• امروز:16,667
 • کل:15,505,298
هنگام ورزش چه بخوریم؟

هنگام ورزش چه بخوریم؟

مصرف نوشیدنی‌ها و برخی مواد غذایی در حین تمرین ورزشی یا مسابقات برای کودکان وبزرگسالان از اهمیت ویژه ای برخوردار و بر عملکرد آن ها تاثیرگذار است.

به گزارشخبرگزاری  به نقل از ایسنا، رعایت نکات تغذیه ای در حین ورزش و فعالیت ورزشی به ویژه در مسابقات طولانی اهمیت ویژه دارد و  رژیم غذایی ورزشکاران در کنار تمرینات منظم و مداوم، بزرگترین تاثیر را بر عملکرد  ورزشکار خواهد گذاشت و پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، می تواند به پیشگیری از بروز آسیب ها و بیماری ها در جریان تمرینات و مسابقات کمک کند.

غذای  ورزشکاران همیشه مورد توجه بوده است اما شاید به تغذیه در حین تمرین یا مسابقه آن چنان توجهی نشده باشد. بنابراین لازم است ورزشکاران و مربیان در این زمینه اطلاعاتی داشته باشند و بدانند تغذیه هنگام مسابقه به ویژه اگر مدت زمان آن طولانی باشد بسیار ضرورت دارد.

در ورزش های سبک و ورزش هایی که کمتر از یک ساعت طول می کشند، به غذایی حین مسابقه نیاز نداریم و ذخیره گلیکوژن عضلات، انرژی لازم برای فعالیت ورزشی را تأمین می‌کند و نیازی به مصرف قند خارجی نیست.

کربوهیدرات دریافتی حین ورزش منجر به پیشگیری از خستگی نمی شود بلکه آن را به تاخیر می اندازد و باید هر ۳۰ دقیقه ۲۵ تا ۳۰ گرم کربوهیدرات و هر ۲۰-۱۵ دقیقه یک لیوان مایعات با غلظت چهار تا هشت درصد کربوهیدرات مصرف کنند.

باید توجه داشت که اگر غلظت نوشیدنی ها کمتر از پنج درصد باشد ناکافی است و اگر بیشتر از ۱۰ درصد باشد باعث کرامپ تهوع و اسهال می شود. در ورزش های استقامتی، گلوکز ماده ای است که هر ۱۵-۱۰ دقیقه به انرژی تبدیل می شود و باید جبران شود، در عین حال حفظ مایعات بدن در اجرای ورزشی اهمیت ویژه ای دارد و مصرف مایعات درحین ورزش (در مواقع لزوم) و به ویژه در آب و در هوای گرم بسیار مهم است.

در طول ورزش برای جایگزینی مایعات از دست رفته و اجتناب از گرمای بیش از حد هر۲۰- ۱۵ دقیقه باید ۳۵۰-۱۵۰ سی سی مایعات نوشید و در این بین مایعات سرد بهتر است چرا که به سرعت جذب می شوند و حرارت مرکزی بدن را سریع تر پایین می آورند.

هچنین جایگزینی نمک وقتی اهمیت می یابد که زمان فعالیت ها بیش از یک تا دو ساعت به طول انجامد.  کسانی هم که مقدار زیادی سدیم از دست می دهند (بیش از سه تا چهار گرم) را از طریق تعریق از دست می دهد.

در طول فعالیت ورزشی برای بزرگسالان هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در طول تمرین باید آب نوشید و برای کودکان ۱۰ تا ۱۵ یک بار الزامی است.


منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • واکسیناسیون کرونا در هرمزگان به متولدین ۱۳۷۸ رسید

   سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: از امروز امکان نام نویسی متولدان ۱۳۷۸ و قبل از آن ساکن هرمزگان در سامانه واکسیناسیون فراهم شده است. به گزارش خبرگزاری  به نقل...

   ادامه
  • مرگ های کرونایی تا آخر هفته ۲رقمی می شود

   فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، پیش‌بینی کرد ظرف دو تا سه روز آینده شاهد ۲ رقمی شدن مرگ‌های کرونایی در تهران باشیم.  به گزارش خبرگزاری  به نقل از مهر،...

   ادامه
  • تزریق ۴۱میلیون دوز واکسن کرونا

   افزایش تیم‌های تزریق و فعالیت شیفت‌های دوم مراکز واکسیناسیون با تامین واکسن از داخل و خارج از کشور، زمان تزریق را در اکثر مراکز کاهش داده است. به گزارش خبرگزاری  به نقل ا...

   ادامه
  • بازنگری پروتکل های بهداشتی مشاغل در ماه‌ های آینده

   معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: با توجه به سرعت گرفتن روند واکسیناسیون و افزایش پوشش آن در کشور، تلاش ما این است که پس از واکسیناسیون مشاغل و گروه های حساس، پروتکل های بهدا...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir