• امروز:2,661
 • کل:5,866,441
مصرف خانگی قرص برنج ممنوع!

مصرف خانگی قرص برنج ممنوع!

آیا تابه‌حال نام قرص برنج را شنیده‌اید و از میزان سمیت آن باخبرید؟ آیا می‌دانید مصرف خانگی این قرص برای حفظ برنج، غلات و حبوبات، غیرمجاز است و صرفا از آن به‌صورت صنعتی و در سیلوهای غلات و حبوبات آن‌هم تحت کنترل و با تدابیری استفاده می‌شود؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، نسرین مویدنیا، متخصص علوم و صنایع غذایی و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد در این رابطه می‌گوید: قرص برنج ترکیبی از فسفیدآلومینیوم یا منیزیم و ترکیبی بسیار سمی است که در فرمولاسیون آفت‌کش‎ها و حشره‌کش‌های کشاورزی استفاده می‌شود و مصرف آن در صنعت تحت مقررات و استاندارد خاص به جهت حفظ منابع غذایی دربرابر خطر آفات صورت گرفته و از این جهت حتی مثبت نیز تلقی می‌شود.

اما برخی افراد از روی بی‌خبری و ناآگاهی قرص برنج را از مراکز غیرمجاز مثل عطاری‌ها خریداری و برای ماندگاری بیشتر و جلوگیری از آفت‌زدگی و حشره‌زدگی برنج، غلات و حبوبات از آن استفاده می‌کنند. بد نیست بدانید این ترکیب در مجاورت رطوبت از خود گاز سمی و خطرناکی به نام فسفین تولید می‌کند که سبب نابودی آفات و حشرات می‌شود که البته تنفس و ورود آن به بدن افراد می‌تواند به مسمومیت و حتی مرگ منجر شود.

طبق آمار اعلام‌شده در ایران، قرص برنج حتی به میزان کم از عوامل مسمومیت‌های خطرناک در کشور معرفی شده است.

این سم می‌تواند در هوا به‌تدریج و در مدت کوتاهی اثر مرگبار خود را روی افراد بگذارد. درواقع وقتی برخی خانواده‌ها قرص برنج را لابه‌لای غلات و حبوبات در آشپزخانه منزل می‌گذارد، نمی‌دانند که گاز سمی متصاعدشده از آن به‌تدریج و نامحسوس می‌تواند در هوای خانه پخش شده و به‌خصوص برای کودکان مخاطره‌آمیز باشد. حتی این ترکیب می‌تواند در دانه برنج هم نفوذ و این محصول را سمی و غیرقابل مصرف کند.

در برخی از جست‌وجوهای اینترنتی توصیه شده که برای بی‌خطر کردن قرص برنج آن را داخل نایلونی منفذدار قرار داده یا درون قوطی کبریت گذاشته و داخل گونی برنج قرار دهید اما دکتر مویدنیا می‌گوید: باید بدانید که هیچ‌وقت با چنین ترفندهای غیراستاندارد و غیراصولی نمی‌توان از میزان خطر قرص برنج کاست و نباید خانواده‌ها با جان و سلامت خود بازی کنند. لازم است بدانید این ترکیب سمی برای مصارف خانگی کاملا غیرمجاز و ممنوع است.

این متخصص می‌افزاید: اگر تابه‌حال از مخاطرات قرص برنج بی‌خبر بوده و هم‌اکنون مطلع شده‌اید و میزانی از قرص برنج در میان غلات یا برنج شما موجود است، بهتر است این ترکیب سمی را از برنج خارج کنید و این محصول را برای ساعاتی در هوای آزاد بالکن قرار دهید و در زمان مصرف، برنج را به دفعات با آب ولرم شست‌وشو دهید.

روش پخت آبکش در حذف این ترکیب سمی مفید است. خوب است بدانید قرص‌هایی با ماده موثره عصاره سیر با کاربردی مشابه قرص برنج که فاقد ترکیبات سمی است و نگرانی خاصی در مورد آن وجود ندارد را می‌توانید از مراکز معتبر خریداری و برای حفظ حبوبات و غلات جایگزین قرص برنج کنید.

منبع: جام جم

منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  با وجود سالها تجربه بر آن شدیم تا محصولی برای جمع آوری اخبار مهم از موضوع های مهم و مورد دغدغه بازدید کنندگان عزیز مهیا سازیم و همچنین ابزاری جهت اطلاع از آخرین قیمت بازارهای مالی نیز فراهم کرده ایم

  جمعه، 4 خرداد 1403

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم