• امروز:4,126
 • کل:6,646,603
کامپوزیت برای من مناسب تر است یا لمینیت؟

کامپوزیت برای من مناسب تر است یا لمینیت؟

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ در این مقاله تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر جنس، دوام، طول درمان، استحکام و قیمت با بیان مزایا و معایب آنها ارائه می شود.​

برای دندون های من کامپوزیت بهتره یا لمینت؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، یکی از پرتکرارترین سوالاتی که از دندان پزشکان زیبایی پرسیده می شود، تفاوت بین لمینت و کامپوزیت دندان میباشد. لمینت و کامپوزیت دندان از جمله متداول ترین انواع روکش دندان هستند که برای اصلاح نقص های ظاهری نظیر شکستگی، لب پریدگی، تغییر رنگ، شکاف های بین دندان ها، ناهمترازی و ... به کار می روند، اما کدامیک از این روش ها بهتر است؟ قطعا برای مقایسه لمینت دندان و کامپوزیت باید عواملی مانند جنس، قیمت، ماندگاری، نحوه اجرا، زیبایی و ... را در نظر گرفت.

در ادامه این مقاله به بیان فرق لمینت و کامپوزیت و مزایا و معایب هر یک از آنها می پردازیم. عناوینی که در مقاله تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان بررسی می شوند به شرح زیر است:​

مزایای لمینت دندان

لمینت دندان یک روکش بسیار نازک است که روی سطح خارجی دندان قرار گرفته و ایرادات ظاهری آن را به طور کامل پوشش می دهد. این روکش ها به دلیل ظرافت بالا ظاهری کاملاً شبیه به دندان های طبیعی دارند. هر روش درمانی از جمله لمینت دندان دارای مزایا و معایبی است. نکات مثبت لمینت دندان عبارتند از :

اساسی ترین تفاوت لمینت دندان با کامپوزیت، جنس آن است. لمینیت از پرسلین که یک نوع سرامیک چینی میباشد ساخته می شود در حالی که روکش های کامپوزیتی عمدتا از رزین که پلیمر است به وجود می آید. این مزیتی است که ونیر کامپوزیت هرگز نمیتواند با آن رقابت کند.

از دیگر مزایای لمینیت می توان به کم تهاجم بودن آن اشاره کرد. در این روش اصلاح طرح لبخند، سطح دندان ها تنها 1 تا 2 میلیمتر تراش داده می شود.

از دیگر مزایای لمینت سرامیکی می توان به ماندگاری بالا، مقاومت در برابر تغییر رنگ، طبیعی بودن ظاهر لمینت، کوتاه بودن طول دوره درمان در مقایسه با روش هایی مانند ایمپلنت دندان و همچنین امکان طراحی خط لبخند اشاره کرد.

لمینیت یا <a class='tagColor' href='/Tags/Archive/کامپوزیت'>کامپوزیت</a>

معایب لمینت

هیچ روشی در علم دندانپزشکی نیست که کامل باشد، لمینت دندان هم در کنار برخورداری از مزایای زیاد، معایبی نیز دارد که باید پیش از انجام این روش آنها را بدانید. مهم ترین نکات منفی لمینت دندان عبارتند از:

لمینت دندان نسبت به دماهای بسیار بالا یا پایین حساس است، به خصوص در روزهای اولیه پس از نصب. نتیجه حساسیت بیش از حد ونیر پرسلین میتواند کنده شدن این روکش باشد. همچنین در صورت استفاده از چسب بی کیفیت، امکان کنده شدن لمینت ها وجود دارد.

علاوه بر این در صورت استفاده مداوم از نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی مانند قهوه و مصرف دخانیات مانند سیگار، امکان تغییر رنگ لمینت دندان وجود دارد.

در صورت نصب نادرست این روکش و ایجاد فاصله بین لثه و دندان، فضایی برای تجمع پلاکت ها مهیا شده و می تواند منجر به ایجاد التهاب در لثه شود. بوی بد دهان و ناتوانی در کشیدن نخ دندان هم از جمله معایبی است که به دنبال نصب نادرست لمینت ها ایجاد می شود.

در نهایت مهمترین عیب این روش تراش اجباری سطح دندان ها است که با توجه به ضخامت لمینت متفاوت بوده و معمولاً بین 1 تا 2 میلی متر است.

لمینت دندان در صورت شکستگی یا تراش خوردن قابل بازگشت نیست و اگر بشکند، نیاز به تعویض کامل دارند. البته این مورد به ندرت در روکش های لمینتی محتمل است. لازم به ذکر است که چینی در وهله اول کمتر مستعد شکستگی است، بنابراین بعید است که نگران کننده باشد.

مزایای ونیر کامپوزیت

تمام مزایای کامپوزیت دندان مربوط به ظاهر و سطح دندان هاست. موارد زیر مهم ترین ویژگی های مثبت کامپوزیت ونیر میباشد:

کامپوزیت دندان سبب زیباتر شدن ظاهر دندان ها میشود.

همچنین می تواند عیوب ظاهری و جزئی دندان ها از جمله تغییر رنگ، پریدگی، شکاف بین دندانی، کوتاهی یا بلندی، به هم ریختگی های جزئی و غیره را به راحتی بپوشاند و لبخندی زیبا و اعتماد به را به بیمار هدیه دهد.

از دیگر مزایای این روش می توان به ارزان بودن قیمت کامپوزیت و کوتاه بدون طول دوره درمان اشاره کرد.

ترمیم ونیرهای کامپوزیت نیز در بسیاری از موارد آسانتر از روش های مشابه است. اگر روکش تراش یا ترک خورد، دندانپزشک میتواند آن را در مطب ترمیم کند.

معایب کامپوزیت دندان

اما این روش نیز مانند سایر متدهای درمانی دارای عوارضی نیز هست. از این جمله می توان به دوام و ماندگاری کوتاه در مقایسه با سایر روش ها مانند لمینت دندان اشاره کرد. همچنین مقاومت کامپوزیت ونیر در برابر شکستگی و تغییر رنگ نیز بسیار کمتر از لمینت است. پیشنهاد میکنیم برای مطالعه کامل درباره عوارض کامپوزیت دندان به مقاله آن مراجعه نمایید.

تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت چیست؟

لمینت دندان سرامیکی (porcelain veneer) و کامپوزیت دندان هر دو روش هایی برای رفع بد رنگی ها، ناهنجاری های جزئی، پوشاندن فواصل بین دندانی و غیره هستند. این دو روش از نظر تکنیک اجرایی کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. بر همین اساس میزان مقاومت این دو روش در برابر تغییرات ناگهانی دما، فشار و ضربه ناگهانی، رنگ پذیری و غیره متفاوت است. در ادامه به بررسی تفاوت های لمینت و کامپوزیت دندان در زمینه تکنیک اجرایی، طول عمر و قیمت میپردازیم.

تفاوت کامپوزیت و لمینت از نظر شکل ظاهری:

مهم ترین تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت، تراش دادن سطح دندان ها است که در روش کامپوزیت انجام نمی شود. در نتیجه ظاهر دندان ها در روش لمینت طبیعی تر است. این در حالیست که در ونیر کامپوزیت ممکن است دندان ها کمی برآمده و دارای بیرون زدگی باشند. علاوه بر این، پرسلین ونیر شفاف تر از ونیر کامپوزیت است، زیرا ظاهر آن درست مانند یک شیشه بسیار نازک میباشد.

فرق لمینت و کامپوزیت از نظر ماندگاری:

دومین فاکتوری که برای تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت بررسی میکنیم، ماندگاری و طول عمر این دو تکنیک روش اصلاح طرح لبخند است. دوام و استحکام لمینت سرامیکی بسیار بالاتر از کامپوزیت است. همچنین در برابر تغییر رنگ نیز مقاوم تر هستند. مقاومت بالای لمینیت به متریال سازنده و نحوه ساخته شدن آن برمیگردد. به طور کلی طول عمر لمینت دندان در صورت استفاده و مراقبت صحیح به چیزی حدود 10 سال می رسد. این در حالیست که ماندگاری کامپوزیت دندان چیزی حدود 5 سال است.

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت:

قیمت و هزینه ها نیز از دیگر تفاوت های لمینت دندان و کامپوزیت دندان به حساب می آید. کامپوزیت دندان هزینه پایین تری نسبت به لمینت دندانی دارد زیرا از مواد ارزان تری ساخته شده و تکنیک اجرایی ساده تری نیز دارد. مثلا برای نصب پرسلین ونیر باید ابتدا بخشی از مینای دندان تراشیده شود، قالب ها به لابراتوار فرستاده شوند و تمام این پروسه به هزینه لمینت دندان اضافه میکنند. در کل میتوان گفت قیمت لمینت حدود 3 برابر کامپوزیت دندان است.

تفاوت کامپوزیت و لمینت از جهت رنگ پذیری:

با اینکه لمینت و کامپوزیت دندان هر دو طیف رنگی گسترده ای دارند اما معمولا لمینت دندان شفاف تر از ونیر کامپوزیت میباشد، یعنی لمینت در برابر لکه ها مقاوم است اما ونیر مانند دندان های طبیعی لکه دار میشود و رنگ آن به مرور تغییر میکند. البته مقاومت بالای لمینت دندانی در برابر تغییر رنگ، نمیتواند بهانه خوبی برای مصرف مواد غذایی رنگ زا باشد. در همه حال باید مراقبت های بعد از لمینت را رعایت کنید.

فرق لمینت و کامپوزیت از جهت تکنیک اجرا:

آخرین تفاوت این دو روش در طول دوره درمان و نحوه اجرای آن ها است. کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک در مطب قابل انجام است و تنها در یک جلسه اجرا می شود، به این صورت که فرد متخصص، مواد رزین را روی دندان قرار داده و پس از تراز کردن آنها با اشعه لیزر این مواد را سفت میکند، اما لمینت نیاز به قالب گیری و ساخت در لابراتوار دارد. البته برخی از انواع لمینت دندان نیز پیش ساخته بوده و در مطب متناسب با فرم دندان های بیمار تراش داده شده و پولیش می خورند.

فرق کامپوزیت و لمینت از نظر ترمیم پذیری:

نکته آخری که باید در رابطه با تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان بدانید، این است که لمینت سرامیکی برگشت پذیر نیست و اگر به هر دلیلی از آن ناراضی باشید نمیتوان آنها را جایگزین کرد، مگر اینکه دندانپزشک آنها را ریموو کند.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان؟

به طور کلی با توجه به آنچه درباره تفاوت های لمینت دندان و کامپوزیت بیان شد، می توان گفت لمینت به دلیل مقاومت بیشتر در برابر تغییر رنگ و شکستگی و غیره بهتر از کامپوزیت است، اما قیمت لمینت بسیار بالاتر از کامپوزیت ونیر است و همین موضوع ذهن بیماران را به خود مشغول میکند؟ کدامیک برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ هزینه یا کیفیت؟

اکثر دندانپزشکان موافقند که روکش های لمینتی طبیعی ترین و شبیه ترین دندان ها را ارائه می دهند. پرسلن کیفیت نیمه شفافی دارد که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از نصب لمینت دندان اعمال می شود در برابر لکه و ساییدگی بسیار مقاوم است. از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیتی سریع تر تغییر رنگ میدهند و در نتیجه مستعد لک هستند. اگر قصد نصب کامپوزیت دندان را دارید، باید از مصرف غذاها و نوشیدنی ها رنگی خودداری کنید تا لکه ای روی سطح آنها نیوفتد. کامپوزیت همچنین برای زیبایی و طول عمر درمرور زمان به پولیش دارد.

روش لمینت دندان زمان بیشتری برای ساخته شده قالب ها میگیرد. با این حال، برخی از دندانپزشکان در خارج از کشور از فناوری‌های CAD/CAM استقبال می‌کنند که به سرعت بخشیدن به فرآیند لمینت دندان با امکان ساخت در محل کمک می‌کند. در نهایت، لمینت های سرامیکی درمان مناسبی برای ساییدگی و خراشیدگی مینای دندان، مشکلات ژنتیکی دندان، دندان‌های ناهموار و تغییر رنگ داده شده هستند.

کامپوزیت‌ها ممکن است گزینه مناسبی برای مشکلات شدیدتر دندان نباشند. برای مثال، تغییر رنگ قابل توجه یا مسائل مربوط به فاصله دندانی ممکن است کاملا با کامپوزیت دندان برطرف نشود، بنابراین لمینت بهترین گزینه پیش روی شماست. دندانپزشک با ارزیابی کامل دهان شما میتواند تشخیص دهد که برای شما لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت دندان.

تفاوت لمینت و کامپوزیت و روکش دندان

یکی از روش های ترمیم ساختار و ظاهر دندانها، نصب روکش است. روکش یک لایه از پرسلین یا سرامیک چینی با ضخامت حدود 2 میلی متر است که دور تا دور دندان را می پوشاند و برای اصلاح پوسیدگی و شکستگی های دندان به کار میرود. اگر بخش زیادی از دندان شما پر شده یا برای برطرف شدن پوسیدگی های دندانی، مجبور به عصب کشی شده اید، روکش بهترین گزینه برای ترمیم دندان شماست. لمینت و کامپوزیت فارغ از تمام تفاوت هایی که در این مقاله ذکر شد، هر دو کارکرد تقریبا یکسانی دارند، اما روکش با این دو روش متفاوت است. مهم ترین تفاوت های روکش دندان با لمینت و کامپوزیت ونیر عبارتند از:

تفاوت لمینت و کامپوزیت با روکش از نظر کاربرد:

لمینیت و کامپوزیت فقط برای بازسازی ظاهر دندان ها کاربرد دارد و نمیتوانند مشکلاتی از قبیل پوسیدگی و شکستگی های عمیق را پوشش دهند. در مقابل برای نصب روکش، دندانپزشک بخش زیادی از دندان پوسیده را می تراشد و از این طریق میتوان دندان جدیدی را جایگزین کرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت با روکش از نظر میزان تراش:

با اینکه برای نصب لمینت دندانی، باید حدود 0/5 تا 1 میلی متر از دندان تراشیده شود، اما این مقدار برای اعمال روکش، بسیار بیشتر است. ضخامت روکش حدود 2 میلی متر بوده و باید حداقل به همین اندازه از سایز دندان اصلی بریده شود. هر چه مقدار بیشتری از مینای دندان بریده شود، دندان نسبت به گرما و سرما حساس تر می شود. از طرفی با افزایش میزان تراشیدگی دندان ها، آن روش به یک روش غیر قابل بازگشت تبدیل می شود.

تفاوت لمینت و کامپوزیت با روکش از نظر پوشانندگی:

روکش، لمینت و کامپوزیت ونیر از نظر ظاهری شاید مشابه هم باشند، اما از نظر میزان پوشانندگی باهم متفاوت هستند. لمینت دندان و کامپوزیت فقط سطح جلویی دندان را که مشخص می شوند، می پوشانند در حالی که روکش دور تا دور دندان را پوشش میدهد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت با روکش از نظر هزینه:

یکی دیگر از تفاوت های این سه روش، قیمت آنهاست. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، قیمت لمینت از کامپوزیت بالاتر است، اما روکش به خاطر اینکه برای درمان مشکلات عمیق پوستی نظیر پوسیدگی ها و طول عمر بالاتر، معمولا هزینه بیشتری دارد. البته قیمت روکش دندان بسته به عوامل مختلفی مانند دستمزد دندان پزشک، موقعیت جغرافیایی مطب، جنس روکش و ... در کلینیک های مختلف، متنوع است.

این بخش را میخواهیم با پاسخ به سوال اینکه آیا روکش بهتر از لمینت و کامپوزیت است به پایان برسانیم. روکش دندان لزوما بهتر از دو روش یاد شده نیست. در واقع شرایط دندان شما بهترین روش برای ترمیم را مشخص میکند. اگر ریشه دندانتان به طور کلی سالم است و تنها برای اصلاح مشکلات ظاهری قصد ترمیم دارید، پیشنهاد ما نصب لمینت یا کامپوزیت است، اما اگر دندان شما پوسیده یا شکسته است، روکش بهترین گزینه روی میز است.

تفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ

بسیاری از مراجعه کنندگان درباره تفاوت بلیچینگ دندان با دو روش لمینیت و کامپوزیت ونیر کنجکاو هستند. بلیچینگ یکی از روش های سفید کردن دندان می باشد و فقط برای افرادی کاربرد دارد که به مرور زمان رنگ دندان های آنها زرد یا قهوه ای شده است. با مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه، شراب قرمز، شاتوت و ... رنگ دندان ها تغییر می کند و بلیچینگ می تواند برای حل این مشکل، یک راه درمان عملی باشد، اما نباید توقع داشته باشید که ناهنجاری های مربوط به شکل، ساختار و اندازه نامرتب دندان ها را با این روش ترمیم کنید. در حالی که لمینت دندان و کامپوزیت ونیر در کنار سفید کردن دندانها برای اصلاح فرم و رفع فواصل بین دندانی به کار می روند.

فرق لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ از نظر زمان اجرا:

بلیچینگ نسبت به دو روش لمینیت و کامپوزیت دندان بسیار راحت تر است و در مطب دندانپزشکی یا در خانه نیز می توان آن را انجام داد. روش اجرای بلیچینگ دندان در خانه و مطب به این صورت است که موادی از جنس هیدروژن پر اکسید و پراکسید کاربامید روی دندان ها اعمال می شود و کمی صبر می کنید تا خشک شود. سپس این کار را چند بار دیگر تکرار کنید تا این مواد به خوبی تاثیر بگذارند. زمان انجام بلیچینگ در مقایسه با کامپوزیت دندان و مخصوصا لمینت بسیار کمتر است و تنها در یک یا دو ساعت انجام می گیرد.

فرق کامپوزیت و لمینت و بلیچینگ از نظر ماندگاری:

بلیچینگ عمر بسیار کوتاه تری نسبت به دو روش ذکر شده دارد. تجربه افرادی که از بلیچینگ برای سفید کردن دندان های خود استفاده کرده اند نشان میدهد که بعد از چند ماه و پس از مصرف مواد غذایی رنگی، رنگ دندان های آنها دوباره تغییر کرده است، در حالیکه کامپوزیت دندان و لمینت دندان با رعایت مراقبت های بعد از عمل، به ترتیب 10 تا 15 سال دوام می آورند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت با بلیچینگ از نظر قیمت:

قیمت بلیچینگ در مقایسه با لمینت و کامپوزیت بسیار پایین تر است زیرا موارد استفاده از آن محدود می باشد. همان طور که گفتیم، این روش فقط برای سفید کردن دندان ها به کار می رود و حتی ممکن است لکه های قهوه ای پر رنگ هم با این تکنیک درمان نشوند. از طرفی لمینت دندان و ونیر کامپوزیت علاوه بر ترمیم رنگ، تغییرات شگرفی در شکل ظاهری دندان ها ایجاد می کنند، بنابراین طبیعی است که قیمت بالاتری داشته باشند. به طور کلی اگر فقط می خواهید رنگ دندان های خود را برای چند وقتی سفید کنید، بلیچینگ روش مناسبی است، اما اگر می خواهید عیوب دیگر دندان هایتان را بپوشانید باید به سراغ روش های لمینت و کامپوزیت بروید.

فرق لمینت و کامپوزیت و ایمپلنت

ایمپلنت دندان تنها یک روش زیبایی و اصلاح طرح لبخند نیست، بلکه یکی از مهم ترین روش های کاشت دندان به حساب می آید. وقتی بیمار یک یا چند دندان خود را در اثر حادثه یا علل دیگر از دست بدهد، متخصص ایمپلنت، با کمک این روش، ریشه های مصنوعی داخل فک او کاشته و بعد از چند ماه روکش دندان را نصب می کند، در حالیکه لمینت دندان و کامپوزیت دندان فقط برای اصلاح ناهنجاری ها و مشکلات ظاهری دندان به کار می روند. از آنجایی که جراحی کاشت ایمپلنت دندان، پیچیده است، بهبودی فک بیمار چند ماه طول میکشد و قیمت آن نیز بسیار بالاتر از دو روش ذکر شده است.

چه زمانی کامپوزیت و لمینت گزینه مناسبی نیستند؟

کامپوزیت دندان و لمینت دندان همیشه برای ترمیم دندان ها گزینه ایده آلی نیستند، زیرا این روش های اصلاح طرح لبخند تنها افراد خاصی را درمان میکنند. لمینت و کامپوزیت برای موارد زیر نمیتوانند درمان خوبی باشند:

دندان های پوسیده:

افراد با این شرایط باید قبل از ساخت و چسباندن ونیرهای دندان باید عصب کشی کنند و سپس با روش لمینت دندان یا کامپوزیت دندان درمان شوند.

دندان های ضعیف شده:

اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد یا بخش زیادی از آن پر شده باشد، دندان ها به اندازه کافی قوی نخواهند بود تا با روکش کار کنند. تاج های دندان در این مورد راه حل های مناسب تری دارند.

دندان های به شدت نامرتب، اوربایت و آندربایت:

کامپوزیت و لمینت نمیتوانند دندان هایی که به شدت نامرتب هستند و در م فرو رفته اند را درمان کنند. برای اصلاح این مشکلات پیچیده تر باید ارتودنسی کرد.

افرادی که دندان قروچه میکنند:

فشردن و ساییدن دندان ها می تواند به راحتی ونیرهای دندان را بتراشد یا بشکند. دندان قروچه باید قبل از شروع هر گونه قرار دادن روکش دندانی درمان شود. نایتگاردهای دندان (محافظ دندان) ممکن است در برخی موارد راه حلی برای این موضوع باشند.

سوالات متداول

لمینت برای درمان مشکلات شدید بهتر است یا کامپوزیت؟

اگر دندان‌های شما به شدت لکه‌دار، آسیب دیده، نامرتب با شکاف های بسیار بزرگ هستند، لمینت دندان برای شما بهتر است، اما ونیرهای کامپوزیت برای مشکلات خفیف تر به کار میرود.

آیا لمینت درد دارد؟

بیمار در مرحله تراش دندان ها ممکن است کمی درد احساس کند، اما این مرحله به وسیله بی حسی انجام می شود. بیمار در سایر مراحل مانند قالب گیری و نصب لمینت ها دردی حس نخواهد کرد.

آیا اجرای لمینت و کامپوزیت به دندان های طبیعی آسیب می زند؟

در روش لمینت، دندان ها تراش داده می شود. همچنین در صورت نصب غیر اصولی لمینت ها ممکن است دندان های طبیعی پس از مدتی دچار پوسیدگی شوند. لازم به ذکر است که در روش کامپوزیت دندان ها تراش نمی خورند.

لمینت یا کامپوزیت؟

بهتر بودن یک صفت نسبی است و به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. اگر هدف شما از اصلاح دندان، کیفیت و طول عمر بالاست، لمینت بهتر است اما اگر هزینه و امکان ترمیم مجدد در اولویت است، کامپوزیت دندان روش بهتریست.

کدامیک طبیعی تر به نظر میرسند؟ لمینت یا کامپوزیت؟

موادی که برای ساخت لمینت دندان به کار گرفته می شوند، طوری هستند که نور را دقیقا مانند دندان های طبیعی منعکس میکنند در حالی که کامپوزیت ونیر، برای طبیعی به نظر رسیدن به پولیش نیاز دارد.

کامپوزیت دندان محکم تر است یا لمینت دندانی؟

لمینت استحکام بالاتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد و خطر شکستن آن کمتر است اما مانند کامپوزیت دندان قابل ترمیم نیست.

 


منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  با وجود سالها تجربه بر آن شدیم تا محصولی برای جمع آوری اخبار مهم از موضوع های مهم و مورد دغدغه بازدید کنندگان عزیز مهیا سازیم و همچنین ابزاری جهت اطلاع از آخرین قیمت بازارهای مالی نیز فراهم کرده ایم

  پنجشنبه، 4 مرداد 1403

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم