• امروز:11,893
 • کل:9,367,575
خرید زمین‌های مسکن مهر اجباری نیست

خرید زمین‌های مسکن مهر اجباری نیست

شهر پردیس پرمتقاضی‌ترین شهر برای مسکن مهر بود، مشکلات مسکن مهر در این شهر هم به‌خاطر همین تقاضای بالا و افزایش قیمت مسکن، بیشتر از مشکلاتی است که مسکن مهر در نقاط دیگر کشور دارد.

به گزارشخبرگزاری به نقل از ایران، در حال حاضر مهم‌ترین مشکل متقاضیان در این شهر، درخواست شرکت عمران از آنها برای پرداخت هزینه زمین است تا مسکن به مالکیت متقاضیان در بیاید اما بسیاری از آنان می‌گویند توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند.

یکی از این متقاضیان با نشان دادن مدارک خود، می‌گوید واحد او آماده است و تمام مراحل از ثبت‌نام تا تحویل در مدارک او سبز است اما فقط قسمت نحوه مالکیت سبز نشده است. این متقاضی می‌گوید با پیگیری‌هایی که انجام داده مسئولان شرکت عمران به او گفته‌اند که این بند از مدارک مربوط به خرید زمین است به‌همین دلیل هنوز سبز نشده است.

این مشکل را خیلی از صاحبان مسکن مهر بویژه در شهرهایی که هنوز واحدها تحویل نشده، دارند. بعد از افزایش قیمت‌ها و بالا رفتن هزینه ساخت مسکن، برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر، فروش زمین‌ها به متقاضیان در دستور کار قرار گرفت. در طرح اولیه مسکن مهر، دو نوع مسکن خود مالکی یا مسکن مهر 99 ساله تعیین شده است. در مسکن مهر خود مالک زمین و مالکیت آن هم به متقاضی واگذار می‌شود اما در مسکن مهر 99 ساله نیازی نبود متقاضی هزینه زمین را از ابتدا بپردازد. از سال گذشته موضوع فروش عرصه‌های مسکن مهر 99 ساله به متقاضیان مطرح شد.

اجباری نیست

یکی از مسئولان شرکت عمران شهر پردیس در خصوص فروش زمین به متقاضیان مسکن مهر 99 ساله گفت: به نفع متقاضیان است که زمین را بخرند. هزینه خرید زمین‌ها در حال حاضر حدود 40 میلیون تومان است اما با افزایش قیمت زمین و مسکن، اگر متقاضیان تعلل کنند ممکن است قیمت‌ها دوباره افزایش پیدا کند و آنها برای خرید عرصه مجبور هستند هزینه بیشتر بپردازند.

به گفته این مسئول در شرکت عمران شهر پردیس، هزینه انتقال زمین هم حدود یک میلیون تومان است که متقاضیان باید بپردازند.

با اینکه مسئولان می‌گویند هزینه زمین زیاد نیست اما برخی از خریداران مسکن مهر می‌گویند فعلاً شرایط خرید را ندارند و پرداخت 40 میلیون تومان هم برای آنان هزینه زیادی است.

در همین خصوص حسین حضرتی، مدیر اجرایی عرصه مسکن مهر پردیس با اشاره به واگذاری عرصه ۲۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر در ۱۵ ماه گذشته، از آغاز فروش تابستانه عرصه در این شهر جدید خبر داده است.

حضرتی در گفت گو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی اما تأکید کرده که «خرید عرصه برای متقاضیان ثبت‌نامی هیچ الزامی و اجباری نیست». اما بسیاری از خریداران می‌گویند بارها به شرکت عمران مراجعه کرده‌اند و با اینکه واحد آنها آماه است اما به‌خاطر قرمز بودن بند تعیین مالکیت، واحد آنها تحویل داده نشده است.

این مشکل را با مسئولان شرکت عمران مطرح کردیم اما آنها در پاسخ می‌گویند: متقاضیان فقط باید به شرکت عمران مراجعه و تکلیف مالکیت را مشخص کنند. یعنی اگر تمایلی به خرید زمین ندارند اعلام کنند تا روند تکمیل مدارک و تحویل واحد طی شود. به گفته یکی از مسئولان شرکت عمران، برخی از این متقاضیان با این تفکر که برای تحویل گرفتن واحد حتماً باید پول زمین را بپردازند، برای تکمیل روند پرونده واحد اقدام و مراجعه نمی‌کنند. او افزود: توصیه ما به متقاضیان خرید زمین است چون هزینه آن کمتر از ارزش واقعی ملک است. اما در عین حال اجباری هم در خرید نیست.

مسئولان شرکت عمران می‌گویند اگر متقاضیان برای تکمیل مدارک و تعیین تکلیف مالکیت زمین، زودتر به شرکت عمران مراجعه کنند، تحویل واحدها سریع‌تر انجام می‌شود. البته با شیوع کرونا، به متقاضیان توصیه شده تا جاییکه امکان دارد کارها را از راه دور و با مراجعه به سامانه اینترنتی شرکت عمران انجام دهند و از مراجعه حضوری اجتناب کنند.

پرداخت قسطی

با تصویب هیأت‌مدیره شرکت عمران پردیس و همچنین مجوز صادره از طرف مجمع عمومی شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید، شرایط خرید زمین اینگونه است که خریداران زمین مسکن مهر می‌توانند با پیش پرداخت ۲۰درصد از قیمت عرصه از تمامی تخفیفات اعلام شده استفاده و مابقی را تا آخر سال تسویه کنند. همچنین فروش بلندمدت و پرداخت اقساط پنج ساله نیز برای خریداران زمین در نظر گرفته شده است. از طرف دیگر برای حمایت از متقاضیان دهک‌های آسیب پذیر، علاوه بر تخفیف‌هایی که شرکت عمران در نظر گرفته آنها مشمول ۲۰ درصد تخفیف دیگر نیز می‌شوند.

به‌گفته مدیر اجرایی عرصه مسکن مهر پردیس، «واگذاری ۲۷ هزار و ۵۰۰ واحد عرصه در ۱۵ماه گذشته بیانگر این است که اهمیت و ارزش خود مالکی و مالکیت شخصی برای مردم کاملاً ملموس بوده و پیشرفت چشمگیر پروژه‌های عمرانی در بخش ساخت و زیرساخت‌ها در شهر جدید پردیس گواهی بر این مسأله است و شرکت عمران طبق دستورالعمل واگذاری عرصه به وظایف خود عمل و تمامی درآمد حاصل از محل فروش عرصه را برای پیشبرد پروژه‌های مسکن‌ مهر هزینه کرده است.»

 اما در بازار مسکن، برخی فعالان می‌گویند چون هزینه‌ها بالا رفته، شرکت عمران می‌خواهد از راه فروش زمین‌ها، هزینه‌ها را جبران کند. اما مدیر اجرایی عرصه مسکن مهر شهر جدید پردیس تأکید کرد «یکی از اهداف و سیاست‌های مهم شرکت عمران شهر جدید پردیس پس از واگذاری عرصه مسکن مهر، سنددار کردن ششدانگ عرصه و اعیان این واحدها است. همکاران ما در واحدهای مربوطه به‌دنبال اخذ پایان کار پروژه‌ها از شهرداری هستند و تیم ویژه‌ای نیز مأمور پیگیری این موارد شده است.»

دلالان جولان می‌دهند

با افزایش قیمت مسکن، قیمت مسکن مهر نیز افزایش یافته و قیمت این واحدها در شهرکی مانند پردیس با توجه با میزان تقاضای زیاد در این شهر، افزایش بیشتری دارد. به‌گفته مسئولان شرکت عمران قیمت برخی واحدها در فازهایی مانند فاز 8 مسکن مهر شهر پردیس تا حدود یک میلیارد تومان هم رسیده و همین موضوع باعث افزایش دلالی مسکن در این شهر شده است. مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر پردیس، از متقاضیان تقاضا کرده از فروش واحد خودداری کنند مخصوصاً فروش واحدهایی که هنوز تحویل نشده‌اند و دلالان این واحدها را به بهانه تکمیل نبودن، با قیمت پایین تری از مالکان می‌خرند.

تحویل 13 هزار واحد جدید

تعداد واحدهای مسکن مهر پردیس 81 هزار واحد است. تا حدود 45 هزار واحد تکمیل و به بهره‌برداری رسیده و 15 هزار واحد در برنامه افتتاح سال 99 است. به گفته احمداصغرکهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر بزودی 13 هزار و 400 واحد دیگر مسکن مهر پردیس افتتاح می‌شود. به گفته مسئولان شرکت عمران شهر پردیس بسیاری واحدهای باقیمانده در این شهر مشکل حقوقی دارند که پرونده این واحدها به مراجعه قضایی ارسال شده و در انتظار تعیین تکلیف قرار دارند.

بنابراین آمار رسمی دولت یازدهم و دوازدهم بیش از یک میلیون مسکن مهر را تکمیل و واگذار کرده است. بیشترین هزینه‌ها در مسکن مهر، تکمیل شبکه‌های زیرساختی این واحدها بود. بیشتر واحدهای تحویلی در سال‌های قبل هم از این شبکه‌ها برخوردار نبودند و هزینه تکمیل آن از سال 92 بر عهده دولت یازدهم و دوازدهم قرار داشت. آن‌طور که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده پرونده مسکن مهر تا پایان امسال بسته می‌شود. از مجموع 2 میلیون و 200 هزار مسکن مهر، در حال حاضر 500 هزار مسکن باقیمانده که بیشتر واحدها در حال تکمیل و واگذاری است و قرار است این 500 هزار واحد هم تا پایان امسال تحویل داده شود.


منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • بخشی از منابع مالی بودجه 1400از محل مالیات‌ها تامین خواهد شد/ تداوم عرضه سهام دولت در بورس

   رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که بودجه سال آینده انبساطی خواهد بود گفت همانند امسال بخشی از اعتبارات مورد نیاز، از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و بخصوص سهام‌های دولت از طریق بورس تا...

   ادامه
  • ترخیص کالا‌های اساسی بدون کد رهگیری

   رئیس کل گمرک ایران گفت: با تصمیم دولت و در راستای تسهیل در واردات کالا‌های اساسی، گمرک بدون کد رهگیری هم این کالا‌ها را ترخیص می‌کند. به گزارش خبرگزاری  به نقل از صدا و س...

   ادامه
  • واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش تکذیب شد!

   معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: مهدهای کودک هنوز به وزارت آموزش و پرورش واگذار نشده است. به گزارش خبرگزاری  به نقل از تسنیم، حبیب‌الله مسعودی فرید ب...

   ادامه
  • الزام احراز هویت آگهی‌های آنلاین خودرو و مسکن از مهر

   معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور با تاکید بر احراز هویت کالاهای ارائه شده در پلتفرم‌های آگهی آنلاین گفت: این پلتفرم‌ها از ابتدای مهر ملزم به احراز هویت کاربران و کالاهای ارائه شده در...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir