• امروز:12,913
 • کل:23,172,649
قیمت طلا رو به صعود/ بسته محرک مالی آمریکا و تنش با چین دو عامل اثرگذار بر طلا

قیمت طلا رو به صعود/ بسته محرک مالی آمریکا و تنش با چین دو عامل اثرگذار بر طلا

پس از ریزش حدود ۲۰۰ دلاری قیمت طلا در طول هفته گذشته و بازگشت و ثبات قیمت‌ها در سطح ۱۹۵۰ دلار در هر اونس، طلا به دنبال بازیابی سود از دست رفته‌ای است که در پی اصلاح قیمت‌ها رقم خورد، سوال اینجاست که افزایش قیمت‌ها تا چه سطحی امکان پذیر است؟

خبرگزاری اکرم شعبانی؛ به گفته تحلیل‌گران بزرگترین اصلاح یک روزه بازار طلا در هفت سال گذشته، برای این بازار ضروری به نظر می‌رسید؛ این در حالی است که پیشتر بسیاری از تحلیل‌گران ریزش یکباره قیمت‌ها را به دنبال روند اصلاحی بازار پیش بینی می‌کردند.

اورت میلمان کارشناس فلزات گرانبهای گینزویل کوین در این باره معتقد است: ریزش نزدیک به 120 دلار تنها در یک روز، گام بزرگی بود که بازار در راستای اصلاح قیمتی برداشت. در واقع آنچه انتظار می‌رفت نزدیک شدن قیمت‌ها به سطح 1900 دلار در هر اونس بود؛ در این شرایط سطح حمایتی خوبی ایجاد شده که به ثبات بیشتر بازار تا ماه سپتامبر و به تبع آن تا سه ماهه چهارم کمک می‌کند.

دنیل پاویلونیس کارگزار ارشد کالایی RJO Futures در توضیح خود از بازار هفته گذشته عنوان کرد: یکی از نشانه‌های بازار طلا در هفته گذشته افزایش علاقه به موارد خرید و فروش با توجه به ریزش قیمت‌ها بود. این در حالی است که ما پیشتر شاهد موارد جهش قیمتی اینچنین بوده‌ایم. در بازار هفته جدید هم نوساناتی در قیمت‌ها خواهیم داشت که در نهایت منجر به ادامه روند صعودی بازار خواهد شد، ادامه نوسانات در بازار به معنای پایان صف آرایی در بازار نخواهد بود. اگر در یک مسیر صعودی بزرگ قرار بگیریم، صف فروش را مشاهده خواهیم کرد که خود می‌تواند به نوعی ایجاد تعادل کند، در چنین حالتی سطح حمایتی خوبی هم ایجاد شده که می‌تواند مسیر را برای جهشی بزرگتر آماده کند.

مذاکرات مالی آمریکا؛ تنش چین با ایالات متحده

دو عامل تاثیرگذار بر بازارهای هفته جدید درست همانند هفته قبل شامل مذاکرات در مورد بسته محرک مالی دوم آمریکا میان نمایندگان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و از سوی دیگر ادامه تنش‌های ایالات متحده با چین است که در صورت از سر گیری می‌تواند نوسانات اساسی در بازار بر جای بگذارد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا همچنان در مورد عدم تصویب بسته دوم محرک مالی، نمایندگان دموکرات را مقصر می‌داند؛ این اظهارنظر یک هفته پس از شکست جمهوری‌خواهان در مذاکره با دموکرات‌ها عنوان شده است. یادآوری این نکته ضروری است که مجلس سنای آمریکا در حال حاضر تحت کنترل جمهوری‌خواهان و مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها قرار دارد.

دنیل گالی رییس استراتژی کالایی TD Securities در این باره گفت: بسته دوم محرک مالی نگرانی‌های زیادی با خود به همراه دارد. واقعیت این است که مجلس سنا برای مدتی تشکیل جلسه نخواهد داد و این یک عامل منفی برای بازار و البته در قیمت گذاری طلا خواهد بود.

فیلیپ استریبل استراتژیست اصلی بازار در شرکت Blue Line Futures عنوان کرد: بلافاصله با دستیابی به توافق در تصویب بسته محرک مالی دوم، ارزش دلار آمریکا تضعیف شده و قیمت طلا افزایش خواهد یافت؛ در صورت تصویب نسخه دموکرات‌ها در بسته محرک مالی ارزش دلار آمریکا به شدت تضعیف شده و در صورت تصویب نسخه جمهوری‌خواهان ارزش پول این کشور به آرامی کاهش خواهد یافت.

جورج جرو مدیرعامل RBC Wealth Management گفت: مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین برای بازارهای هفته جدید از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که معامله‌گران در تلاش هستند تا برخی از علائم را پیش از انجام معاملات دریافت کنند.

اگرچه بر اساس گزارش‌های منتشر شده در روز گذشته، به نظر می‌رسد که جلسه بررسی معاملات تجاری ایالات متحده و چین در زمان‌بندی‌ها به تعویق افتاده است؛ بنا بر اعلام پیشین قرار بود این جلسه امروز شنبه تشکیل شود.

هان تان تحلیل‌گر  FXTM market در این راستا توضیح داد: تا به امروز چین، از لحاظ خرید اقلام صادراتی آمریکا نسبت به اهدافی که برای یک ساله تعیین شده بود فاصله زیادی دارد. در صورتی که هر کدام از مذاکرات (در مورد بسته محرک مالی ایالات متحده و یا مذاکرات میان چین و آمریکا) به نوبه خود به بن بست و نتیجه منفی برسد، معامله‌گران در بازارهای سهامی رکوردهای جدید به ثبت خواهند رساند و راه را برای بازگشت طلا به سطح 2 هزار دلار باز خواهد گشود.

بازدهی اوراق خزانه و ارزش دلار

از دیگر عوامل اصلی و تعیین کننده در بازار طلا بدون شک بازدهی اوراق خزانه و ارزش دلار آمریکاست. در طول هفته گذشته تقویت هر دو عامل منجر به کاهش قیمت طلا شد.

گالی در این باره بیان کرد: بزرگترین عوامل تاثیرگذار بر بازار طلا در طول هفته گذشته بدون تردید تغییر در نرخ‌های اسمی و واقعی بوده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌های قبلی در مورد روند بی محابای صعود قیمت طلا اکنون تحت تاثیر قرار گرفته است، تصریح کرد: محیطی که پیشتر منجر به افزایش قیمت طلا می‌شد، اکنون کمی تعدیل شده اما خریداران همچنان به دنبال ریزش دوباره قیمت‌ها هستند و سطح 1850 دلار جایی است که طلا را تبدیل به محیطی جذاب برای سرمایه گذاری‌های دوباره خواهد کرد.

میلمان هم درباره بازدهی اوراق خزانه عنوان کرد: با افزایش بازدهی اوراق خزانه، جذابیت طلا کاهش خواهد یافت.

جلسه فدرال رزرو و تاثیر آن بر بازار طلا

اتفاق مهم دیگری که در طول هفته جاری می‌تواند بر بازار طلا تاثیرگذار باشد، جلسات ماه جولای فدرال رزرو است که روز چهارشنبه منتشر خواهد شد و سرمایه گذاران توجه زیادی به منحنی کنترل عملکرد بازدهی اوراق (YCC) خواهند داشت.

در این زمینه بخوانید

گام معامله‌گران طلا و نقره در روند صعودی/ تاثیر داده‌های اقتصادی بر قیمت گذاری فلزات گرانبها

عقربه‌های طلا در چرخش نوسانی/ حرکت بعدی فلز زرد صعودی است یا نزولی

سطح قیمتی

سطح قیمتی که تحلیل‌گران برای طلا در طول هفته جدید پیش بینی می‌کنند از 1800 تا 2000 دلار در هر اونس متغیر خواهد بود.

افشین نبوی معاون رییس بازرگانی بخش فلزات گرانبها در MKS SA در این باره گفت: ریزش بیشتر قیمت‌ها در هفته جدید چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، از دیدگاه روانشناختی سطح پشتیبانی 1900 و 1925 دلار و سطح مقاومتی 2 هزار دلار در هر اونس در معاملات هفته آتی قابل پیش بینی است.

میلمان نیز در این رابطه عنوان کرد: قیمت گذاری نزولی و صعودی هر دو به یک اندازه ریسک پذیر است؛ اگر قیمت‌ها بار دیگر به کمتر از 1900 دلار در هر اونس برسد همان اندازه جای تعجب نخواهد داشت که اگر قیمت‌ها به بیش از 2 هزار دلار در هر اونس دست یابد.

استریبل اما با بیان اینکه خریداران جدید به دنبال دستیابی قیمت‌ها به سطوح بالای 2 هزار دلار هستند، توضیح داد: خریدارانی که طی هفته گذشته در قیمت‌های 1874 و 1900 دلار در هر اونس موفق به خرید شده‌اند، اکنون انتظار دارند که قیمت‌ها به سرعت به سطوح بالای 2 هزار بازگردد. بازگشت قیمت‌ها به سطوح بالای قیمتی اعتماد سرمایه گذاران به این بازار را افزایش خواهد داد.

از دیدگاه جرو اما برای دستیابی به سطح قیمتی 2 هزار دلار در هر اونس سطح مقاومت نخست ما 1900 دلار و سپس 1950 دلار در هر اونس خواهد بود. وی معتقد است: این واقعیت که با گذر زمان به سرعت به زمان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده نزدیک می‌شویم خود نوسانات بازار را به دنبال خواهد داشت و در نهایت همین مساله طلا را به سمت سطح 2100 دلار در هر اونس سوق خواهد داد.


منبع:اقتصاد آنلاین

نظرات

  نظر شما

  لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید *

  ثبت شد منتظر تایید بمانید

  داغ

  • آغاز خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از عراق

   نیروهای آمریکایی به تدریج در حال خروج از پایگاههای خود در عراق از جمله عین الاسد و اربیل هستند. به گزارش خبرگزاری  به نقل از فارس، شبکه العربیه در گزارشی مدعی شد که نیروه...

   ادامه
  • طرز تهیه نوشیدنی‌ های چربی سوز برای لاغری سریع!

   یکی از بهترین راه‌های لاغر شدن، استفاده از انواع نوشیدنی برای کاهش اسیدیته معده و در نتیجه کاهش احساس گشنگی است. به گزارش خبرگزاری  به نقل از باشگاه خبرنگاران، چنانچه نوش...

   ادامه
  • دمنوش‌ های گیاهی برای سلامتی

   آیا به دنبال بهبود طبیعی سلامت خود هستید؟ خوب، چطور است با نوشیدن چای گیاهی بیشتر، این هدف را تحقق ببخشید؟ نوشیدنی‌هایی که از قرلر گرفتن گیاهان خشک در آب گرم تهیه می‌شود. به گزار...

   ادامه
  • پیشنهاد توانیر برای جلوگیری از استخراج غیرمجاز رمزارزها

   شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران اعلام کرد: مهم‌ترین راهکار از بین بردن پدیده‌های شومی مانند استخراج غیرمجاز رمز ارز یا قاچاق سوخت در کشور، آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی است تا به ط...

   ادامه
  با کسب سالها تجربه و کار در زمینه های مختلف اینترنت و برنامه نویسی بر آن شدیم تا این پرتال خبری هوشمند را برای رساندن آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فناوری ، ورزشی و سلامت از منابع موثق ، به شما عزیزان عرضه کنیم

  اطلاعات تماس

  منتظر انتقادات و پیشنهادات و تبلیغات شما هستیم
  • آذربایجان شرقی - تبریز
  • 9357375624 98+
  • info@Gazete.ir