• امروز:10,144
 • کل:11,359,089
چرا شیرمادر سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می‌کند؟

چرا شیرمادر سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می‌کند؟

متخصصان در یک بررسی جدید به ارائه توضیحات بیشتری در این رابطه پرداختند که چرا نوزادان تغذیه شده با شیر مادر از سیستم ایمنی سالمتری برخوردارند.

به گزارش خبرگزاری  به نقل از ایسنا، از لحظه تولد، بدن یک پوشش محافظی ظریف تولید می کند که به طور کامل از میکروب ساخته شده است. دانستن اینکه کدام باکتریها، ویروس ها و مخمرها برای بدن مفید و کدام مضر است، فرایند پیچیده ای است که می تواند تفاوت بین سیستم ایمنی سالم و آلرژی های مادام العمر و اختلالات خود ایمنی را بوجود آورد.

مطالعه ای که به تازگی توسط محققان دانشگاه بیرمنگام انگلیس در مورد این فرآیند انجام گرفته نشان می دهد شیر مادر موجب رشد سلولهای ایمنی می شود که به مدیریت التهاب کمک می کند. به گفته محققان تأثیر نوع شیر دریافتی در ایجاد واکنش ایمنی طی چند هفته اول تولد پیش از این مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

در این بررسی عملکرد سیستم ایمنی ۳۸ نوزاد که به روش سزارین به دنیا آمده بودند، مورد ارزیابی قرار گرفت. این نوزادان بر اساس اینکه تنها از شیر مادر، شیر خشک یا ترکیب این دو تغذیه شده اند، دسته بندی شدند. همچنین نمونه خون و مدفوع آنان هنگام تولد و سه هفته بعد مورد آزمایش قرار گرفت.

تفاوت بین سلول های "تی" در دو گروه قابل توجه بود به طوری که تعداد این سلولها در نوزادانی که تنها با شیر مادر تغذیه شده بودند در مقایسه با نوزادانی که تنها با شیر خشک تغذیه شده بودند در مدت سه هفته دو برابر شد.

شیر مادر انواعی از ترکیبهای ضد میکروبی و مواد مغذی را برای نوزاد فراهم می کند که سیستم ایمنیِ در حال شکل گیری برای مقابله با عفونت به آن نیاز دارد. همچنین روند شیردهی نه تنها میکرو فلورای پوست مادر بلکه بسیاری از سایر سلولهای او را نیز منتقل می کند. در اولین هفته ها، هجوم مواد خارجی به راحتی می تواند سیستم ایمنی نابالغ نوزاد را تحت فشار قرار دهد. بنابراین تقویت سلول های تی برای محافظت در برابر سلول های سرگردان مادر می تواند به سلامت نوزادان کمک کند.

به گزارش ساینس الرت، به طور دقیق مشخص نیست چرا شیر چنین تاثیری دارد. نتایج مطالعه اخیر روی موش ها نشان می دهد که یک حلقه بازخورد با همکاری بیوشیمیایی بین مادر و کودک وجود دارد. بنابراین هنوز لازم است در تحقیقات آینده مکانیزم های دقیق این فرایند مورد بررسی قرار گیرد.


منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • قیمت پراید امروز ۹۹/۱۲/۷

   در جدول زیر قیمت روز انواع پراید در بازار آزاد را مشاهده می‌کنید. جهت اطلاع از جدیدترین قیمت روز خودرو و آگاهی از قیمت خودرو در سایپا و ایران خودرو...

   ادامه
  • رکورد تاریخ تولید گل گهر شکست

   بیشترین تعداد رکورد ماهیانه در تاریخ گل‌گهر در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ با تعداد ۶ رکورد رقم خورد. به گزارشخبرگزاری ، میزان تولید در بهمن‌ماه ۲/۷۲ میلیون تن بود که نسبت به میانگین ۱۰ ماه...

   ادامه
  • وضع خوزستان جز با تعطیلی کنترل نمی‌شود

   با گذشت بیش از ۱۰روز از اعلام خیز کرونا در خوزستان، بنا به اعلام وزارت بهداشت و به گفته مسئولان بهداشتی و درمانی استان خوزستان، همچنان روند مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی در خوزستان افزای...

   ادامه
  • عوارض وحشتناک نشستن طولانی مدت

   در اینفوگرافیک زیر عوارض نشستن طولانی مدت را مشاهده می‌کنید. برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید   ...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir