• امروز:2,286
 • کل:10,176,140
هدف آمریکا از پیگیری قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از بین بردن کامل برجام است

هدف آمریکا از پیگیری قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از بین بردن کامل برجام است

یک کارشناس مسایل آمریکا گفت: این که آمریکا پیش نویس طولانی و تند قبلی را به چهار پاراگراف و با تغییر در محتوای آن تبدیل می‌کندْ نشان می دهد که همان ۹ رای را هم نداشته است.


امیر علی ابوالفتح در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پیش نویس قطعنامه آمریکا درباره تحریم تسلیحاتی ایران اظهار کرد: اتفاقی که در ۲۴ ساعت گذشته افتاد این است که آمریکایی‌ها پیش‌نویسی را ارایه کردند که حتی نزدیک‌ترین متحدانش هم از آن حمایت نکردند.

وی گفت: این پیش‌نویس به ۹ رای نیاز دارد تا حداقل به جایی برسد که روسیه و چین برای مخالفت با آن مجبور به وتو شوند. اما این که آمریکا پیش نویس طولانی و تند قبلی را به چهار پاراگراف تبدیل می کند با تغییر در محتوای آن نشان می دهد که همان ۹ رای را هم نداشته است.

این کارشناس مسایل بین الملل و آمریکا تصریح کرد: تغییراتی در این پیش نویس به طور شکلی و محتوایی داده شده است مثلا در پیش نویس اول گفته بود که تحریم ها باید دائمی باشد اما الان می گوید پایان تحریم بر عهده شورای امنیت است و بندهای دیگری هم تغییر دادند. شاید آمریکا این تغییرات را برای آن انجام داد که بتواند حداقل ۹ رای را داشته باشد اما به نظر روسیه و چین همراهی نخواهند کرد چون اصل موضوع تمدید تحریم است که با آن مخالفند.

ابوالفتح با بیان این که آمریکا از پیگیری قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی به نظر اهداف دیگری را دنبال می کند که مهم ترین آن از بین بردن کامل برجام و بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران است، اظهار کرد: اگر آمریکا بعد از آنکه این قطعنامه رای نیاورد با توسل به قطعنامه ۲۲۳۱ بنا به تفسیر خودش به سمت مکانیسم ماشه برود تحول جدید و رویه‌ی بدی را ایجاد می‌کند که در آینده مشکلات زیادی به وجود می آید. حتی برخی کشورها که با ایران هم زاویه دارند از رفتار آمریکا که سعی دارد برای رسیدن به اهداف خود پایه‌های حقوقی و قانونی شورای امنیت و سازمان ملل را متزلزل سازد ناراحت هستند و از این رویه استقبال نمی کنند.

این کارشناس مسایل آمریکا درباره اظهارات ترامپ مبنی بر این که اگر رییس جمهور برای دور دوم شود چهار هفته ای با ایران توافق می کند گفت: این رویکرد مربوط به ایران نیست، این شخصیت و کاراکتر ترامپ است مگر در تعامل با کره شمالی با آن همه اتفاقاتی که روی داد و نامه های عاشقانه ای که نوشته شد و حتی پا به خاک کره شمالی گذاشت چه نتیجه ای به دست آمد. در همان زمان که این تحولات در جریان بود بخش های کارشناسی و تحلیلی دولت ترامپ سیاست های خصمانه علیه کره شمالی را دنبال می کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در موسم انتخابات هستیم و بحث جمع آوری رای است و این اظهارات خیلی جدی گرفته نمی‌شود. دنیا هم خیلی این حرف ها را باور نمی‌کند. در زمان اوباما که دو نامه محترمانه به رهبری ایران نوشته شد و اعلام شد که غنی‌سازی را می‌پذیرند و اقداماتی از جمله ترور فرماندهان نظامی ایران و تحریم های گسترده فعلی انجام نشده بود سه سال طول کشید تا یک توافق آن هم به آن شکل به دست آید حالا ترامپ بعد از حدودا ۴ سال که هر نوع اقدامی را علیه ایران به کار گرفت چگونه صحبت از مذاکره و توافق می‌کند! برای ترامپ مهم کسب رای است.

ابوالفتح گفت: شانس موفقیت پیش نویس قطعنامه آمریکا کم است چرا که روسیه و چین اجازه تصویب نمی‌دهند، البته شاید هم برای آمریکا مهم نیست و قصد دارد از این مسیر برنامه دوم خود یعنی فعال کردن مکانیسم ماشه را پیش برد. در عین حال به نظر می رسد آمریکا اگر به این خواسته خود (از بین بردن برجام) نرسد همه قواعد شورای امنیت را برای رسیدن به این خواسته به هم می‌زند و یک سردرگمی و آشوب در شورای امنیت ایجاد می‌کند.

انتهای پیام


منبع:ایسنا

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • واکنش خطیب‌زاده به اخبار منتشر شده درخصوص حکم ۲۰ سال حبس برای دیپلمات ایرانی

   سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اخبار منتشر شده در خصوص حکم ۲۰ سال حبس برای اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان را نادرست خواند. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار ا...

   ادامه
  • سفارت لبنان در ایران ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد

   سفارت لبنان در ایران در پیامی ترور محسن فخری زاده را محکوم کرده و خواستار محاکمه بانیان آن شد.به گزارش ایسنا،  سفارت لبنان در تهران در پی ترور محسن فخری زاده، دانشمند برجسته کشورمان در...

   ادامه
  • "دستور رهبر انقلاب برای مجازات عاملان و آمران ترور شهید فخری‌زاده" در رسانه‌های عربی

   حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پی ترور دانشمند هسته‌ای شهید دکتر محسن فخری‌زاده پیامی صادر کردند که این پیام بازتاب زیادی در رسانه های عربی به دنبال داشت.به گزارش ایسنا، بعد از...

   ادامه
  • بازتاب پیام مقام معظم رهبری در پی ترور شهید فخری‌زاده در رسانه‌های خارجی

   مقام معظم رهبری در پی اقدام تروریستی در به شهادت رساندن دانشمند برجسته کشورمان خواستار مجازات عاملان این جنایت شدند. بیانات ایشان در این رابطه بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشته است.ب...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir