• امروز:12,891
 • کل:10,228,173
ظریف: چطور جسد برجام توانست آمریکا را ۱۳ به ۲ شکست دهد؟!

ظریف: چطور جسد برجام توانست آمریکا را ۱۳ به ۲ شکست دهد؟!

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا می‌داند که نمی‌تواند از اسنپ بک استفاده کند.


 به گزارش ایسنا ، محمد جواد ظریف روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه سخنگویان قبلی و جدید وزارت خارجه در سخنانی اظهار کرد :  اسنپ بک آمریکا آنچنان غیرقانونی است که قابل پذیرش نیست و  آمریکایی‌ها خود این موضوع را می‌دانند.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان تاکید کرد : خیال نکنید که وقتی یک حرف را بلند زدند و تکرار کردند  حق دارند، آمریکا می‌داند که نمی‌تواند اسنپ بک کند .

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه  گفت: روز هشت می ۲۰۱۸ آقای بولتون در اوج سرخوشی از این که برجام را نابود کرده و ظرف سه ماه ایران را هم نابود می‌کند در  یک مصاحبه مطبوعاتی  در کاخ سفید اعلام کرد که ما(آمریکا) دیگر عضو برجام نیستیم که از اسنپ بک استفاده کنیم .

ظریف افزود : هنوز صورت‌جلسه این مصاحبه روی سایت کاخ سفید است  مگر اینکه الان  که من  این موضوع را  می‌گویم آنها بروند و آن جمله را بردارند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست اظهار کرد:  وظیفه اصلی وزارت خارجه دفاع از جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی  است ، یعنی وزارت امور خارجه موظف است که اگر یک وقتی تعارض پیدا شد بین دفاع از سیاست‌های خود در داخل کشور و دفاع از منافع کشور در سطح بین المللی، خودش را فدای کشور کند ، منافع صنفی و دستگاهی خود را فدای منافع ملی کند و اجازه بدهد در داخل کشور مورد هجمه قرار گیرد اما حرفی را مطرح نکند و توجیهی را برای سیاست ها و اقناع افکار عمومی مطرح نکند که  به هزینه پیشبرد منافع ملی در سطح بین‌المللی تمام شود.

این دیپلمات کشورمان در ادامه صحبت‌های خود به  شکست بی‌سابقه دولت واشنگتن  در جلسه  اخیر شورای امنیت جهت بررسی قطعنامه پیشنهادی آمریکا به منظور  تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران اشاره کرد و گفت:  فقط یک کشور همسو با آمریکا رای مثبت به این قطعنامه داد  و ما نباید اهمیت اتفاقی که افتاد را فراموش کنیم.

 ظریف ادامه داد: در شرایط کنونی روشن کردن افکار عمومی در ایران و چه در سایر نقاط جهان یک وظیفه بسیار خطیر برای دیپلماسی است. درواقع این موضوع  قسمت عمده از دیپلماسی کشور را در  بر می‌گیرد.

 وی تصریح کرد  : نباید فراموش کرد که  دیپلماسی عمومی در شرایط کنونی نقش برجسته‌ای در روابط پیدا کرده است و ساختن اذهان و شکل دادن به نگاه ها یکی از کارهای اساسی در حوزه دیپلماسی است.

ظریف همچنین در ادامه صحبت‌های خود در نشست تودیع و معارفه سخنگویان قدیم و جدید وزارت خارجه اظهار کرد : این سوال برای مردم پیش می آید که چطور برجامی که چند بار در داخل کشور تشییع و دفن شد ،توانست آمریکا را ۱۳ به  ۲  در جلسه شورای  امنیت سازمان ملل شکست دهد ؟ چطور جسد برجام توانست آمریکا را در شورای امنیت شکست دهد؟  برای مردم سوال پیش می آید که نکند این حرکت آمریکا هدفش چیز دیگری بوده است ، چون آن ها فکر می کردند برجام مرده است و خاصیتی ندارد .  ما نیز در داخل کشور چون هدف مان  دفاع از خودمان نبود  بلکه هدف مان دفاع از کشور بود نگفته بودیم که اخبار مرگ زودرس برجام مبالغه آمیز است ، نگفته بودیم که نه تنها مبالغه‌آمیز است بلکه با حقیقت فاصله بسیار دارد به همین دلیل برای مردم از دیروز  این سوال وجود آمده است چطور یک جنازه توانست آمریکا را شکست بدهد، این چالشی است که اکنون با آن روبه‌رو هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اظهار کرد : همانطور که امام خمینی «ره» فرمودند همه چیز ما از مردم است، اقتدار  ما از مردم است و اگر ما اقتدار بین‌المللی می‌خواهیم ، مردم باید نسبت به سیاست خارجی کشور توجیه باشند  و حامی آن  باشند.

 ظریف  با تاکید بر این‌که وظیفه ما در دستگاه دیپلماسی دفاع از منافع ملی کشور در سطح بین‌المللی است نه  دفاع از خودمان ادامه داد:  همانطور که عرض کردم دریافت حمایت عمومی برای سیاست خارجی، بزرگ ترین عامل اقتدار سیاست خارجی است.

انتهای پیام


منبع:ایسنا

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • سفارت ایران در کویت: ترور شهید فخری‌زاده بدون پاسخ نخواهد ماند

   سفارت جمهوری اسلامی ایران در کویت در بیانیه‌ای با اشاره به ترور دانشمند ایرانی تاکید کرد: بدون شک این اقدام مجرمانه تروریستی که با هدایت سازمان های اطلاعاتی خارجی صورت پذیرفت، بدون پاسخ نخوا...

   ادامه
  • چین ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد

   وزارت امورخارجه چین با محکوم کردن ترور جنایتکارانه شهید محسن فخری زاده، آن را اقدامی مجرمانه و خشونت آمیز توصیف کرد.به گزارش ایسنا، هوآ چون یینگ، سخنگوی وزارت امورخارجه چین امروز (دوشنبه) به...

   ادامه
  • سفارت ایران در تاجیکستان: ترور شهید فخری زاده نقض آشکار حقوق بین الملل است

   سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در بیانیه‌ای تاکید کرد اقدام جنایتکارانه در ترور شهید فخری زاده مصداق بارز تروریسم دولتی و نقض آشکار حقوق بین الملل است.به گزارش ایسنا متن این بیانیه ب...

   ادامه
  • پیشنهادهای ایران به کشورهای اسلامی برای مهار کرونا در گردشگری

   معاون گردشگری در نشست وزرای گردشگری کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری‌های اسلامی تاکید کرد: کشورهای اسلامی در مهار کرونا در حوزه گردشگری، همکاری و تبادل تجربه کنند.به گزار...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir