های برجامی است.به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌ه...

   ادامه
  • گروسی در اولین روز نشست شورای حکام چه گفت؟

   رافائل گروسی در روز نخست نشست فصلی شورای حکام در بخش افتتاحیه و سپس در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره ایران سخن گفت که بخش های قابل توجهی از سخنان وی از سوی رسانه های خارجی و غربی پوشش داده شد ...

   ادامه
  • اتحادیه اروپا: جلسه کمیسیون مشترک برجام فردا برگزار خواهد شد

   اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام فردا (۱۲ ژوئن) برگزار خواهد شد.به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا در این بیانیه‌ ضمن اشاره به اینکه نشست آتی کمیسیون مشت...

   ادامه
  • ایران حق رای خود در سازمان ملل را به دست آورد

   یک مقام سازمان ملل اعلام کرد که ایران برای بازپس گرفتن حق رای خود در سازمان ملل بدهی خود را پرداخت کرده است.به گزارش ایسنا، به نقل از اردوپوینت، ولکان بوزکیر، رئیس دوره‌ای مجمع عمومی سازمان...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir