• امروز:8,882
 • کل:12,115,268
حمایت جامعه جهانی از مبارزه ایران با مواد مخدر قربانی سیاست شده است

حمایت جامعه جهانی از مبارزه ایران با مواد مخدر قربانی سیاست شده است

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در نشست اقدامات و دستاوردهای بین المللی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر به صورت مجازی شرکت و سخنرانی کرد.


به گزارش ایسنا، بخش هایی از اظهارات کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان در این نشست که از سوی مبارزه با مواد مخدر '>ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، در زیر می آید: 
 
۱. طیف گسترده اقدامات انجام شده در سطح بین المللی و توسعه ادبیات بین لمللی مبارزه با مواد مخدر، موید این حقیقت است که مواد مخدر، یک چالش و مشکل پویا و پیچیده جهانی است و برای مبارزه با آن جهت تأمین و تضمین رفاه و سلامت جوامع، گریزی از همکاری و هماهنگی جمعی کشورها در این حوزه نیست. این حقیقت در اسناد بین المللی، با تأکید بر اصل مسئولیت مشترک در مبارزه با این معضل جهانی، مورد شناسایی قرار گرفته است. 
 ۲. جمهوری اسلامی ایران بدلیل همسایگی با بزرگ ترین تولید کننده مواد مخدر سنتی، بیش از هر کشور دیگری متأثر از این معضل جهانی و درگیر ابعاد داخلی و بین المللی مواد مخدر بوده است و به همین دلیل، بر ضرورت تقویت همکاری های منطقه‌ای و بین المللی در این عرصه واقف بوده و بر آن تأکید کرده است. 
۳. طیف گسترده و مستمر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته در مبارزه با قاچاق بین المللی مواد مخدر، مورد اذعان دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم و همچنین هیأت بین المللی کنترل مواد مخدر قرار گرفته است. 
۴. صرف نظر از نقش ایران در ایجاد و شکل گیری برخی ابتکارت همکاری های منطقه ای و بین المللی و میزبانی دفتر منطقه ای مهمترین نهاد بین المللی سازمان ملل متحد در حوزه مقابله با معضل مواد مخدر، جمهوری اسلامی ایران در سال های متوالی با تقدیم بیش از ۳۸۰۰ شهید و هزاران مجروح و جانفشانی نیروهای نظامی و انتظامی و صرف هزینه های بسیار، با توقیف محموله های بزرگ ترانزیتی مواد افیونی، به تنهایی بیش از مجموع کشورهای جهان از ورود مواد مخدر به بازارهای جهانی مواد مخدر جلوگیری کرده است. 
۵. هرچند در طول سال گذشته به دلیل محدودیت‌های همه گیری کرونا، مبارزه با مواد مخدر و روانگردان در سطح جهانی دچار کاهش شده است، لیکن آمار کشفیات مواد مخدر توسط جمهوری اسلامی ایران نه تنها کاهش نیافته بلکه با رشد بیش از ۴۰ درصد، به رقم بی سابقه ۱۱۴۷ تن در سال ۲۰۲۰ رسیده است. 
۶. مبارزه جمهوری اسلامی ایران با مواد مخدر، یک مبارزه واقعی و مبتنی بر ارزشهای والای اخلاقی و انسانی است. اما مایه تأسف است که سازمان های بین المللی ذیربط و کشورهای مدعی به مسئولیت مشترک خود در رسیدگی به این معضل جهانی عمل نکرده و حمایتهای آنها، قربانی رویکردهای سیاسی شده است. 
۷. در این میان، تحریم های یکجانبه به عنوان یک مانع عمده در تقویت ظرفیت سازی و ارتقاء تلاش‌ها و تدابیر کشور برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر عمل می کنند. جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که در میان تولیدکنندگان عمده مواد مخدر و در مسیر ترانزیت قرار گرفته و خسارات جانی و مالی سنگینی را متحمل شده است، از جامعه جهانی و کشورهای توسعه یافته انتظار جدی دارد تا موضوع مبارزه با مواد مخدر را فارغ از ملاحظات سیاسی، در دستور کار قرار داده و به مسئولیت مشترک خود در ارائه مساعدتهای لازم، عمل نمایند. بدون تردید، منافع حاصل از این همکاری متوجه  تمامی کشورها و نه فقط جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. 
 ۸. سیاست جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به معضل جهانی مواد مخدر، یک سیاست همه جانبه و جامع است که بر پایه های پیشگیری، مقابله و درمان متمرکز شده است. ایران ضمن انجام اقدامات منحصر به فرد در عرصه مبارزه جهانی با قاچاق مواد مخدر و ثبت بالاترین رکوردهای متصور در کشف و توقیف انواع محموله های مواد مخدر در سطح جهانی، در عرصه کاهش تقاضا نیز از جمله در حوزه های درمان، بازپروری و پیشگیری گامهای بلندی برداشته است. 

انتهای پیام


منبع:ایسنا

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • قدردانی از مواضع روسیه در حمایت از برجام/لزوم تسریع در راه اندازی خط تولید مشترک واکسن کرونا

   رئیس جمهور با اشاره به اهمیت روابط ایران و روسیه و لزوم بهره گیری از ظرفیت های دو کشور برای ارتقای روابط در همه زمینه ها بویژه روابط اقتصادی و تجاری و با اشاره به اراده مقام های عالی دو کشور...

   ادامه
  • نحوه برگزاری راهپیمایی روز قدس پس از هماهنگی های لازم اعلام خواهد شد

   اداره کل روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای، اعلام کرد: تاکنون تصمیم قطعی در ارتباط با برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس اتخاذ نشده و هماهنگی هایی در حال انجام است.به ...

   ادامه
  • بهره‌برداری سیاسی نتانیاهو از حادثه نطنز

   نیویورک تایمز در گزارشی به اهداف احتمالی بنیامین نتانیاهو در بهره برداری سیاسی از سانحه نطنز، تاسیسات غنی سازی اورانیوم ایران پرداخت.به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره س...

   ادامه
  • درخواست نماینده روسیه از ایران برای خویشتن‌داری پس از حادثه نطنز

   نماینده روسیه در وین در واکنش به اظهارات همتای ایرانی‌اش درباره اقداماتی که ایران در پاسخ به حادثه نطنز انجام خواهد داد، گفت که امیدوار است پیامدهای این سانحه مشکلی در روند احیای برجام ایجا...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir